Veganská rodina prohrála spor s břeclavskou základní školou, která jejich dítěti odmítla připravovat stravu prostou surovin živočišného původu.

Ústavní soud odmítl matčinu stížnost, a potvrdil tak, že neexistuje právní nárok na to, aby školní jídelna plně zajišťovala veganskou stravu. Soud nevyhověl ani návrhu na zrušení vyhlášky o školním stravování.

"Stěžovatelka se zřejmě domnívá, že v případech, kdy o určitý druh stravování svého syna školu požádá, je tomuto požadavku bez dalšího nutno vyhovět. Tak kategoricky však postupovat nelze," stojí v usnesení senátu se zpravodajem Vojenem Güttlerem.

Veganství je dieta, filozofie a životní styl, který odmítá využívání zvířat pro potravu. Vegani stejně jako vegetariáni nejedí maso, ale zříkají se také vajec a mléčných výrobků.

Ústavní soud v podstatě odkázal na rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, který v kauze rozhodoval v roce 2011. Navíc ještě zdůraznil, že břeclavská škola se snažila vyjít rodičům vstříc. Mohli do školy nosit veganskou stravu, kterou by pak jídelna dítěti v době oběda ohřála a připravila.

Matka ovšem argumentovala tím, že nutnost připravovat jídlo v noci či ráno zasáhla do jejího soukromého života.

"Ani v tom, že se matka o dítě tímto způsobem starala, neshledal Ústavní soud neoprávněné zasahování do jejího soukromého a rodinného života; považuje naopak téměř za absurdní je v tomto přirozeném konání spatřovat," napsali soudci.

Když v kauze rozhodoval Nejvyšší správní soud, vycházel mimo jiné ze starších rozhodnutí evropských soudů a českého Ústavního soudu. Týkala se vězňů, kteří se domáhali vegetariánské, respektive košer stravy. Také v těchto rozhodnutích soudy akceptovaly řešení, že vězeň dostane odpovídající stravu zvenčí.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist