Bývalý manažer a majitel Mostecké uhelné společnosti (MUS) Antonín Koláček vypovídal ve středu před švýcarským soudem.

Vysvětloval mimo jiné i to, proč se rozhodl opustit byznys a začít se věnovat duchovnímu rozvoji a buddhismu.

Třiapadesátiletý Koláček je obžalován spolu s pěti společníky z podvodů, praní špinavých peněz a korupce. Na rozdíl od ostatních českých obžalovaných se soudci mluvil, i když odmítl odpovídat na otázky týkající se vlastní obžaloby.

Zeširoka se ale věnoval své osobní situaci. Nejdříve v obecném prohlášení řekl, že neporušil zákony, i když je mu zpětně líto, že akcie MUS ve druhé polovině 90. let nakupoval se společníky potají. Uvedl ale také, že "každý člověk má svůj osud a své poslání". "Soud vnímám jako cestu, aby člověk mohl naplnit poslání svého srdce," dodal.

"Tak, jako jste se všichni stali součástí mého osudu a pomáháte mi naplnit mé poslání," obrátil se na soudce, "tak já, když jsem součástí osudu jiných lidí, jim pomáhám najít posvátný záměr jejich srdce."

Koláček se od roku 2004, kdy postupně odešel ze světa byznysu, věnuje buddhismu a dalším duchovním naukám. Založil například Dům osobního rozvoje Maitrea v Praze, waldorfskou mateřskou školu a otevře i domov pro seniory Maitrea ve Slušticích.

Antonín Koláček (53)

Vystudoval VŠCHT v Praze a poté nastoupil do Čokoládoven Praha. V roce 1994 stál spolu s dalším obžalovaným Petrem Krausem u vzniku finanční společnosti Newton Financial Management Group. Právě Newton sehrál podle tisku důležitou roli při ovládnutí MUS.

V červnu 1995 usedl Koláček do představenstva MUS, do něhož se dostal coby vrchní personalista Komerční banky. Postupně se stal nejvlivnějším manažerem MUS a byl rovněž generálním ředitelem Appian Group. V roce 2005 spolu s nedávno zesnulým manažerem Lubošem Měkotou získali každý čtyřicetiprocentní podíl v dolech, který posléze prodali Pavlu Tykačovi. Koláček se poté z byznysu stáhl a nyní se věnuje buddhismu a cestování.

Soudce tato změna v životní orientaci zaujala a zeptali se ho na důvody. Rozhodl jsem se, když jsem zjistil, kam jsem se ve svém životě dostal, řekl. "Zjistil jsem, že svět byznysu je plný válečných taktik, přetahování a přetlačování, a mým bytostným naladěním je spolupráce s lidmi," prohlásil Koláček.

Tyto důvody ho prý vedly i k cestě v roce 2000, kdy odjel do Indie k pramenům Gangy do Gangotrí a strávil nějakou dobu v Nepálu. Začal také studovat šamanismus, tantrismus a absolvoval několik pobytů ve tmě. "Skrze své nitro a své srdce poznávám existenci. To poznání mi umožňuje s láskou přijímat všechny situace, do kterých se dostanu," řekl.

Nebudu odpovídat, reaguji na své pocity

Výčitky vůči nikomu, kdo ho do nynější situace dostal, podle svých slov nemá. "Byť jedna situace mě zaskočila, ještě to nemám zpracované," připustil bez dalšího vysvětlení.

"I když je v tom zmatek, učím svoji mysl, že nemusí vědět a pochopit všechno," dodal. "Spoustu věcí jsem přestal svým způsobem řešit. Zkoncentroval jsem svou energii a život na věci, které mi dělají radost a prýští z mého srdce. Mým základním krédem je být lidský ... Vytvářet situace, kdy mohu s lidmi komunikovat otevřeně od srdce k srdci ... I když vím, že to někdy nejde. Některá srdce zůstávají zavřená," řekl.

Soudce Peter Popp uznal, že "to je velké téma". „Není ale tedy vaším úkolem podle vašeho svědomí odpovědět na naše otázky?“ zeptal se ho současně.

"Rozumím. Ale já reaguji na své vnitřní pocity a ty mi v této chvíli nedovolují to úplně udělat. Když se na to naladím, cítím určité stažení ... Rád bych tyto své pocity respektoval," řekl.

Soudce se ho zeptal, zda šlo o psychické, nebo fyzické stažení. "Myslím, že to je psychickofyzické stažení. Stažení tady v břiše," dodal.

V jiné pasáži výpovědi Koláček zdůvodnil odmítnutí vyjádřit se k bodům obžaloby vyšetřováním v České republice i obavami z vydírání a manipulací. Oznámil, že na úvod hlavní části líčení 24. června předá soudu písemné vyjádření popisující jeho aktivity kolem MUS.