Před 11 lety jim velká voda vzala 121 domů, letos se může situace opakovat. Středočeské Zálezlice poblíž Mělníka už opustila většina z 378 obyvatel. Policie přitom v úterý dopoledne uzavřela příjezdové cesty pro osobní auta.

Obec sevřenou z jedné strany Vltavou a z druhé strany Labem neochránila rozestavěná protipovodňová hráz, kterou začalo Povodí Labe stavět teprve loni.

Přes snahu místo provizorně zabezpečit voda do obce znovu pronikla. "Hráz měla být dokončena letos, chybějící místo jsme zaplnili, ale nezpevněná hlína nevydržela," řekl IHNED.cz místostarosta David Zunt s tím, že zatím jsou zaplaveny 4 domy.

Obec podle Zunta s přípravami na stavbu hráze začala krátce po povodních v roce 2002. Investorem je Povodí Labe, pozemky připravoval místní úřad. "Byly problémy s výkupem pozemků, někde bylo více vlastníků, někdo je nechtěl prodat," vysvětlil místostarosta.

Vedení města začalo připravovat evakuaci zbytku obce v pondělí krátce před půlnocí, dobrovolnou evakuaci spodní části obce vyhlásilo ve 20:30.

"Začínáme se bát, situace je opravdu hrozná. Voda pořád stoupá," říkal přitom starosta Jiří Čížek, který neustále zvedal telefony a zároveň kontroloval kritická místa v obci. V úterý si již musel odpočnout, situaci nyní řeší místostarosta.

Podle něj nyní přišla poslední možnost dostat se z obce suchou nohou. Vedení obce zůstane v části, kam kdysi voda nedosáhla, a doufá, že se tak nestane ani nyní.

Ze Zálezlic nyní vede pouze jedna úniková cesta a lidé chodí na úřad oznamovat, že opouštějí obec dobrovolně. "Není na co čekat. Byla jsem tady v roce 2002 a vím, co voda dokáže udělat," řekla Dagmar Študentová, která odjela i s dcerou v pondělí.

Zbývá vám ještě 20 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se