Kritický povodňový stav v Čechách platí dál. Podívejte se na přehled hlavních nočních událostí:
Pražské bariéry by měly vydržet: Protipovodňové zábrany v Praze jsou připravené na stoletou vodu a neměly by být překonány. Po nočním zasedání pražského krizového štábu to dnes uvedl předseda zastupitelského klubu TOP 09 Jiří Vávra. Zábrany by podle něj měly udržet vodu o průtoku 4160 metrů krychlových za sekundu, hranice stoleté vody na Vltavě je přitom o 160 kubíků nižší.
Vyklizený Terezín: V noci vyklidili i Památník Terezín. A z města muselo odejít až 2000 lidí. Obyvatelé se obávají, že se zopakuje situace z roku 2002, kdy město zaplavila zpětná vlna vody z rozvodněného Labe, do kterého se Ohře kousek od Terezína vlévá.
Protržená hráz: V Zálezlicích na Mělnicku, které byly symbolem ničivých záplav v roce 2002, se protrhla rozestavěná hráz. Evakuováno muselo být 80 lidí, dalších asi 120 odešlo samo. Zbývá ještě kolem stovky lidí, uvedla manželka starosty Zdeňka Čížková. Obec je podle ní odříznutá od okolního světa a voda stále stoupá.
Mělník v ohrožení: Mělník chystá kvůli vzestupu Labe evakuaci lokalit Staré Mlazice a Pšovka, celkem jde zhruba o 1500 lidí. Přistoupit by k ní mohl ráno, uvedl starosta Ctirad Mikeš. Na Labi u Mělníka byl v noci vyhlášen extrémní stupeň povodňového ohrožení.
"Nejde o vlastní evakuaci, ale o její přípravu. Chceme, aby to občané věděli, byli připraveni, nešli do práce, zůstali doma. O tom, jak se bude pokračovat dál, bude rozhodnuto v 07:30," uvedl starosta. Případná evakuace by podle něj byla provedena mezi 08:00 a 10:00.
Hlavní pondělní události
Sedm obětí záplav: Povodně si už vyžádaly sedm životů. V neděli zemřeli dva lidé ve zřícené podmáčené chatě v Třebenicích u Prahy. Týž den večer záchranáři vylovili z řeky Úpy v Trutnově tělo muže z Trutnova (55) a v korytě Janovského potoka v Mokřanech na Benešovsku byl nalezen utonulý muž (82). Až nyní byla potvrzena souvislost s povodněmi v případě úmrtí muže z Plzeňska (69), jehož tělo záchranáři objevili v pátek v Měčíně na Klatovsku; muž spadl do odtokové roury kanálu, kde utonul. V Cerhenicích na Kolínsku zemřel v pondělí energetik, který odpojoval elektřinu v zaplavené trafostanici, zahynul po zásahu proudem.
V parku v Průhonicích u Prahy usmrtil padající strom ženu, která venčila psa, není ale jisté, zda strom podmáčely vytrvalé deště.
8000 evakuací: Do nynějška bylo na různých místech Čech evakuováno přes 8000 lidí. V Ústeckém kraji jich bylo 4473, ve středních Čechách 1156. Více než 250 lidí hasiči před velkou vodou zachránili.
Hladina Labe v Ústí stoupá, vzhledem k tomu, že maximum Labe se očekává až ve středu, je téměř jisté, že počet evakuací se ještě zvýší. Evakuován je Terezín, večer začaly odvážet své obyvatele do bezpečí Zálezlice na Mělnicku, kde hrozí protržení hráze. Děčín vylidňuje městskou část Loubí. Povinnou evakuaci zvažuje Praha 8 kvůli rozvodněné Rokytce.
Situace na jihu a západě země se uklidňuje: Hladiny řek na jihu a západě Čech začaly klesat. Na zhruba padesátce míst stále platí třetí stupeň povodňové aktivity – stav ohrožení. Na dvě stovky silnic jsou stále uzavřené.
Aktuální situaci na vodních tocích můžete sledovat on-line ZDE
Záplavy v prvním červnovém týdnu
On-line reportáž
Kvůli záplavám je omezen provoz metra v centru metropole. Metro nepojede v úsecích Dejvická - Muzeum, Českomoravská - Smíchovské nádraží a Kobylisy - Muzeum.
Za linky A a B v uzavřených úsecích nasazeny náhradní tramvajové linky XA a XB, namísto linky C náhradní autobusová linka XC. Náhradní linky budou vedeny v trase metra.
Mimo provoz budou tramvajové linky 4, 5, 6, 8, 14, 17, 24. Naopak posílen bude provoz linky číslo 3, která spojuje Modřany s centrem města. Zavedena bude také zvláštní tramvajová linka 34 z Ortenova náměstí přes Palmovku do Hloubětína.
Posíleny budou také spoje příměstské železniční dopravy. Výjimkou bude železniční linka S8 z Prahy do Čerčan přes Vrané nad Vltavou, která bude zrušena.
Řidiči na území hlavního města neprojedou kvůli povodni po Strakonické ulici.
Kvůli velké vodě byly uzavřeny na pravém břehu Vltavy v Modřanech také ulice Mezi Vodami, K Jezu a U Kina. Vjezd sem byl podle webových stránek Prahy 12 povolen pouze rezidentům.
Uzavřena je rovněž v Praze 8-Libni ulice Voctářova, informuje o tom web ÚAMK. Stejně tak je zavřena silnice z Podbaby směrem na Roztoky a Suchdol.
Pohled do ulice Voctářova kolem půl čtvrté ráno:
Správě železniční a dopravní cesty (SŽDC) se v noci částečně podařilo zprovoznit nádraží v Kolíně, kde voda zaplavila koleje. Vlaky mohou omezenou rychlostí jezdit směrem na Pardubice i Kutnou Horu, řekl kolem půl páté ráno mluvčí SŽDC Jakub Ptačinský. Voda komplikovala provoz na důležité trati směrem na Moravu přes deset hodin.
Mnozí Pražané zažili z neděle na pondělí bezesnou noc. Plnili pytle s pískem, stavěli povodňové hráze. Frotoreportéři byli u toho, fotogalerii si můžete prohlédnout ZDE.
V Davli bude kvůli povodním až do 4.června uzavřena ulice Kiliánská v úseku u soutoku Vltavy a Sázavy. Jedná se o silnice č. 102, řeka je zatím zhruba 40 centimetrů od povrchu komunikace
U obce Čtyřkoly (okres Benešov) je uzavřen most mezi Lštěním a Javorníkem, i tady je vozovka pod vodou.
Na silnici 329 u Vestce v okrese Nymburk se více než 700 metrů silnice pod vodou, stejná situace je i u obce Záhornice okres Nymburk a na silnici 329 u obce Radim u Kolína – tam je silnice uzavřena.
Na 19 místech v Jihočeském kraji zatím stále zůstává třetí stupeň povodňové aktivity. Výška hladin řek a toků však přes noc na většině vodoměrných stanic klesla. Stav extrémního ohrožení stále platí v Božeticích na Táborsku na potoku Smutná, vyplývá z informací Českého hydrometeorologického ústavu.
Situace se lepší na nejvíce zasaženém místě, kterým se v neděli stala Bechyně. Výška Lužnice tam dnes po ránu dosahuje 483 centimetrů, zatímco v neděli odpoledne tam hladina vystoupala až na téměř šest metrů.
Hladina Berounky a Sázavy už nestoupá. "Berounka už by měla stagnovat, stejně jako Sázava. Hladina Botiče a dalších malých toků klesají, potíže máme pouze na Rokytce. Nyní Vltavou protéká 2700 m3/s," řekl člen krizového štábu hlavního města Jiří Vávra (TOP 09).
Kulminaci Vltavy podle Vávry očekávají hydrometeorologové v 7:00. To by mělo Prahou protékat podle odhadu zhruba 2800 metrů krychlových vody za vteřinu - v roce 2002 protékalo Prahou až 5000 kubíků vody.
Protipovodňové zábrany jsou prý stavěny podle plánu. Nyní s jejich výstavbou finišují záchranáři v oblasti Jankovcovy ulice v Holešovicích. "V rámci protipovodňových opatření jsme se stavbou zábran v předstihu před vodou, stavěny jsou až na průtok 3200 kubíků," řekl Vávra.
V Děčíně je evakuována oblast nábřeží, Staroměstské nábřeží je po délce zhruba kilometru zaplavené vodou a nedá se tudy projet.
U Lovosic je uzavřen 1,5 kilometru dlouhý úsek silnice 15.
Na silnici 25374 na vjezdu do obce Ryjice je uzavřeno 2,5 kilometru vozovky k obci Libov. Silnice se tu propadla a jsou na ní popadané stromy.
Ve Vejprtech voda zaplavila v ulice Myslbekova, náměstí T. G. Masaryka, Hálkova, Přísečnická, Tylova. Voda zalila i silnici v Hřensku.
Strakonická ulice, tedy tepna spojující Prahu s okolím a jihem Čech je v pondělí v 6 hodin ráno prázdná:
"Situace na kolínském nádraží připomíná bojovou hru. Lidé, kteří chtějí jet do Prahy, korzují v davech a postupně střídají nástupiště – vždy podle toho, co jim oznámí hlášení. To je ale značně nepřesné. Postupně se tak cestující z 1. nástupiště přes třetí přesunuli až na páté. První vlak do hlavního města by měl vyrazit co nevidět – s téměř hodinovým zpožděním, přestože první údaj na informační tabuli ukazuval jen 10 minut," hlásí z místa editor IHNED.cz Petr Koděra.
Evakuace se zatím vyhnula Praze 5. Obyvatele Smíchova bude radnice evakuovat až při průtoku 3000 m3/s. "Vyzýváme občany k zachování připravenosti k případné evakuaci, nicméně podle prognózy meteorologů a informací z protipovodňového štábu by k evakuaci nemuselo dojít. Záleží ale samozřejmě na konkrétní úrovni průtoku vodních toků," sdělil starosta Prahy 5 Miroslav Zelený (ÚNP).
Stav ohrožení je v Libereckém kraji na Ploučnici a Panenském potoce na Českolipsku a Smědé ve Frýdlantském výběžku. Druhý povodňový stupeň mají na Jeřici a Lužické Nise, vyplývá z informací Českého hydrometeorologického ústavu a Povodí Labe. Toky sice v noci většinou mírně klesaly, k ránu ale začalo znovu vydatně pršet.
Třetí stupeň o několik centimetrů přesahuje Ploučnice v Mimoni a Panenský potok v Pertolticích nad Ralskem. Stav ohrožení byl v noci na Ploučnici i ve Stráži pod Ralskem a na potoku Jeřice v Mníšku u Liberce, tam se ale už toky dostaly pod tuto hranici. Stav bdělosti mají na Jizeře a Kamenici na Jablonecku.
Podle nejnovějších informací Povodí Vltavy se zdá, že řeka nebude kulminovat v 7 hodin dopoledne, jak se brzy ráno předpokládalo. Do Prahy totiž stále přitéká voda z Berounky, která ještě nekulminovala. Ve Vltavě nyní Prahou protéká 2760 m3/s, uvedla mluvčí Povodí Vltavy Michaela Pohůnková.
Podle Pohůnkové už má kulminační bod za sebou Sázava a až na výjimky většina toků na horní Vltavě v jižních Čechách. "Nyní je pro Prahu nejdůležitější situace právě na Berounce. Situace ale může být za hodinu úplně jiná," řekla mluvčí.
Pohled na podjezd u Jiráskova mostu na pražském Smíchově:
Ředitel pražské zoo Miroslav Bobek na svůj Facebook nahrál fotografii spodní části areálu zahrady.
Ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek sdílel krátce po 6 ráno na svém FB aktuální fotografii spodní části ZOO. #povodne twitter.com/lukashanusek/s…
— Lukáš Hanusek (@lukashanusek) June 3, 2013
Kralupy evakuovaly své největší sídliště Cukrovar - v půl čtvrté ráno, před hodinou začala evakuace dalších tří ulic Jungmanova, Jiráskova a Žižkova.
"Provozu se uzavřely i další ulice, most ale stále zavřený není. Odklání se jen kamionová doprava, nákladní vozy se z Kralup nedostanou na dálnici," popsal z místa redaktor IHNED.cz Otakar Schön.
Hladina Labe v Pardubickém kraji vystoupila nad obvyklou úroveň. Stav pohotovosti vodohospodáři vyhlásili ve 2:00 v Němčicích na Pardubicku. První, nejnižší povodňový stupeň, platí na Labi také v Přelouči. "Labe a jeho přítoky nad přehradou Les Království jsou na poklesu. Vlivem očekávaných srážek během dne zde předpokládáme přechodné zvýšení průtoků," uvedl vedoucí vodohospodářského dispečinku Povodí Labe Jiří Petr.
"V současné chvíli máme centrum města evakuováno," řekl České televizi starosta Kralup nad Vltavou Petr Holeček s tím, že město očekává dvacetiletou vodu. Situaci navíc zhoršuje rozvodněný Zákolanský potok.
Řeka Ohře dosáhla v noci na pondělí třetího povodňového stupně v Karlových Varech Drahovicích. Zřejmě ale tak dosáhla svého maxima. Na horních tocích už začínají hladiny řek klesat, vyplývá z aktuálních informací Povodí Ohře. V kraji ale opět, i když mírně, prší.
Hladiny řek v Plzeňském kraji od neděle opět stoupají. Nejhorší situace je na Radbuze, kde prakticky po celém toku platí třetí stupně povodňové aktivity. Stejná situace je na Úhlavě a velmi silné průtoky jsou také na Berounce. Uvedl to dispečer Povodí Vltavy Jan Bláha.
Záplavy uzavřely v ČR více než 150 úseků silnic. V šest ráno evidovalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) 152 neprůjezdných úseků, o dvě desítky více než v neděli večer. Nejčastější příčinou je zaplavení silnice, ale voda některé úseky také zanesla bahnem a místy leží spadané stromy. Většinou se jedná o silnice druhých a třetích tříd, ale voda ztěžuje provoz i na dálnici D5 na Berounsku.
Záplavy mají zřejmě další oběť. V Mokřanech na Benešovsku našli v neděli večer v korytě Janovského potoka utonulého dvaaosmdesátiletého muže. Seniora naposledy viděla odpoledne jeho manželka, jak kolem potoka odhrabuje a odklízí naplavené větve, řekla ČTK mluvčí benešovské policie Diana Škvorová. V souvislosti s povodněmi zemřeli v Česku již dva lidé ve zřícené podmáčené chatě v Třebenicích u Prahy. Záchranáři také v neděli v Trutnově vylovili z Úpy tělo neznámého muže. Policie pátrá i po čtyřech pohřešovaných vodácích.
Na Twitteru přibývá aktuálních fotografií. Centrum Prahy mobilem Erika Taberyho z týdeníku Respekt
Centrum Prahy bez lidí. To moc často vidět není. Stejně jako traktor na Malostranském náměstí. twitter.com/etabery/status…
— Erik Tabery (@etabery) June 3, 2013
Organizace Člověk v tísni otevřela povodňové konto na pomoc lidem zasaženým záplavami. Sbírka bude využita především na individuální pomoc postiženým rodinám. „Během dne jsme zjišťovali informace od vodohospodářů a starostů postižených obcí. Pro nás jsou nejdůležitější zjištěná poškození obytných prostor, kam chceme směřovat nejvíc pomoci," řekl Marek Štys, vedoucí humanitární Člověka v tísni. „Podle našich informací byla nejvážnější situace ve Štěchovicích a prudké toky a okamžité škody hlásily obce na Jihu Čech a na Trutnovsku. Už teď je jasné, že rozsah škod je veliký. Ráno budeme vědět víc," dodal Štys.
Peníze je možné zasílat na povodňové konto - 72027202/0300. O otevření účtu DMS bude Člověk v tísni informovat.
Hlavní příjezdové komunikace od hradecké dálnice D11 a mladoboleslavské silnice R10 směrem k centru neodpovídají pondělnímu provozu. "Příjezdové komunikace do Prahy přes Hloubětín jsou v podstatě volné, žádné zácpy, které tu jsou běžné hlavně v pondělí ráno, se nekonají," hlásí vedoucí zahraniční rubriky HN Martin Ehl. Naopak Jižní spojka je od Černého Mostu až ke Štěrboholům ucpaná.
Situace se lepší na nejvíce zasaženém místě, kterým se v neděli stala Bechyně. Výška Lužnice tam klesá zhruba o 10 centimetrů za hodinu. Zatímco v neděli odpoledne hladina vystoupala až na téměř šest metrů, nyní dosahuje 465 centimetrů. "V neděli to ale byla velká rychlovka. Stoupalo to tady rychleji než v roce 2002," řekl reportérovi IHNED.cz Jakubu Žákovi jeden z místních obyvatel. Domy byly zatopené zhruba během pěti hodin.
Kam se v Praze dostala voda při povodních v roce 2002? A bylo opravdu nutné uzavřít všechny školy? Přesvědčte se sami v zátopové mapě, kterou sestavil Jan Cibulka z datatýmu IHNED.cz.
"Na železničním uzlu v Kolíně nabírají vlaky 30 až 50 minut zpoždění, některé rychlíky dráhy zrušily," hlásí reportér HN Vojtěch Blažek. Ješte dnes nad ránem se Kolínem nedalo po hlavním železničním koridoru na Moravu projet - koleje byly zatopené.
Aktuální fotografie z Kralup od Otakara Schöna přes aplikaci Instagram
Centrum Kralup s trochou vody.V baru na konci pěší zóny jsme měli svatební oslavu #floods #czech… instagram.com/p/aFiKYuBwBL/
— Otakar Schön (@o_schon) June 3, 2013
V Praze opouštějí své domovy stovky obyvatel části čtvrtí Modřany a Zbraslav, hasiči dokonce museli některé odvézt na člunech. Ve dvou případech, v Lahovicích a Velké Chuchli, zachraňoval lidi i vrtulník.
Povodí Moravy preventivně předpustilo vodní nádrže Vranov a Nové Mlýny. "V současné době máme dosaženy první stupně povodňové aktivity pouze na řece Dyji a pak na řece Svratce – konkrétně v Brně – Poříčí, většinou se ale jedná o kulminační stav, někde dokonce průtoky mírně klesají. Neočekáváme, že by měly toky v Jihomoravském, Zlínském nebo Olomouckém kraji během dnešního dne dosáhnout vyšších stupňů povodňové aktivity. Podle aktuálního modelu, který vydal ČHMÚ se má v povodí Moravy situace spíše mírnit. Vše ale záleží na vývoji počasí," uvedla mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.
Z Hřenska na Děčínsku byly evakuovány tři rodiny. Řeky Labe a Kamenice, které se tu stékají, tvoří jednolitou plochu, Kamenice je vylitá jen na malém úseku. S předpokládaným vzestupem Labe se však očekává zaplavení větší části obce, řekl ČTK starosta Jan Havel. Hřensko je se 115 metry nad mořem nejníže položenou obcí v České republice, kvůli své poloze na soutoku řek se s povodněmi potýká často.
"Pole poblíž Velimi, těsně u vlakové trati Kolín - Praha, se mění v jezerní krajinu. Vytvořily se tu rozsáhlé vodní plochy, vypada to teď, jako by trať vedla po hrázi mezi rybníky," popisuje svou cestu vlakem do Prahy šéf kulturní rubriky HN Ivan Hartman. Vlaky na trati nabírají zpoždění v řádu desítek minut.
Takhle to vypadá v Praze na Smíchově. Fotografoval šéfeditor IHNED.cz Václav Kozák.
Druhý stupeň povodňové aktivity znamenající pohotovost platí dnes na Vysočině pouze na Želivce v Želivě na Pelhřimovsku. První stupeň vyžadující bdělost je na řece Jihlavě v Batelově na Jihlavsku. Přes vytrvalý déšť je zatím situace na tocích v Kraji Vysočina klidná a nevyžaduje žádná mimořádná opatření.
"Doprava se z místa odklání. Původně hrozila při zvýšení průtoku na 3000 m3 evakuace přilehlé Koleje 17. listopadu, kde bydlí 1500 studentů. Díky zábranám k ní nejspíš nedojde," hlásí přímo z místa reportérka IHNED.cz Jana Niedermeierová.
Hasiči v oblastech zasažených povodněmi v neděli a v noci na dnešek evakuovali celkem 2695 lidí, zhruba polovina z nich byla ve Středočeském kraji. Na 200 lidí hasiči před velkou vodou zachránili, nejvíce jich bylo v Praze. V zaplavených oblastech bylo nasazeno přes 14 tisíc hasičů.
Sociální sítě Twitter a Facebook se od rána plní aktuálními fotografiemi zaplavených ulic a domů. Některé z nich najdete v tomto článku. Fotografie budeme postupně doplňovat. Posílat je můžete také na adresu web@economia.cz.
V Ústí nad Labem byla uzavřena silnice I/30, která vede podél Labe a spojuje krajské město s Děčínem.
Ve Vraném nad Vltavou muselo být kvůli povodni evakuováno 258 lidí. Záplavy obec se zhruba 2400 obyvateli zasáhly ve dvou vlnách, rozvodnil se Zvolský potok a následně i Vltava. Škody dosáhnou desítek milionů korun, informovala ČTK starostka Martina Filipová.
V Praze zavládl dopravní chaos. Největší problémy jsou podle policejní mluvčí Jany Rösslerové v centru Prahy. "Lidé hledají komplikovaně objízdné trasy, často nerespektují situaci a vjíždějí, kam nemají. Vyzýváme proto všechny řidiče, aby omezili vjezdy do centra a vždy respektovali výzvy policistů," uvedla Rösslerová. V pohotovosti jsou kromě dopravních policistů také pořádkové nebo motorizované jednotky. Podle Rösslerové mají někteří policisté prodlouženy služby z 12 na 24 hodin, mezi nimi prý například vyšetřovatelé dopravních nehod.
Podle dopravního zpravodajství na webových stránkách Technické správy komunikací je nyní nejhustší provoz na Nuselském mostě, ve Wilsonově ulici v Praze 7 a na mostě Barikádníků ve směru do centra. Na všech komunikacích je podle webu nejvyšší stupeň číslo pět. Některé komunikace jsou kvůli velké vodě zcela uzavřeny, mezi nimi například na jihu města Strakonická ulice a na severu Roztocká vedoucí z Podbaby směrem na Roztoky u Prahy.
Takhle vypadá povodeň v Řeži u Prahy. Fotografoval Otakar Schön.
Vltava v Praze bude oproti původním předpokladům kulminovat patrně až v odpoledních hodinách. Korytem řeky protéká 2840 metrů krychlových vody za sekundu, normální průtok je přitom 149 kubíků, řekla kolem 09:30 na dotaz ČTK mluvčí Povodí Vltavy Michaela Pohůnková. Původně se předpokládalo, že by mohla Vltava dosáhnout kulminačního bodu už v 7:00. Vodohospodáři podle Pohůnkové stále upouští vodu z vltavské kaskády, proto se průtok Vltavy oproti ranním hodnotám zvýšil asi o 80 kubíků za vteřinu. Neměl by ale překročit hodnotu 2900 metrů, řekla. Protipovodňové bariéry v Praze jsou postaveny do výšky, aby zvládly průtok 3250 kubíků vody za vteřinu. Evakuováni už ale museli být obyvatelé části Zbraslavi a Modřan. Za stoletou označují vodohospodáři vodu v Praze při průtoku nad 4000 metrů. Ničivé povodně z roku 2002 dosáhly v metropoli síly pětisetleté vody.
Kvůli záplavám se v Česku ocitly bez proudu tisíce domácností. Energetici museli z preventivních důvodů odpojit desítky rozvodových trafostanic, řadu z nich už zaplavila voda. Nejhorší situace je ve středních Čechách v okolí Berounky, Vltavy a jejích pražských přítoků - Botiče a Rokytky. Nyní se energetici připravují na vzestup hladin řek v severních Čechách.
Krizová situace tmelí lidi na sociálních sítích, kde si například obyvatelé Prahy a okolí radí, jak nejlépe cestovat, když v centru metropole nejezdí metro. Doporučují si místo toho vlaky. Více na Facebooku ZDE.
O povodních v Česku informují i na Slovensku. Webový server deníku Sme upozorňuje cestující na velká zpoždění vlaků, které přijíždějí od západních sousedů. Na vině jsou zejména zatopené koleje na nádraží v Kolíně, kvůli kterému byl důležitý železniční uzel od večerejšího podvečera do dnešního rána mimo provoz.
Ve Svojšicích na Kolínsku kvůli záplavám evakuovali 110 klientů ústavu sociální péče. Protrhla se soustava rybníků, voda se dostala do zámku, v němž ústav sídlí. Evakuace byla podle něj zahájena v neděli večer. Klienti, jimiž jsou mentálně postižení a psychicky nemocní lidé, byli přemístěni do školní jídelny a restaurace v obci. "Akutně hrozilo, že přívalová vlna smete zámek," uvedl pro ČTK ředitel Vítězslav Forman. Nyní čeká na to, až ho policie nebo hasiči do zámku pustí, aby se mohlo začít se sčítáním škod a odklízením následků povodně.
Chemický závod Spolana Neratovice dnes možná kvůli záplavám zastaví provoz. Po poledni o tom rozhodne krizový štáb. V neděli firma přesunula chlor a další nebezpečné látky do bezpečí. ČTK to dnes řekl mluvčí Spolany Miroslav Kulík.
Národní galerie v Praze preventivně uzavřela klášter sv. Anežky, ve kterém je umístěna stálá expozice středověkého umění, a Valdštejnskou jízdárnu. Oba objekty budou uzavřené do pátku.
Ústí nad Labem počítá kromě uzavírky silnice I/30 na Děčín také s postupným uzavřením obou mostů, nejprve Mariánského, pak Edvarda Beneše. Podle hasičů by měly být uzavřeny při dosažení hladiny Labe 780 centimetrů. V 9:20 řeka v Ústí dosahovala 706 centimetrů. "Hasičské jednotky jsou schopny odčerpávat případnou vodu pod viaduktem u mostu Dr. Edvarda Beneše do výše hladiny Labe 850 cm a držet jej tak průjezdný," sdělil mluvčí severočeských hasičů Lukáš Marvan.
Kvůli vodě byla již před několika hodinami uzavřena silnice ve směru od kruhového objezdu pod Větruší směr Trmice. "Jedná se o ulice Střelecká a Žižkova. Doprava je již v Lovosicích odkláněna na dálnici D8 směrem na Teplice," informovala mluvčí ústeckých policistů Valerie Bartošová.
Situace se zlepšuje na jihu Čech, nicméně podle ředitele horního toku Vltavy Zdeňka Zídka se teprve čeká na kulminaci řek Nežárka, Otava a Lužnice. "Situace v Českém Krumlově je lepší, než se předpokládalo. Na místo očekávaných 280 kubíků protéká 230," řekl Zídek. "Chleba se bude lámat ve Veselí nad Lužnicí, kam dorazí přílivová vlna se zpožděním, jelikož koryto Lužnice je široké a postupně zaplavuje velkou oblast," dodal.
Na Lipně je podle Zdeňka Zídka v retenční oblasti rezerva 21 milionu kubíků. Husinecká i Římovská přehrada mají vysoké odtoky. "Výsledek přehrad v této povodni je tento: Husinecká přehrada snížila průtok o 23 kubíků a Římovská o 40 kubíků za vteřinu. Lipenská přehrada snížila průtok o 180 kubíků za vteřinu," řekl Zídek.
Přerušené dodávky proudu kvůli záplavám vyřadily z provozu několik vysílačů mobilních sítí. Signál v těchto místech většinou zajišťují okolní základnové stanice a mobilní sítě na celém území fungují.
Národní divadlo v Praze je zatím mimo ohrožení, večer by se mělo hrát ve všech budovách, v provozu je i podzemní parking. "Situace se může ale měnit v průběhu dne, pokud by například došlo k odpojení budov od elektřiny a plynu," řekl dnes ČTK mluvčí české první scény Tomáš Staněk. Objekt Anenského areálu byl podle něj v noci od elektřiny odpojen, nyní už elektřina funguje. "Národní divadlo momentálně nevyklízí žádné podzemní prostory. Protipovodňová vrata v historické budově, která ústí v nábřežní zdi, jsou plně funkční; došlo pouze k malým průsakům," dodal.
Radnice v Praze Radotíně prostřednictvím místniho rozhlasu žáda občany, aby omezili koupání, sprchování a splachování z důvodu přetížení čerpací stanice kanalizace. Na fotce odčerpávání kanálu v ulici.
Pohled ze Štefánikova mostu přes Vltavu, který spojuje Revoluční třídu s Letenským tunelem. Rozvodněná řeka se vylila z břehů.
Odjezdy rychliků směrem na Ústí a dál do Německa jsou zpožděné až o 100 min. Rychlík do Děčína byl úplně zrušen, stejně jako vlak do Čerčan. Další vlaky mají zpoždění 5 až 50 minut, ale to kazdou chvíli narůstá. Hlavně u spojů jedoucích přes Kolín. Dráhy informují, že zpoždění je "zapříčiněno nesjizdností tratí v důsledku záplav."
Lidé se snaží najít náhradní dopravu a volají do práce i blízkým, ze nepřijedou nebo dorazí pozdě. Na tabuli příjezdů svítí zpoždění téměř u každého vlaku v rozmezí od 5 do 90 minut. I tady se ale informace rychle mění.
"V Kralupech nad Vltavou zůstali v hluboké vodní laguně pod viaduktem uvězněni dobrovolní hasiči se starou Tatrovkou," hlásí přímo z místa fotoreportér HN René Volfík.
Lidé, které postihly povodně, mohou získat na překonání nejhorší situace a zvládnutí škod mimořádnou dávku od státu. Podle ministerstva práce mohou dostat až 51 150 korun. Požádat o tuto podporu mohou svou pobočku úřadu práce. Podrobnější informace čtěte ZDE.
Povodeň v Praze zavřela tramvajovou trať z Braníku na Sídliště Modřany. Podle Krizového štábu není za tuto tramvajovou linku adekvátní náhrada.
V Davli u Prahy si vzedmutí hladin Vltavy a Sázavy vyžádalo evakuaci několika stovek lidí. Náhradní ubytování museli vyhledat obyvatelé čtyř ulic. Do některých obydlí se již dostala voda, řekl dnes ČTK starosta Jiří Prokůpek. Své domovy museli opustit lidé z ulic Kiliánská, Na Javorce, Nábřežní a Pikovická. "Týkalo se to asi 150 chat a 100 domů," uvedl starosta. Počet evakuovaných odhadl na 300 až 400. Většina lidí si podle něj našla nouzové ubytování u známých nebo příbuzných, asi 15 lidí bylo umístěno do sportovní haly. Zaplavena byla podle Prokůpka zhruba polovina chat v evakuované oblasti a kolem 25 domů. "Jinak to opatření bylo spíše preventivní, protože jsme nevěděli, kam až voda vystoupá," poznamenal starosta. Vedení městyse se podle něj řídilo zkušenostmi z ničivých záplav v roce 2002. Svá obydlí musely ve středních Čechách opustit kvůli velké vodě už stovky lidí, mimo jiné ve Štěchovicích, Vraném nad Vltavou nebo Kralupech. Ve Svojšicích na Kolínsku kvůli záplavám evakuovali 110 klientů ústavu sociální péče.
Předseda vlády Petr Nečas se pojede podívat na povodňovou situaci na Slapské přehradě, kde bude po 12:00 k dispozici novinářům. Poté se premiér přemístí do Štěchovic. Pro cestu na Slapskou přehradu doporučujeme cestu Benešov - Jílové - Rabyně - Slapy.
Mimo provoz jsou do odvolání tramvajové linky 4, 5, 6, 8, 14, 17, 24. Naopak posílena je linka číslo 3, která spojuje Modřany s centrem města. Zavedena je zvláštní tramvajová linka 34 z Ortenova náměstí přes Palmovku do Hloubětína.
Metro na trase A do odvolání nejede v úsecích Dejvická - Muzeum, na trase B mezi stanicemi Českomoravská - Smíchovské nádraží a na trase C v úseku Kobylisy - Muzeum. Omezen bude i provoz tramvajových linek. Za linky A a B jsou v uzavřených úsecích nasazeny náhradní tramvajové linky XA a XB, namísto linky C náhradní autobusová linka XC.
Posíleny jsou také spoje příměstské železniční dopravy. V úseku Vysočany - Praha hlavní nádraží - Smíchov jsou zavedeny mimořádné spoje, aby byl zajištěn interval vlaků zhruba 15 minut jako náhradní doprava za přerušený provoz metra B. Mimořádné vlaky jezdí ve stejném intervalu také mezi hlavním nádražím a Uhříněvsí. Lidé mohou po Praze v rychlících cestovat na jízdenky pro pražskou integrovanou dopravu.
Na území hlavního města je železniční doprava bez omezení, pouze se neobsluhuje zastávka Praha-Velká Chuchle. Výjimkou je zrušená příměstská železniční linka S8 z Prahy do Čerčan přes Vrané nad Vltavou.
Pro automobilovou dopravu platí omezení a změny nejen v místech, kde bylo rozhodnuto o evakuaci. V souvislosti s posilováním povrchové hromadné dopravy je od Kobylis přes Jankovcovu, nádraží Holešovice, Argentinskou, Vltavskou, Florenc a po magistrále na Pražského povstání v místech, kde je to možné, zřizován speciální pruh pro autobusy.
Řidiče čekají i další omezení, v noci byla například uzavřena Strakonická ulice od Pražského okruhu po Barrandovský most. Kvůli velké vodě byly uzavřeny na pravém břehu Vltavy v Modřanech také ulice Mezi Vodami, K Jezu a U Kina.
Voda v obci Obříství ve Středočeském kraji stále stoupá, ale dle starostky obce by rozsah povodně neměl být jako v roce 2002, kdy bylo zasaženo 90 % obce.
Pomohla tomu také alespoň částečně protipovodňová opatření, která se po povodních v roce 2002 začala ralizovat. Vzhledem k náročnosti projektů se však jejich dostavba, hlavně v okolí Vraňan a Zálezlic, opozdila až do září letošního roku. Paradoxní je, že větší část obce Obříství neohrožuje Labe, které je v těsné blízkosti obce, ale právě vzdálenější Vltava.
Někteří lidé využili zatopených ulic k roztodivným kouskům. Posuďte sami:
Rozvodněná Vltava v Praze na Smíchově zatopila část ostrova Císařská louka. V chráněném přístavu mezi ostrovem a smíchovským břehem stoupla voda oproti normálu zhruba o tři metry a hrozí přelití protipovodňových vrat. V zátoce jsou desítky hausbótů a obydlí na vodě, u kterých kotví malé rekreační motorové lodě. Zátoka navíc slouží jako chráněný přístav Českých přístavů, do kterého se uchylují lodě v případě záplav. V současnosti je úvaziště plné výletních lodí. Přístav chrání od proudu Vltavy protipovodňová vrata pod mostem spojujícím ostrov s pevninou. K jejich přelití zbývalo kolem 10:00 hodin dopoledne zhruba 40 cm.
Ředitelé škol a školských zařízení v povodněmi postižených krajích mohou získat informace týkající se udělování volna a organizace vyučování na lince 234 811 302.
Univerzita Karlova sestavila přehled omezení provozu jednotlivých fakult a součástí univerzity. Informace naleznete ZDE.
Kvůli zaplaveným kolejím nebo popadaným stromům je nyní uzavřeno více než 15 železničních tratí, především ve Středočeském a Jihočeském kraji. Vlaky v hlavním městě zatím voda nezastavila, naopak byly posíleny příměstské spoje, kvůli zaplavenému nástupišti ale nezastavují vlaky v železniční stanici Praha - Velká Chuchle. Zpoždění vlaků se počítají řádově na desítky minut až hodiny. Dopravu navíc zkomplikovala srážka rychlíku s člověkem na Českobudějovicku. Kompletní seznam výluk najdete ZDE.
Rozvodněná řeka ohrožuje obyvatele městské části Praha - Kolovraty.
Hl. m. Praha:
Povodňová a dopravní infolinka: 1234
Zelená linka: 800 123 003
Informace o dopravních opatřeních v Praze (DP hl. m. Prahy): 296 191 817
Povodňová služba Ministerstva životního prostředí: 267 122 998
Psychologická poradenská nonstop linka Policejního prezidia: 974 834 688
Aktuální informace o školách: 234 811 425, 234 811 521
Pro ředitele škol a školských zařízení v povodněmi postižených krajích pro získání informací týkajících se udělování volna a organizace vyučování: 234 811 247.
Středočeský kraj:
Krizová nonstop linka: 950 870 424
Záchrana knih v pražské městské knihovně.
Skauti skvělá práce! Včera (a de facto dnes) jsme vynosili cca 55 000 knih. Ze schodů to už půjde lépe #skaut #povodne #mestskaknihovna
— Ondřej Hubatka (@OndrejHubatka) June 3, 2013
Jenom několik metrů od sídliště Cukrovar v Kralupech nad Vltavou ve Středočeském kraji plavou po rozvodněné Vltavě kačeny.
Záplavy už si vyžádaly pět lidských životů. Poslední potvrzenou obětí je 69letý muž z Plzeňského kraje. Tělo záchranáři objevili v pátek v obci Měčín na Klatovsku, souvislost úmrtí s povodněmi byla potvrzena až nyní. Muž podle mluvčí policejního prezidia Pavly Kopecké uklouzl a spadl do odtokové roury kanálu, kde utonul.
Obec Vestec na Nymbursku zažívá největší povodeň v historii. Je téměř celá zaplavená. Evakuace všech obyvatel začala v neděli, dnes bude pokračovat. Navíc tam hrozí protržení hráze. Kritická situace je i v sousedícím Křinci. "Situace je kritická. Řeka Mrlina protéká obcí a zaplavuje domy. V noci jsme to udrželi v korytě, navozili jsme tam asi 2500 pytlů písku. Od dnešního rána jsme znova pokračovali, ale potom přetekly hráze mezi Vestcem a Křincem," řekl starosta Jaroslav Janata, podle kterého jde o nejhorší povodeň, která tam kdy byla. Podle starosty navíc hrozí protrhnutí Komárovského rybníka a hráze, která je přibližně tři metry nad obcí a je už hodně rozmočená. "Kdyby to prasklo, tak bychom dopadli jako obyvatelé Troubek na Přerovsku," řekl starosta.
Pohled z areálu RaftCamp cestovní kanceláře Adrenalin Centre ve Veltrusích ve Středočeském kraji na místa, kde je jindy slalomový kanál pro vodáky. Kanál je oddělen od zázemí cca 1,8 m protipovodňovou zdí, která byla zbudována zhruba předloni, jako pokračování ochranných opatření v důsledku ničivých povodní před 11 lety. V tuto chvíli však vypadá, že tyto ochranné bariéry nebudou stačit.
Díky webové kameře společnosti NetRex můžete sledovat situaci v Praze-Radotíně v přímém přenosu. Záběry najdete ZDE.
"Vzhledem k množícím se informacím z Karlína o sklepech zaplavovaných spodní vodou, doporučujeme i obyvatelům Invalidovny a Karlína zvýšenou ostražitost a sbalení evakuačního zavazadla. V odpoledních hodinách není zcela vyloučeno vyhlášení povinné evakuace. V současnosti ale mluvíme POUZE o preventivních opatřeních," píše radnice Prahy 8 na facebookovém profilu.
Kvůli velké vodě na Berounce bude dnes ve 13:00 hodin uzavřen most v Plzni na Jateční ulici. Značně to zkomplikuje dopravní situaci v Plzni, zejména řidičům směřujícím na sídliště Lochotín a dále na sever. V Dolní Lukavici poblíž Úhlavy evakuovala obec bez pomoci hasičů a policie 11 rodin.
"Vlaky na trase Praha-Beroun jezdí, ale s až pětadvacetiminutovým zpožděním. Z důvodu zaplavení podchodu na zastávce Velká Chuchle budou všechny vlaky až do odvolání touto stanicí projíždět," hlásí z terénu reportérka IHNED.cz Eva Vychodilová.
Pražský koncert hudební skupiny Divokej Bill původně plánovaný na středu 5. června se z důvodu povodní ruší. Koncert v rámci Divokej Bill 15 Tour se měl odehrát pod širým nebem v areálu Žlutých lázní. Také pořadatelé dalších hudebních akcí pod širým nebem řeší současnou nepřízeň počasí, která může ohrozit jejich konání.
Ministr dopravy Zbyněk Stanjura (ODS) bude dnes ve 14:00 hodin informovat o tom, jak vláda finančně přispěje na opravy dopravní infrastruktury poničené povodněmi.
Velká voda postihla i některé státní instituce, které sídlí v Praze v blízkosti Vltavy. Například budova Nejvyššího kontrolního úřadu v Holešovicích je od rána bez proudu a kontroloři mají volno. Prezident úřadu Miloslav Kala vzniklou situaci řeší, řekla ČTK mluvčí úřadu Olga Málková. Senát zrušil plánované akce na dnešek a úterý a ve Sněmovně dnes odpadly dva semináře. Obě komory Parlamentu sídlí na Malé Straně.
Vzhledem k očekávaným srážkám v Čechách dál hrozí extrémní nebezpečí záplav. Pro Jihlavsko, Znojemsko a okresy na severu Olomouckého a Moravskoslezského kraje nově platí povodňová bdělost. Severovýchod Česka dnes odpoledne zasáhnou přeháňky, bouřky a ojediněle i intenzivní srážky, které v noci přejdou do trvalého deště. Řeky v těchto krajích by tak mohly dosáhnout prvního povodňového stupně, sdělil ČTK Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Hladina řeky Cidliny v sedmitisícovém Novém Bydžově na Hradecku vytrvale stoupá a vodohospodáři její stav označili jako extrémní povodeň. Řeka se na některých místech ve městě vylila z koryta a zaplavila několik ulic, například v okolí zimního stadionu. Záchranáři dopoledne evakuovali děti z mateřské školy.
Pondělní dopoledne v Kralupech nad Vltavou v okolí Palackého náměstí, jak dění zachytil fotoreportér HN René Volfík.
Ve velké jezero se opět po letech proměnil jih Prahy kolem soutoku Vltavy a Berounky mezi Zbraslaví, Velkou Chuchlí a Radotínem. Pod vodou se ocitlo například chuchelské dostihové závodiště i radotínské areály firem, mezi nimi distribuční sklad jednoho z velkých pivovarů nebo Janka. Obyvatelé části Radotína zvané příznačně Na Benátkách zatím evakuováni nebyli; na rozdíl firemních areálů jsou za protipovodňovými zábranami.
Lidé, kteří odstraňují následky povodní, mají v práci nárok na neplacené volno. Mohou ho dostat i tehdy, když se kvůli výpadku dopravy nedostanou do zaměstnání. Zameškanou dobu si mohou napracovat. Pokud firma přeruší práci kvůli velké vodě, musí lidem platit náhradu mzdy. Ministerstvo práce rady shrnulo už v roce 2009 v příručce o pomoci po povodních. Brožuru nyní aktualizuje. Hotova by měla být nejspíš v úterý.
Řidiči, kteří přijíždějí do Prahy, vidí na světelených tabulích, že doprava je v metropoli omezena. Zároveň nabízejí telefonní číslo 800 100 991, kde získají informace.
Česká pošta kvůli záplavám uzavřela zhruba dvě desítky poboček. Do dalších desítek obcí nedoručuje kvůli zaplaveným nebo uzavřeným komunikacím. "V důsledku mimořádné situace způsobené záplavami a návazného vyhlášení stavu nouze na většině území ČR, bude Česká pošta dnes plnit své povinnosti držitele poštovní licence, pouze v omezeném rozsahu. V postižených oblastech bude omezena dostupnost základních služeb, některé pošty budou muset být uzavřeny a nebude možné zajistit standardní doručování," uvedla mluvčí pošty Marta Selicharová.
Kvůli zaplaveným kolejím nebo popadaným stromům je nyní uzavřeno 20 železničních tratí, především ve Středočeském, Plzeňském a Jihočeském kraji.
Největší problémy s odstraňováním povodňových škod má Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) na regionálních tratích ve Středočeském a Plzeňském kraji, kde jsou tratě uzavřené kvůli sesuvům bahna nebo kvůli zatopeným kolejím. V ostatních krajích se na uzavřených tratích průběžně likvidují zejména spadlé stromy, uvedl mluvčí správy železnic Jakub Ptačinský. Podobným tempem jsou ale hlášeny na jiných úsecích nové pády stromů do kolejiště, dodal.
Od rána byly podle SŽDC zaplavené tratě v okolí Křince na Nymbursku, provoz byl zastaven ve směru na Kopidlno, Městec Králové a Kamensko. Spadlý strom zastavil provoz na trati Čísovice-Měchenice .
Ve Středočeském kraji je kvůli zaplaveným kolejím neprůjezdná trať Sedlčany - Olbramov - Kouřim - Pečky. Půda se sesunula na trať Davle - Jílové u Prahy. Omezený provoz na dvou kolejích je mezi Nelahozevsí a Libčicemi.
V Jihočeském kraji jsou zatopené koleje v úsecích Hluboká nad Vltavou - Zliv, Dívčice - Číčenice, Ražice - Čejetice a na trati Vyšší Brod - Klášter - Loučovice. Situaci navíc ztížila srážka rychlíku s chodcem mezi Českými Budějovicemi a Hlubokou nad Vltavou před 09:30. Provoz bude zastaven asi až do 12:00, vlaky byly nahrazeny autobusy.
V Ústeckém kraji jsou popadané stromy na kolejích mezi Moldavou v Krušných horách a Mostem. Dráhy se navíc připravují na přesun nádraží v Ústí nad Labem, kde hrozí jeho zatopení. Vlaky i pokladny by v tomto případě byly přesměrovány přes nádraží Ústí nad Labem západ, uvedla mluvčí.
V Královéhradeckém kraji je bahnem zavalená trať mezi Kunčicemi nad Labem a Pilníkovem. Napadané stromy leží v úseku Lázně Bělohrad - Ostroměř. Nově byl kvůli povodni zastaven provoz mezi stanicemi Rožďalovice a Veleliby.
V Libereckém kraji najel na Českolipsku osobní vlak do stromu. Nikomu se nic nestalo, ale trať mezi Svorem a Novým Borem je neprůjezdná. Byla zavedena náhradní autobusová doprava. V úseku Křižany - Rynoltice jsou zaplavené koleje a mezi Hrozetínem a Merklínem leží na kolejích stromy.
V Pardubickém kraji vlaky stále nejezdí kvůli popadaným stromů mezi Letohradem a Moravským Karlovem.
Meteorologové očekávají další výrazný vzestup hladiny na soutoku Labe s Vltavou. Ve středních Čechách bylo kvůli záplavám evakuováno už více než 1150 lidí. Povodeň v kraji uzavřela také 100 silnic.
Aktuální situace v Děčíně v Ústeckém kraji. Město ležící na soutoku řek Labe a Ploučnice má problémy kvůli hrozícím záplavám. Fotku nám zaslal Jiří Hovorka.
EU je připravena pomoci Česku, Německu a Rakousku postiženým povodněmi. Mají nárok na peníze z fondu solidarity. Informovala o tom Česká televize.
Takhle to vypadá ve Zbraslavi. Výtvarník Jiří David zachytil na snímcích situaci v neděli a v pondělí ráno a fotoeditorka IHNED.cz Vanda Nárožná fotografie spojila, aby vyniklo porovnání. "Ateliér jsem částečně se synem nad ránem „evakuoval" do jeho vyšších míst, přesto mi zbývá někam uložit ještě asi 40 větších obrazů, což už je problém. Proto nyní už jen čekáme, jestli se opravdu přeleje ona protipovodnová zeď, nastavená na stoletou vodu. Je vysoka od silnice něco přes dva metry, ovšem už nyní (po 9. hodině ranní) je hladina Vltavy asi necelý metr od horního okraje," napsal Jiří David do naší redakce.
"V Kralupech nad Vltavou museli přikročit k evakuaci obyvatel sídliště Hůrka," hlásí náš fotoreportér René Volfík.
Ústřední automotoklub zřídil krizové telefonní linky pro motoristy. Na čísle 1234 dává informace o situaci na silnicích, bezplatná linka 800 123 003 přijímá informace o situaci v celém Česku a v Praze.
Kapacita informačního callcentra ÚAMK je posílena tak, aby žádný hovor neskončil jako nepřijatý a od nedělní noci do pondělního rána bylo přijato asi 4000 telefonátů. Současně linka dovolí přijímat až 150 souběžných volání.
Veškeré zdroje pitné vody a úpravny vody jsou podle vodohospodářů 1.SčV pod zvýšenou kontrolou. Menší problém se objevil na úpravně vody Hvězdička v Příbrami, kde došlo k razantnímu zhoršení kvality přitékající vody z vodárenské nádrže Octárna. Technologové proto snížili výkon, zvýšili dávku chemikálií a zvýšili četnost praní filtrů.
„V Českém Brodě jsme přechodně odstavili některé vodní zdroje z důvodu zatopení ovládacích šachet. Voda zde však postupně opadá a vodní zdroje se nám daří zprovozňovat," uvedla Kristina Blaszczyková, tisková mluvčí 1.SčV., a.s.
Zhoršení kvality pitné vody přijímá zákaznická linka 840 111 322.
Labe má v Ústí nad Labem o půlnoci dosáhnout deseti metrů, v úterý ráno by řeka měla mít ještě o 60 centimetrů víc. Kulminace se tu očekává během úterka asi na 10,8 metru. Informovala o tom mluvčí ústeckého magistrátu Romana Macová. Původní odhady kulminaci situovaly asi o 30 centimetrů níž. Ústím by mělo v úterý protékat 3750 metrů krychlových vody za sekundu. Při historické povodni v roce 2002 to bylo 4700 metrů krychlových vody za sekundu. Hladina řeky tehdy měla 1196 centimetrů.
V Děčíně vyzvalo město k evakuaci 790 lidí bydlících v 16 ulicích u Labe, ne všichni ale poslechli. Uzavřených je několik ulic, město je ale zatím průjezdné. Na mostě přes Labe se tvoří kolony. Hladina se dnes v poledne pohybovala podle měření Povodí Labe kolem 675 centimetrů, v úterý ráno může být až přes deset metrů. Foto: Jiří Hovorka
Více informací z oblasti najdete na twitterovém účtu @Decinsko:
Koryto #Labe je po okraj.. #povodne #decin twitter.com/decinsko/statu…
— Děčínsko (@decinsko) June 3, 2013
Kvůli stoupající hladině Labe demontovali vodohospodáři technologie na čistírnách odpadních vod v Hřensku. Chystají se k tomu i v Děčíně, v Litoměřicích a v Roudnici. Kvůli stoupající hladině řek bylo odstaveno asi 30 čerpacích stanic. Informovala o tom mluvčí Severočeských vodovodů a kanalizací (SčVK) Iveta Kardianová.
Už několik hodin hlídají historický Karlův most v Praze policisté, hasiči a jeden pětadvacetitunový bagr. Jeho dlouhé rameno odstraňuje z pilířů naplavené kusy stromů, zahradních domků nebo chuchvalce větví a bahna. Kdyby se předměty zachytily na některém z pilířů mostu, mohly by ho poškodit.
Aktualni fotografie ze Zálezlic ve Středočeském kraji. V některých objektech zůstávají lidé (7 Ukrajinců a 2 Poláci), kteří odmítají evakuaci. Fotografii nám zaslal Tomáš Houdek.
Humanitární organizace jako Člověk v tísni, ADRA, Charita ČR, Diakonie ČCE či Armáda spásy začaly organizovat pomoc lidem, které postihly záplavy, a pořádají sbírky. Přispívat je možné na konta i dárcovskými textovými zprávami. Organizace shánějí také čisticí prostředky a další potřebný materiál a otevírají evakuační střediska.
Člověk v tísni: konto 72027202/0300, dárcovská zpráva "DMS SOSPOVODNE" na číslo 87777.
Český Červený kříž: konto 222885/5500 s variabilním symbolem 111, dárcovská SMS s "DMS CCK" na číslo 87777.
ADRA: konto 34983498/0300, variabilní symbol 391, dárcovské SMS ve tvaru "DMS ADRA" na číslo 87777.
Charita: konto 11998822/0800, variabilní symbol 906, dárcovská zpráva "DMS CHARITAPOMOC" na číslo 87 777.
Diakonie: dárcovská zpráva DMS POMOCPOVODNE na číslo 87777 či na konto 359 6666 359/0800 s variabilním symbolem 2013.
Armáda spásy: konto 457 335 453, variabilní symbol 222. Na číslo 87777 je pak možné poslat textovou zprávu DMS ARMADASPASY.
Konto Bariéry: konto 17 111 444/5500, variabilní symbol 0613 nebo dárcovskou zprávou ve tvaru DMS KONTOBARIERY na číslo 87777. Sbírku pořádá i Národní rada osob se zdravotním postižením, a to na účet 248896031/0300 s variabilním symbolem 2013.
Pojišťovna Generali v současné chvíli odhaduje, že škody vystoupají ke 150 milionům korun. Mobilní technici a likvidátoři jsou už v terénu a pomáhají postiženým povodní s registrací škod. Kontaktní centrum přednostně odbavuje hlášení škodních událostí souvisejících s velkou vodou, a to na čísle 844 188 188.
Klientům, kteří kvůli povodním museli zrušit zahraniční cestu, Generali bezplatně zruší cestovní pojištění.
Řeka Ohře dosáhla v noci na dnešek třetího povodňového stupně v Karlových Varech Drahovicích. Už dopoledne ale začala hladina klesat a po 12:00 už v kraji byla jen dvě místa s druhým povodňovým stupněm, na odtoku z Jesenice a na Ohři v Drahovicích. I tam ale podle údajů Povodí Ohře voda klesá.
Labe v severních Čechách sice nestouplo natolik, aby se vylilo z břehů, na mnoha místech ale lidé z domovů na doporučení měst a obcí odcházejí. Někteří obyvatelé podle hejtmana Ústeckého kraje Oldřicha Bubeníčka (KSČM) však nebezpečí podceňují a nechtějí z ohrožených míst odejít.
„V noci jsem se byl podívat na několika místech, kde jsou postaveny protipovodňové zábrany. Bohužel, obávám se, že nebudou tak, jak jsou vysoké, stačit," obává se hejtman.
Příběh z Řevnic od fotoreportéra HN Martina Svozílka: Tomáš Vocloň se snaží dostat z domu svých rodičů, kteří si při včerejší evakuaci zapomněli doma léky.
Jindřich Šídlo na Twitteru poukazuje na oficiální prohlášení prezidentské kanceláře:
Prezident republiky žádá vládu, aby okamžitě zastavila povodně.hrad.cz/cs/pro-media/t…
— Jindrich Sidlo (@jindrichsidlo) June 3, 2013
"S ohledem na živelní pohromu, která postihla Českou republiku, se ruší plánovaná tisková konference senátora Tomia Okamury na téma: Spáchání závažné trestné činnosti organizací Transparency international ČR v souvislosti s čerpáním veřejných peněz, která byla plánována na středu 5. června 2013 od 11 hodin," vzkázal Tomio Okamura.
Česká pojišťovna očekává, že v souvislosti s povodněmi vyplatí klientům náhrady škod v objemu stovek milionů korun. Nejpostiženějším regionem jsou v tento okamžik jihozápadní Čechy, tisíce hlášených škod očekává ČP také ze severních a středních Čech a rovněž z území hlavního města Prahy.
„V oblasti východních Čech zatím odhadujeme stovky případů, především pak z Trutnovska,“ uvedl mluvčí pojišťovny Tomáš Zavoral.
Česká pojišťovna rovněž posílila počet operátorů na klientské lince 841 114 114.
Labutě v Praze na Palmovce si plavou v parku. V zadu za nimi je vidět střecha zatopeného automobilu. Fotografii nám zaslal Adam Černík.
Mezi Braníkem a sídlištěm Modřany stojí tramvaje. Šéf dopravního podniku Milan Křístek uvedl, že městská firma zavedla náhradní dopravu přes autobusy číslo 121 a 157.
Kvůli stoupající hladiny Vltavy uzavřela Všeobecná zdravotní pojišťovna dočasně své pobočky v Kralupech nad Vltavou a v Sokolovské ulici v Praze.
Aktuální informace klienti získají na infolince VZP 952 222 222.
Ředitel pražského dopravního podniku Milan Křístek řekl, že metro v centru a okolí se nerozjede, dokud nezačne Vltava klesat. Z toho se dá odvodit, že se to bude týkat minimálně ještě úterka. Kdo se chce po Praze pohybovat, najde aktuální informace ZDE.
Národní galerie v Praze z preventivních důvodů do pátku 7. 6. 2013 uzavírá Klášter sv. Anežky České a Valdštejnskou jízdárnu.
Krizový štáb NG v Praze dnes rozhodl o uzavření výstavy Jan Křížek a umělecká Paříž 50. let ve Valdštejnské jízdárně na Malé straně a současně o preventivním svěšení části exponátů. „Díla budou navrácena zpět až ve chvíli, kdy bude v objektech opět stabilní klima a vlhkost", říká k tomu prof. Vít Vlnas.
"S účinností od dnešního dopoledne je odpojen horkovod z Lovochemie. To znamená, že nepoteče teplá voda a nebude se topit," uvedla lovosická radnice na svém facebookovém profilu.
Předseda Asociace krajů Martin Hašek vyzval vládu, aby na likvidační práce nasadila nezaměstnané, kteří by pomáhali s odklízením škod po povodních v rámci veřejně prospěšných prací. Za tuto službu by mohli dostat odměnu až 15 tisíc korun.
Na fotografii: Hasiči budují protipovdňovou stěnu na břehu Labe. S likvidačními pracemi po povodni by mohli pomoci nezaměstnaní.
Pokud se povodňová situace dramaticky nezmění, Praha dnes zruší nařízení, kterým zavřela všechny školy kromě vysokých. Rozhodnutí pak bude na jednotlivých městských částech.
Vltavská kaskáda nemůže podle premiéra Petra Nečase (ODS) zabránit povodním, ale může dát městům čas připravit se na ně. Řekl to dnes při návštěvě Slapské přehrady, kde se sešel s ministrem zemědělství Petrem Bendlem (ODS) a vedením Povodí Vltavy. Přislíbil také, že vláda v případě potřeby uvolní vedle již schválených 300 milionů korun další peníze na řešení povodňové situace."Budou-li potřeba další prostředky, vláda je zkrátka zabezpečí," prohlásil Nečas.
Asociace krajů od 14.00 zprovozní e-mailovou adresu povodne2013@asociacekraju.cz, na kterou mohou jednotlivci, firmy i obce posílat své žádosti o pomoc, nebo naopak pomoc nabízet.
Vojenská zdravotní pojišťovna zaplatí svým klientům, kteří žijí v oblastech postižených povodněmi, očkování proti hepatitidě A i B a také proti dalším infekčním nemocem.
Stejné očkování dostanou i pojištěnci - hasiči, příslušníci Českého červeného kříže, zdravotníci, policisté a další osoby, které s odstraňováním následků povodní pomáhají.
Jako evakuační zavazadlo může sloužit batoh, cestovní taška nebo kufr. Zavazadlo by měli lidé vždy označit jménem a adresou.
V evakuačním zavazadle by neměly chybět: základní trvanlivé potraviny, pitná voda, jídelní potřeby, osobní doklady, peníze, pojistné smlouvy, cennosti, toaletní a hygienické potřeby, léky, náhradní prádlo, oděv, obuv, pláštěnka, spací pytel nebo přikrývka, mobilní telefon a nabíječka, přenosné rádio, svítilna, kapesní nůž, zápalky, šití.
Zdroj: Hasičský záchranný sbor ČR
Senát zrušil dnes a v úterý plánované akce, v jeho budovách nefunguje kanalizace a neteče voda.
„Kdybychom otevřeli výpustě, už by celý Senát byl minimálně metr pod vodou. Proto jsme přistoupili k řešení zásadního omezení provozu areálu," uvedl vedoucí kanceláře Jiří Uklein.
Podívejte se na fotku ze zatopených firem nechráněných protipovodňovými zdmi v Radotíně od naší zpravodajky Evy Vychodilové.
Firmy mají venku z druhé strany povodňové bariéry igelitem obalenou techniku vyskládanou podél silnice, všechna auta byla vyvezena už během včerejška do ulice.
Na Šumavě neustále drobně prší, a pokud se počasí neumoudří, bude muset hrázný Dan Barcal zvýšit množství vypouštěné vody z Lipna až o dalších padesát kubíků za sekundu. "Zbývá necelých čtyřicet centimetrů a Lipno bude plné. V extrémních případech, jako je tento, ale můžeme díky řadě opatření, která jsme v posledních letech udělali, zvednout hladinu o dalších čtyřicet centimetrů. Navíc máme dohodu s Rakouskem o zatopení i části jejich území. Celkově se jedná asi o pět hektarů," říká Barcal reportérovi IHNED.cz Jakubu Žákovi.
Vltava se valí přes Modřanský jez. Modřany jsou nyní odříznuté od centra, voda zalila i tramvajové koleje a přepravu nyní zajišťují autobusy číslo 121 a 157. Foto: archiv Městské části Praha 12
Část zahraničních návštěvníků Prahy kvůli povodním ruší nebo přesouvá pobyty v hotelech. Ubytovací zařízení také registrují velký nárůst dotazů na současnou situaci a na funkčnost pražské dopravy.
V pražském hotelu Olympik zrušilo rezervace na tento týden 40 procent klientů. "Lidé, když to vidí v televizi, tak zájezdy ruší. Dáváme náhradní termíny, myslím, že většina přijede později," řekl ředitel hotelu Vlastimil Šos.
Policisté nasadili vrtulník. Podívejte se na snímky, které ze vzduchu pořídili.
#povodne Vrtulníkový průzkum nad povodněmi postiženými oblastmi (FOTOGALERIE). bit.ly/15v3fRB
— Policie ČR (@Policie_CR) June 3, 2013
Povodně ukazují, proč mají být města a úřady na Twitteru
"Máme přece tísňové linky a lidé mohou zavolat, proč bychom měli přidávat další kanál?" Na Prahou zřízené lince o dopravě jsem včera čekal na dopravní informace 10 minut, pak jsem to vzdal. Novináři na oficiální informace čekají rovněž dlouho. Komunikační objem úředníků se razantně sníží, pokud si lidé zprávy budou šířit sami mezi sebou – tedy pomocí sociálních sítí.
Mluvčí společnosti E.ON Vladimír Vácha popisuje problémy s dodávkou plynu a elektřiny na distribučním území společnosti. Kvůli nepřízni pořasí byli nuceni vypnout několik trafostanic v Čechách.
Jaká panuje aktuální situace dodávek plynu a elektřiny?
Co se týče aktuální situace, mám tu zprávu z 12 hodiny. Na celém distribučním území panuje trvalý déšt, hlavně v oblasti Tábor a Zlínsko. Od deseti dopoledne je déšť v oblasti Českých Budějovic, Lipenska a Znojemska. Ve východní části distribučního území dodávky elektřiny a plynu je situace bez omezení.
Na Táborsku je vypnuto pět distribučních trafostanic. Omezení pro konečné zákazníky je ve Veselí nad Lužnicí v polovině ulice, částečně i na Bechyni, kde probíhá obnovování dodávky. Máme zde nasazen jeden náhradní zdroj. Situace na Táborsku se stabilizovala.
V Českých Budějovicích jsou čtyři trafostanice vypnuté. V Českém Krumlově obnovujeme postupně dodávky, kde došlo k přerušení za poslední dva dny. Poslední trafostanice je připojena u stadionu.
Na Písecku máme vypnuto deset distribučních trafostanic. Nejvážnější situace je v Protivíně, kde jsou tři ulice bez dodávek. Pak jsou omezení v Kutimi, Bavorově a Albrechticích nad Vltavou. Otava by měla kulminovat dnes mezi 21 a 22 hodinou.
V oblasti jižní Moravy, tam se to týká nejvíc povodí Dyje, se nic mimořádného neděje.
Jsou nějaké problémy s dodávkou plynu?
Problém, který se týká plynu, je ten, že jsme museli vypnout jednu odbočku plynovodu, který zásoboval 80 domácností v Českém Krumlově. Tam jsme předpokládali, že to během dneška zprovozníme, ale došlo ke stoupnutí Vltavy. Zatím to vypadá, že zprovoznění plynu bude posunuto na zítra ráno.
Záplavy ničí i sportoviště a narušují program sportovních akcí. V noci na dnešek se ocitlo pod vodou dostihové závodiště ve Velké Chuchli, vodácký areál v Troji i atletická hala a tenisové kurty ve Stromovce. Zasaženy byly loděnice na Vltavě a pořadatelé už zrušili veslařské Primátorky, jejichž stý ročník se měl uskutečnit o víkendu.
Aktuální radarový snímek srážek nad Českou republikou.
Aktuální radarový snímek srážek nad Českou republikou. Začala evakuace kolem soutoku Vltavy a Berounky. #povodne twitter.com/PrahaMesto/sta…
— Hlavní město Praha (@PrahaMesto) June 3, 2013
V České republice jsou živelné pohromy v podobě krupobití, záplav či bouří časté, což ukazují i poslední dny. Jestliže už voda zasáhla váš majetek, co dělat, abyste dostali od pojišťovny odškodnění? Poradíme vám ZDE.
Rozvodněná Vltava zaplavila část obce Staré Ouholice u Kralup nad Vltavou.
Lidé, kteří odstraňují následky povodní, mají v práci nárok na neplacené volno. Mohou ho dostat i tehdy, když se kvůli výpadku dopravy nedostanou do zaměstnání.
Zameškanou dobu si mohou napracovat. Pokud firma přeruší práci kvůli velké vodě, musí lidem platit náhradu mzdy, radí ministerstvo práce a sociálních věcí.
Lesy České republiky doporučuje obyvatelům Česka, aby nevstupovali do lesů.
Aktuální situace na Vyšehradě. Vltava se stále drží na třetím stupni povodňové aktivity. Foto: HN/Jan Dvořák
Kralupy nad Vltavou hlásí podle České televize první případ rabování. Kolem 13:00 se asi třicetiletý muž snažil vniknout do evakuovaného domu v Havlíčkově ulici.
Kardinál Dominik Duka dnes rozhodl o okamžitém uvolnění 250 tisíc korun z prostředků Náboženské matice na pomoc postiženým ničivými povodněmi, které v těchto dnech zasáhly mnohé oblasti Čech.
Prostředky budou poukázány na účet Charity Česká republika. Ta je použije na pomoc potřebným, a to na základě svých šetření a bohatých zkušeností získaných při těchto krizových situacích.
V Modřanech v Praze jsou zatopené silnice.
Na severu Čech jsou kvůli záplavám bez elektřiny desítky domů. Pracovníci ČEZ Distribuce začali z preventivních důvodů vypínat distribuční stanice a úseky vedení nízkého napětí především na Litoměřicku a Ústecku. Vedení firmy také rozhodlo, že zastaví všechny plánované opravy tam, kde by přerušení dodávek elektřiny mohlo ohrozit pohon čerpadel a vysoušečů potřebných při záplavách.
V souvislosti s povodněmi je ve službě 15 tisíc hasičů, kteří do této chvíle byli u 2900 událostí.
„Zachránili jsme 256 osob, počet evakuovaných do 11 hodiny dosáhl 7105 osob,“ konstatoval šéf hasičů Drahoslav Ryba.
Ústí nad Labem bylo dnes evakuováno 152 zahraničních turistů ze dvou výletních lodí, které projížděly po Labi. Kvůli povodním musely zakotvit v přístavu v Krásném Březně. Cestovní kancelář přepraví turisty autobusem do Drážďan.
"Evakuováni byli Švýcaři, Němci a Američané," řekla mluvčí ústeckých policistů Valerie Bartošová.
Jak dopadnou povodně v Praze, bude záležet především na řece Berounce. Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa řekl, že Berounka dosud nekulminovala, vltavská kaskáda je však už plná. „Ve středních Čechách a v Praze ten příběh ještě neskončil,“ uvedl Chalupa.
Zálezlicím na Mělnicku hrozí protržení hráze a opakování ničivých povodní z roku 2002. Provizorní protipovodňová hráz má zatím metrovou rezervu. Místní část Kozárovice je celá zatopená a byli odtud evakuováni všichni obyvatelé kromě sedmi lidí, kteří tam zůstali na vlastní nebezpečí. Vedení města začíná připravovat evakuaci zbytku obce.
Velká voda v Praze uzavřela smíchovský Pivovar Staropramen. Z preventivních důvodů byla přerušena výroba. Sklad pivovaru v Radotíně zaplavila voda a je rovněž uzavřen.
V Kralupech nad Vltavou projíždějí ještě poslední cyklisté.
Foto: HN/René Volfík
Vltava bude v hlavním městě kulminovat v úterý nad ránem. Nejvyšší průtok zaznamená krátce poté, co svého vrcholu dosáhne Berounka, která se do ní vlévá. Nejsou vyloučeny evakuace na dalších místech Prahy, v Kralupech nad Vltavou a na jiných místech ve Středočeském kraji.
Terezín vyhlásil evakuaci obyvatel, žije tu kolem 1700 lidí. Do 24 hodin by měli opustit své domovy. Původně se uvažovalo jen o evakuaci východní části města, výzva ale nyní platí pro všechny obyvatele Terezína.
Prezident Miloš Zeman se v 18:30 vyjádří k aktuální povodňové situaci. V neděli vydal prohlášení, že situaci bedlivě sleduje.
Fotbalové hřiště v Černošicích-Mokropsech.
#povoden #povodneČernošice-Mokropsy twitter.com/radkaalfoldiov…
— Radka Alföldiová (@radkaalfoldiova) June 2, 2013
Už 315 odsouzených se dobrovolně hlásí na pomoc při likvidaci škod způsobených povodněmi.
„První pomoc, konkrétně 24 odsouzených z věznic v Litoměřicích a Teplicích, už využil Krajský soud v Ústí nad Labem, odkud vězni vynášeli spisy a další materiál, aby ho uchránili před velkou vodou,“ uvedla mluvčí ministerstva spravedlnosti Štěpánka Čechová.
Také Probační a mediační služba, která má dohled nad odsouzenými k veřejně prospěšným pracem či podmíněnému trestu, může po dohodě s městy a obcemi posílat odsouzené na potřebná místa
Pražská Ústřední čistírna odpadních vod byla kvůli záplavám dočasně odstavena z provozu, čerpadla již nezvládají velký přítok vody. Veškeré dešťové a odpadní vody tečou přímo do Vltavy, sdělila mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací Marcela Dvořáková.
Pražská zoologická zahrada je připravena na padesátiletou vodu. Gorily jsou schované v protipovodňové věži, chovatelé je jezdí krmit na člunech. Část ptactva byla převezena do zoo v Liberci a v Plzni, vyklizen byl mimo jiné i pavilon šelem.
Až na jednoho plameňáka se zlomenou nohou se podle ředitele zahrady Miroslava Bobka zatím žádnému ze zvířat nic nestalo.
„Já se obávám, že celá spodní část zoo znovu podruhé během 11 let bude velmi vážně poškozena, ne-li zničena. A můžu říct jenom to, že mě mrzí, že Zoo Praha nebyla zahrnuta do těch protipovodňých opatření a že vlastně to, co tady je k dispozici proti povodním, je hráz dimenzovaná na dvacetiletou vodu," uvedl Bobek.
a další
Řeky v Jihočeském a Plzeňském kraji podle ministra životního prostředí Tomáše Chalupy kulminovaly a očekává se jejich postupné opadávání. Dobrou zprávou podle něj je i to, že meteorologové hlásí v těchto regionech postupné ustávání srážek.
„České Budějovice, Český Krumlov, Stakonice a Písek už mají snad nejhorší za sebou, očekává se pouze ještě malá vlnka v Lužnici v Bechyni,“ uvedl ministr po jednání ústřední povodňové komise.
Člověk v tísni uvolnil 500 000 korun z humanitárního fondu Klubu přátel Člověka v tísni na okamžitou pomoc a obnovu obětem povodní. Koordinátoři zjišťují aktuální potřeby lidí přímo v zaplavených oblastech na Plzeňsku, Kolínsku, Kutnohorsku, Nymbursku, Trutnovsku a v Ústí nad Labem.
Tyto peníze slouží na nákup čistících prostředků, pitnou vodu nebo nářadí.
Filozofická fakulta Univerzity Karlovy sice dnes přijímací zkoušky zrušila, zítřejší termín ale zůstává v platnosti. Uvedlo to vedení fakulty na svých stránkách.
Náhradní termín z pondělí byl přesunutý na zítřejší a páteční datum. Fakulta na svých stránkách vydá návod, jak se zájemci do budov ke zkouškám dostanou.
V Pražské Libni voda zatopila i zahrádkářskou kolonii.
Foto: MČ Praha 8
Voda ve Vltavě na jihu Čech už kulminovala, mnozí vodáci se proto chystají na její sjíždění. Místostarostka Českého Krumlova je žádá, aby vyčkali.
Celý článek si přečtěte ZDE
Děčínský magistrát zprovoznil novou webkameru s pohledem na most přes Labe
Děčínský magistrát zprovoznil novou webkameru na 'nový' most. povodne.jaw.cz #povodne #decin #labe @mmdecin
— Děčínsko (@decinsko) June 3, 2013
Čerpací stanice Sokolovské uhelné zatím zvládají odčerpávat vodu ze dna hnědouhelných lomů. Pokud by se ještě zvedla hladina Ohře, čerpací stanice by začaly regulovat vypouštění důlních vod, informovala firma na svých webových stránkách. Podle prognózy by ale hladiny řek v okolí Sokolova už měly klesat.
