Rezignace ministryně kultury Aleny Hanákové není podle oslovených odborníků z oblasti kultury nečekaná, přišla ale s velkým zpožděním. Pro funkci ministra kultury je podle nich zapotřebí silná osobnost se zkušeností v resortu i se státní správou, což Hanáková neměla.

Nedostatek se projevoval například v komunikaci s odbornou i laickou veřejností a v nejasné koncepci. Někteří oslovení znalci by rádi v ministerské funkci viděli bývalého rektora AMU Iva Mathého, který je jedním ze čtveřice kandidátů.

Hanáková ve středu oznámila, že rezignuje ke konci června. Kritice čelila už delší dobu z opozičních i odborných kruhů a o jejím odchodu se dlouho spekulovalo, zejména po jejím náhlém odvolání ředitele Národního divadla Ondřeje Černého loni v září.

"Odchod paní ministryně byl očekávaný," reagovala na dotaz ČTK ředitelka Knihovny Václava Havla Marta Smolíková. Pochybení a nedorozumění byla celá řada, příkladem z poslední doby je podle Smolíkové kauza Národní galerie a uvedení této instituce do nejistoty. "Vznikaly určité kroky, které neměly jasný plán, co bude po nich," podotkla.

Někdejší starostka Vizovic Hanáková zastávala ministerskou funkci od prosince 2011, předtím mnoho zkušeností s vysokou politikou neměla.

Ředitelka festivalu Tanec Praha Yvona Kreuzmannová je přesvědčena, že rezignace měla přijít už dřív. Není podle ní pravda, jak dnes prohlašuje ministerstvo, že živé umění se podporuje tak jako loni.

"Tam pořád chybí asi 40 milionů a řada subjektů, které jsou pro živé umění v České republice, je na pokraji likvidace. Myslím, že pokud se něco velmi razantního nestane i s přípravou rozpočtu na příští rok i s tím letošním, může to mít dalekosáhlé následky," zdůraznila Kreuzmannová. Současný grantový systém je prý naprosto nepřehledný a mělo by být jasné, kolik peněz se na živé umění vlastně vydává.

Výtvarník David Černý si myslí, že jmenování Hanákové do funkce bylo od začátku chybou. "Bohužel to tehdy byla poměrně komplikovaná situace a v tu chvíli asi nikdo nebyl politicky vhodnější," uvedl.

Výtvarníka Jiřího Davida odstoupení Hanákové netíží, stalo se to však v momentě, kdy už se mělo rozhodnout o novém řediteli Národní galerie. Teď se to pravděpodobně odloží. "A to je nešťastná věc," poznamenal. Nástupcem Hanákové by podle něj neměl být činný umělec, protože předem vytváří domněnky, že bude stranit určitému segmentu umění.

Kromě Mathého patří ke kandidátům na uvolněné místo bývalý děkan HAMU Jiří Hlaváč, poslanec Stanislav Polčák a senátor Jiří Šesták. Zdroj z vládní koalice už dříve potvrdil, že favoritem je Hlaváč.

"Ministerstvo kultury bylo dlouhodobě obsazeno slabými a neaktivními ministry. Zasloužilo by si někoho, kdo není jenom politická figura, ale odborník připravený něco pro kulturu i prosadit," řekl k rezignaci Hanákové režisér Jan Svěrák. Podle šéfa České filharmonie Davida Marečka bude výběr nového ministra spíše politickým rozhodnutím.

Hanáková je 13. ministrem, který opustí vládu premiéra Petra Nečase (ODS).