Pohrozil tím poslanec ČSSD Jan Chvojka, podle něhož je doprovodná legislativa ke kodexu schvalována pozdě, a veřejnost podle něj nebude mít možnost ji vstřebat.
Nového zákoníku ale není třeba se obávat, uklidňuje náměstek ministra spravedlnosti František Korbel. Kodex, který bude účinný od příštího roku, podle něj víc odpovídá právním očekáváním lidí.
Nový občanský zákoník zavádí právní zásadu, že povrch ustupuje půdě, což znamená, že hlavní nemovitou věcí budou pozemky a k nim se bude pojit to, co stojí na nich. Měli by si majitelé domů začít zjišťovat, zda jsou také vlastníky pozemku, na kterém budova stojí?
Občanský zákoník se vrací k tomu, co je běžné všude v Evropě, ba spíše všude na světě, a to, že vlastník pozemku a vlastník stavby na něm stojící by měl být jednou osobou a obě nemovitosti by měly být jedinou věcí. Bohužel, opuštění tohoto principu v 50. letech minulého století vedlo k tomu, že celá řada vlastníků budov je odlišných od vlastníků pozemků.
S tím se musí vypořádat i nový občanský zákoník. Řeší tento problém obdobně, jako byl řešen v NDR. Vlastníkovi budovy i vlastníkovi pozemku zřizuje navzájem předkupní právo.
Pokud ale na obou stranách nebude vůle nebo třeba finanční možnost odkoupit buď pozemek, nebo stavbu, může se v některých případech stávající stav udržet neomezeně dlouho.
Ano, zřízením zákonného předkupního práva by se měl problém postupem let zmenšovat, ale je jasné, že tento stav u historických budov přetrvá ještě mnoho desetiletí.
U nově vzniklých budov však již bude platit, že nově zřízená stavba bude od počátku jedinou nemovitou věcí spolu s pozemkem.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.