Velká voda vyhnala labutí rodinu na frekventovanou silnici u Císařské louky na Smíchově, nakonec jim pomohl editor serveru IHNED.cz Honza Kubita.
„Bude to znít legračně, ale na chvíli jsem musel dělat labutího tátu, vůdce smečky. Ony totiž neustále vstupovaly do protisměru dvouprooudové Strakonické ulice, “ říká novinář, který otcovské povinnosti zatím nezažil.
Nejdřív se labutě snažila usměrnit policistka, která na místo dorazila, ale ptáků se trochu bála.
„A pak se ten labuťák vydal směrem ke mně. Já mu uhýbal, ale když jsem si všiml, že jde pořád za mnou, využil jsem toho a nechal je, aby mne následovali. Celá rodinka šla spořádaně za sebou ve frontě. Já, labuťák otec, labuť matka a tři prťata. Tak jsme je nakonec odvedli až dolů k vodě,“ popsal dramatickou situaci se šťastným koncem Jan Kubita.
Foto: HN/Jan Kubita
Povodní nejzasaženější obcí v Jihočeském kraji je momentálně patrně Putim na Písecku. Kvůli záplavám z řeky Blanice bylo evakuováno 55 lidí, to znamená, že svůj domov musel opustit každý desátý obyvatel obce. V některých domech je více než metr vody. Vzestup hladiny Blanice se v Putimi už zastavil, ale zatím stále neklesá, řekl starosta Petr Matouš. Brání tomu Otava, do níž se nedaleko od Putimi Blanice vlévá.
"Soutok vodu nebere. Blanice se tam vzhledem k vysoké hladině Otavy zastaví a nemá kam odtéct," uvedl Matouš. Povodeň zasáhla na tři desítky domů.
Obyvatelé Prahy 8 se musí připravit na opuštění svých domovů
Obyvatelům Prahy 8, kteří bydlí kolem Rokytky, hrozí evakuace. Situace se zhoršila. #povodne
— Hlavní město Praha (@PrahaMesto) June 3, 2013
Ministr dopravy Zbyněk Stanjura uvolnil 1,3 miliardy korun z rezervy Státního fondu dopravní infrastruktury na opravy škod způsobených povodněmi.
O peníze na opravu železnic, dálnic a silnic I. až III. třídy lze požádat okamžitě.
Areál Ústavu jaderného výzkumu v Řeži u Prahy je připraven na velkou vodu. „V současné době jsou oba výzkumné jaderné reaktory plánovaně odstaveny, jsou vyklizeny suterénní a přízemní pracoviště, sklady a prostory s archiváliemi. Zajištěny byly i radioaktivní zářiče, areál opustila stavební technika i automobily," uvedla Jana Dvořáková z oddělení vnějších vztahů ústavu.
Pracovníci, kteří nemusejí v ústavu být, jsou doma.
Hladiny většiny rozvodněných toků v Královéhradeckém kraji dnes klesaly. Potíže způsobila Cidlina, která v Novém Bydžově zaplavila několik ulic. Velká voda v noci na dnešek poškodila pilíř železného mostu v Jaroměři na Náchodsku, jehož část se zřítila do řeky Labe. Stále uzavřené jsou také některé silnice na území kraje.
Stav ohrožení platí v Libereckém kraji už jen na Smědé v Předláncích na Frýdlantsku. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Ještě dopoledne byl třetí povodňový stupeň na Panenském potoce v Pertolticích na Českolipskui i na Ploučnici, hladiny obou toků ale pomalu klesají. Postupně opadají i další řeky.
Diakonie ČCE zahájila veřejnou povodňovou sbírku na pomoc obětem povodní. Zapůjčuje také domácnostem první vysoušeče v oblasti Staré a Nové Paky na Královehradecku a Liberecku. K dispozici je k dnešnímu dni povoláno 200 dobrovolníků, kteří budou postupně nasazeni na odklízecí práce. Diakonie poskytuje obětem záplav také materiální a finanční pomoc a tzv. první občanskou psychosociální pomoc.
Foto: Diakonie ČCE
Pražská Pedagogická fakulta UK nadále počítá s termíny přijímacích zkoušek, které jsou stanovené na 5. až 7. června. Pokud se zájemci kvůli povodním nedostaví, je nutné, aby se e-mailem či písemně omluvili na studijním oddělení a bude jim oznámen náhradní termín.
Přijímací zkoušky uchazečů se speciálními potřebami budou fakultou kontaktováni.
Relativně optimistická fotka z Radotína: Je na ní vidět hladina Berounky dnes (3. 6. 2013) v poledne a cedulka připomínající její výšku v roce 2002. Voda by musela vystoupat ještě o dva metry, aby dosáhla úrovně tehdejší tisícileté vody.
Foto: HN/Eva Vychodilová
Povodeň v Putimi zasáhla na tři desítky domů, není tak velká jako v roce 2002, kdy zalila přes 50 stavení.
"Přesto je ta situace velmi citlivá. Voda se dostala do domů v oblasti, které tam stojí od 19. století. Většinou v nich bydlí starousedlíci se silným poutem k obci," řekl starosta Petr Matouš. Většina evakuovaných skončila u příbuzných. Pět lidí ze zatopených domů našlo azyl v penzionu.
Společnosti RWE vyhlásily stav nouze na území severních, středních a východních Čech. V evakuovaných oblastech jsou uzavřené hlavní uzávěry plynu.
V oblastech, kde dochází k evakuaci osob, žádají pracovníci RWE, aby si občané z preventivních důvodů uzavřeli hlavní uzávěry plynu. Doposud bylo takto odstaveno přibližně 700 odběratelů především v obcích Křešice, Mlékojedy, Píšťany, České Kopisty, Nučnice a Litoměřice.
Občané, kteří se po opadnutí vody vratí do svých domovů, nechť kontaktují pohotovostní linku 1239 a pracovníci RWE jim obnoví dodávku plynu.
České dráhy v Ústí nad Labem zavedly zvláštní linku mezi městskou částí Vaňov a stanicí Ústí nad Labem západ. Podle situace na řece Labi bude kolem 18:00 zavedena i zvláštní linka mezi stanicemi Ústí nad Labem západ a Ústí nad Labem Střekov.
„Připravujeme se také v případě zatopení hlavního nádraží v Ústí nad Labem na přestěhování pokladen a přesměrování vlaků přes nádraží Ústí nad Labem západ, “ uvedla mluvčí ČD Kateřina Šubová.
Pražské metro může zůstat zavřené několik dní, tweetuje Hlavní město Praha.
Podle Dopravního podniku může metro zůstat zavřené i několik dnů. Prahu trápí kolony. #povodne
— Hlavní město Praha (@PrahaMesto) June 3, 2013
V Cerhenicích na Kolínsku zemřel energetik po zásahu elektrickým proudem ve chvíli, kdy odpojoval kvůli vodě trafostanici.
Jde o šestou oběť letošních povodní.
Na vodních tocích ve středních Čechách je situace stále vážná. Na Berounce, Sázavě a dolní Vltavě platí třetí stupeň povodňové aktivy, tedy stav ohrožení. Hasiči už v kraji evakuovali více než 1150 lidí a muselo být uzavřeno na 100 silnic. Meteorologové očekávají další výrazný vzestup hladiny na soutoku Labe s Vltavou.
Kralupy nad Vltavou už evakuovaly dvě sídliště, nemocnici, domov pro seniory a několik ulic. Zálezlice na Mělnicku evakuovaly část obce a obávají se protržení hráze. Obec Kly na Mělnicku kvůli zaplávám nařídila evakuaci 40 až 50 domů, v nichž bydlí kolem 120 lidí.Ve Svojšicích na Kolínsku kvůli záplavám evakuovali 110 klientů ústavu sociální péče.
Prezident Miloš Zeman vyčlenil 60 příslušníků hradní stráže, aby pomáhali při povodních. Dal je k dispozici ústřednímu krizovému štábu, který rozhodne o jejich dalším nasazení. Na Zemanovo rozhodnutí upozornilo české vysílání rozhlasové stanice BBC.
Stoupající hladina Berounky zaplavila v Radotíně závod společnosti Janka ENGINEERING, která vyrábí hlavně klimatizace. Škody firma předběžně odhaduje v desítkách, možná i stovkách milionů korun, ve výrobních prostorách má metr vody.
Těžba je zastavená v kamenolomu ve Zbraslavi, povodeň zastavila i betonárnu ve Zbraslavi. Zaplavené jsou také sádky a distribuční středisko v Lahovicích.
Zaplavená prodejna Kauflandu u Libeňského mostu, Praha 8.
Munkaba valszeg nem megyek. RT @palda61 Foto od kamaradky, Kaufland u Libenskeho mostu. #povodne #praha #liben twitter.com/Palda61/status…
— balta (@wellw00d) June 3, 2013
Přehrada na řece Berounce u Křivoklátu s dostatečně velkým objemem nádrže by podle ředitele společnosti Vodní díla TBD Miloše Sedláčka pomohla snížit povodňové průtoky i na Vltavě. Současná velká voda by tak podle něj mohla mít v Praze mírnější průběh.
Nádrž na Berounce, o které vodohospodáři s ekology diskutují již řadu let, ale naráží na problémy s ochranou přírody. Odpůrci přehrady na Berounce většinou argumentují tím, že by se zatopilo velké území a byla by zničena příroda na březích řeky.
V Ústí nad Labem už evakuovali asi 1700 lidí, v současnosti stěhují obyvatele domova pro seniory ve Velkém Březně. Uzavřené budou v úterý tři školy a školka. Město je zatím průjezdné kromě pobřežní silnice I/30, připravují se ale další omezení dopravy.
V 16:00 hladina Labe stoupla nad 7,5 metru, v úterý ráno se očekává kulminace na 10,8 metru.
Záplavy uzavřely v Česku více než 150 úseků silnic. K 16:00 evidovalo Ředitelství silnic a dálnic už jen (ŘSD) 146 neprůjezdných úseků. Nejčastější příčinou je zaplavení silnice, ale voda některé úseky také zanesla bahnem a místy leží spadané stromy.
Voda ztěžuje provoz i na dálnici D5 na Berounsku a na Plzeňsku, kde na vozovku stéká voda z polí.
Premiér Petr Nečas oznámil, že Vltavská kaskáda bude proti předpokladům muset upustit další vodu.Vodní nádrž Orlík se totiž blíží svému naplnění. Průtok Vltavy v Praze se tak v úterý ráno bude pravděpodobně pohybovat na 3300 kubících za vteřinu.
Povodňová komise v Řevnicích vyhlásila evakuaci v části města. Své věci by si kvůli stoupající hladině Berounky měli sbalit obyvatelé ulic Ostrovní, V Chatách, Ke Strouze, Ke Mlýnu, Mořinská, Karlštejnská, V Luhu, Wolkerova, V Souhradí, Pod Strání, Alšova, Mánesova, Tylova, Hálkova, Pod Drahou, Rybní, Náplavní, Na Jamech a Říční.
V Čechách už bude pršet jen málo, v noci a pak také v úterý už jen do pěti milimetrů. Vydatné srážky se totiž přesunou na Moravu, v Jeseníkách a Beskydech může spadnout až 30 milimetrů, řekl meteorolog Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) aktuální předpověď. Od rána přitom ve středních Čechách a Českomoravské vrchovině napršelo až 20 milimetrů.
Vltavou zaplavený domek 3. června v Dědidabech na Mělnicku Foto ČTK
Nejhorší máme před sebou, předpovídá s obavami v rozhovoru pro IHNED.cz hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček. Pokud hladina Labe stoupne podle prognóz, protipovodňové bariéry vodu nedokážou zadržet.
Celý rozhovor s hejtmanem si přečtěte ZDE
Obyvatelé Prahy, kteří nejsou záplavami ohroženi, na sociálních sítích nabízejí ubytování. Finanční pomoc i ubytování nabízí i Karlova Univerzita.
Studentům a zaměstnancům, které zasáhly #povodne, nabízí Univerzita Karlova fin. #pomoc i ubytování na kolejích.iforum.cuni.cz/IFORUM-14542.h… RT?
— pavli kroupovka (@kroupovka) June 3, 2013
Atleti ještě v neděli doufali, že se nebude opakovat rok 2002, kdy byla hala Otakara Jandery zcela zničena. Dnes ráno však už voda zaplavila celý atletický areál, šatny, tréninkové hřiště za halou a hladina vody nad zemí je metr a půl. Areál bude uzavřen minimálně do čtvrtka. Pod vodou jsou i tenisové kurty, kde se před týdnem hrál ženský turnaj ITF.
Miloš Zeman ocenil kabinet premiéra Petra Nečase, že uvolnil okamžitou pomoc pro místa postižených povodněmi.
Prezident Miloš Zeman v krátkém brífinku řekl, že se mohl ostentativně proletět helikoptérou nad zatopenými oblastmi, ale nakonec dal přednost jiné variantě, jak se zapojit do povodní.
"Hradní stráž se zapojí do záchranných prací, vojáci budou pomáhat při evakuaci, ochraně objektů nebo jiných akcí,“ konstatoval Zeman bez možnosti poskytnout jakoukoliv otázku novinářů.
Do boje s povodní se může zapojit 60 vojáků, keré mohou být připraveni do 10 minut.
Šéredaktor týdeníku Respekt Erik Tabery na Twitteru komentuje vyjádření prezidenta Zemana k povodním:
Český prezident je ubožák. To už nejde říct jinak. Hlavně že mu situace přijde směšná.
— Erik Tabery (@etabery) June 3, 2013
Odtok Vltavské kaskády se podle mluvčí Povodí Vltavy Michaely Pohůnkové v nejbližší době zvýší o zhruba 200 kubíků. "Až dostaneme telefonický pokyn, že můžeme přidat, tak v podstatě hned odtok přidáme," uvedla.
Průtok Vltavy v Praze je nyní 2900 kubíků za sekundu, v úterý odpoledne by měl dosáhnout až 3300 kubíků.
Praha je díky protipovodňovým bariérám nyní připravena na průtok 3700 m3/s, do rána se postaví další tak, aby odolala stoleté vodě, tedy přes 4000 m3/s. Při katastrofální povodni v roce 2002 byl maximální průtok Vltavy v hlavním městě přes 5000 metrů krychlových za sekundu.
Spolana Neratovice kvůli záplavám zastavila provoz. Firma už dříve přesunula chlor a další látky do bezpečí.
Pražský dopravní podnik ve 20:00 uzavře další čtyři stanice metra linky B. Nedostupné budou stanice Smíchovské nádraží, Českomoravská, Vysočanská a Kolbenova. Podnik kvůli povodňové situaci částečně uzavřel metro už v neděli, uzavírka může trvat až několik dnů.
S povodněmi se potýká sousední Německo. Bavorské město Pasov, kde se do Dunaje vlévají řeky Ilz a Inn, dnes s úrovní hladiny 12,80 metru překonalo historický rekod.
Vodohospodáři přitom již po poledni tvrdili, že řeka kulminuje. Hladina ovšem stoupala i později odpoledne.
V Roztokách u Prahy zasáhla povodeň proti původním předpokladům Braunerův mlýn a ateliér. „Ohrožen je i Památník Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše, kde hrozilo protržení hráze, a stále přetrvává nebezpečí, že bude zaplaveno berounské muzeum, kde voda dosud nedosáhla svého vrcholu," shrnul radní Středočeského kraje Zdeněk Štefek (KSČM).
Chemičky Lovochemie a Preol v neděli preventivně přerušily výrobu. V Ústí nad Labem odstavila většinu provozů také Spolchemie, důvodem jsou nefungující čistírny odpadních vod. Běží jediný provoz, který má uzavřený výrobní cyklus.
Celý článek o provozu chemiček si můžete přečíst ZDE
Obyvatelé části Ústí nad Labem, Děčína a Lovosic jsou bez teplé vody. Tisíce lidí - především ve středních Čechách v okolí Berounky, Vltavy a jejích pražských přítoků Botiče a Rokytky jsou bez proudu. Lidé v severních, středních a východních Čechách mají na mnoha místech odpojený plyn.
Krizový štáb Prahy 8 kvůli nepříznivé prognóze průtoku Vltavy zvažuje vyhlášení povinné evakuace tam, kde již byla vyhlášena evakuace dobrovolná. Jde o lokality Karlína, Invalidovny a dolní Libně.
V Děčíně v podvečer začalo svítit slunce. Přitom se právě na dolním toku Labe očeká ještě dramatický nárůst hladiny. Podle účtu @decinsko na Twitteru je to normální jev.
Téměř idilka. #Labe v Děčíně často kulminuje v době, kdy už je hezky. #povodne #decin twitter.com/decinsko/statu…
— Děčínsko (@decinsko) June 3, 2013
Městská část Praha 11 po zasedání krizového štábu rozhodla, že všechny základní a mateřské školy budou pro děti otevřeny s platností od úterý 4. června. Tomáš Hudeček, který je pověřen vedením Prahy, už plošné nařízení k uzavření škol nevydal.
Záplavy mají zřejmě na svědomí další lidský život. V parku v Průhonicích u Prahy usmrtil padající strom ženu, která venčila psa. Tělo vyprošťují hasiči, řekla mluvčí středočeských hasičů Lenka Kostková.
Sítě mobilních operátorů mohou být v oblasti záplav lokálně přetížené. Například T-Mobile proto připravuje lokální posílení kapacity. Mimo provoz mají operátoři řádově jednotky vysílačů z celkem asi 15.000. Vyplývá to z informací operátorů.
T-Mobile má kvůli přerušené dodávce proudu mimo provoz sedm vysílačů a Vodafone šest. Jejich okolí pokrývají sousední základnové stanice, takže není bez signálu.
Americké noviny The Wall Street Journal se věnují povodním ve střední Evropě. Kromě velké vody v německém Pasově se ve fotogalerii objevují i snímky z Česka.
Podívejte se, jak povodně vidí The Wall Street Journal ZDE
Foto Reuters
Přehrada Orlík přetekla a nikdo už nedokáže vodu regulovat. Díky tomu se v 19:00 zvýšil průtok o 150 kubíků za sekundu.
„Dál to držet nešlo, protože začalo pršet a průtok se zvýšil na 1300 kubických metrů za sekundu,“ uvedl v České televizi generální ředitel Povodí Vltava Petr Kubala.
Místo v Praze se mají v úterý sejít novináři s ministrem zemědělství Petrem Bendlem (ODS) v Zálezlicích. Obec, která patřila při povodních v roce 2002 k nejpostiženějším, je i tentokrát ohrožena a připravuje se na evakuaci. Místní obyvatelé se obávají, že protipovodňová hráz přeteče nebo se protrhne.
Foto HN - René Volfík
Pražský dopravní podnik ve 20:00 uzavřel další čtyři stanice metra linky B. Jde o Smíchovské nádraží, Českomoravskou, Vysočanskou a Kolbenovu.
„Je to přesně v souladu s povodňovým plánem. Já jsem avizoval, že jakmile se zvedne průtok Vltavy a přiblíží se k hranici 3000 kubických metrů za sekundu, budeme muset přistoupit realizaci dalších nápravných opatření," uvedl generální ředitel pražského dopravního podniku Milan Křístek.
Dopravu budou zajišťovat náhradní tramvaje XB.
Na 20:30 byla v Zálezlicích na Mělnicku vyhlášena nepovinná evakuace spodních domů. Obci, která má 343 obyvatel, hrozí protržení hráze a opakování ničivých povodní z roku 2002. Ve vedlejších Kozárovicích, které jsou pod vodou, odmítlo sedm místních evakuaci a zůstalo ve svých domovech, hlásí z místa fotoreportér René Volfík.
V Děčíně vyzvalo město k evakuaci obyvatele částí Loubí, jde asi o deset domů. Když voda bude dál stoupat, energetici jim odpojí elektřinu. Výzvu k evakuaci dostalo už v neděli večer přibližně 790 lidí bydlících v šestnácti ulicích u Labe, ne všichni ale uposlechli.
Uzavřených je několik ulic, město je ale zatím průjezdné. Na mostě přes Labe se tvoří kolony. Hladina se dnes v 19:50 pohybovala podle měření Povodí Labe kolem 742 centimetrů, v úterý ráno může být i deset metrů.
Kvůli očekávanému vzestupu vody povodňová komise Prahy 6 s okamžitou platností uzavřela ulice Papírenská a V Podbabě. Evakuace by se mohla týkat až 30 lidí. Zároveň odcházejí i poslední zaměstnanci ústřední čistírny odpadních vod.
Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa řekl, že podle předpokladů bude Berounka v Berouně kulminovat o půlnoci nebo po půlnoci a se zhruba šestihodinovým zpožděním přijde vrcholný průtok také do Prahy. Tu čeká největší zkouška v úterý dopoledne. V Ústí nad Labem bude řeka kulminovat zřejmě až ve středu nad ránem.
"Situace tam bude vážná a bude na hranici padesátileté vody," prohlásil Chalupa v ČT.
Vodohospodáři zhoršili vyhlídky pro Ústí nad Labem. Hladina Labe tu má podle nich kulminovat ve středu dopoledne, kdy stoupne až na 11,3 metru a průtok se bude pohybovat kolem 4150 metrů za vteřinu. Dosud se předpokládalo, že hladina řeky vystoupí na 10,7 metru.
Středočeské policisty přijede posílit více než 60 kolegů z Jihomoravského kraje a kraje Vysočina. Pomoci mají se zajištěním bezpečnosti osob, řešením dopravní situace v rizikových oblastech a ochranou majetku.
Jak to vypadá na soutoku Radotínského potoka a Berounky, když není povodeň (2006), ve srovnání se stavem v pondělí 3. 6. 2013 v poledne.
Foto: HN/Eva Vychodilová
Vydatné srážky, které trápily většinu českých krajů, se přesunou na Moravu, zejména do Beskyd, kam se blíží bouřky a vydatné deště z Polska. V úterý tam může spadnout až 100 mm srážek a hladiny tamních řek se začnou zvedat.
Podrobnější předpověď počasí si přečtete ZDE
Průtok Vltavy v Praze před 20:00 dosáhl 2965 kubíků za sekundu. To je zhruba dvacetinásobek běžného stavu a odpovídá to dvacetileté povodni. Hladina v Malé Chuchli dosáhla 5,13 metru, běžný stav je pod jeden metr. Vyplývá to z údajů Povodí Vltavy.
"K hlavní lávce přes Radotínský potok se ještě v neděli v poledne dalo dojít, i když lávka už byla zatopená. Po lávkách vedoucích k domům u potoka lidé ještě vynášeli věci, večer už byly lávky téměř pod vodou a dnes v poledne už byly zcela zalité a s nimi i domy, v nichž bydlí důchodci - starousedlíci. Jedné z obyvatelek je 84 let. Při povodních v roce 2002 měla vodu až pod střechu," popisuje redaktorka Eva Vychodilová.
Foto: HN/Eva Vychodilová
Pražský dopravní podnik od úterního rána uzavře na trase metra A také stanici Muzeum. Metro na této trase pojede mezi Depem Hostivař a Náměstím Míru. Pro trasu C bude stanice Muzeum nadále otevřená.
Voda v Berounce začala prudce stoupat, na dolní části řeky je nyní průtok přes 1060 metrů krychlových za vteřinu. „ Řeka by měla kulminovat v noci na úterý mezi 21 a 4 hodinou s průtokem 1100 metrů krychlových za vteřinu,“ uvedl po jednání povodňové komise středočeský hejtman Josef Řihák.
Naopak Sázava v Nespekách pokračuje v mírném poklesu.
Velká trhlina je podle středočeské povodňové komise v hrázi komárovského rybníka v osadě Vestec - Křinec. Existují reálné obavy, že hráz nevydrží. V současné době probíhá evakuace přibližně tisícovky obyvatel z obcí pod rybníkem.
Vedení Štěchovic informuje obyvatele městyse prostřednictvím e-mailů a sms zpráv. Kromě telefonních čísel se lidé dozvědí, že na úřadě je k dispozici balená voda.
Evakuace obyvatel nadále trvá, nikdo se nevracejte do svých domovů, žádá komise.
Velký dům v popředí za 12 let od povodní nestihli opravit. "Pracovali na tom pomalu, ale pořád se tam něco málo dělo...," popisuje situaci v Kralupech editor Otakar Schön.
Kralupy v 19 hodin, pohled z Lobečské skály. twitter.com/cukrarka/statu…
— Magdalenka (@cukrarka) 3. června 2013
Vedení města Děčín evakuovalo celkem 883 lidí. Nyní se obává, že velká voda rozdělí Děčín na dvě poloviny - levý a pravý břeh. „Přepravu budeme zajišťovat pomocí vlaků, na kyvadlovou dopravu budou platit i jízdenky na MHD,“ řekl v ČT primátor města František Pelant.
Jižní Čechy: většina sledovaných toků již je na poklesu, popřípadě je blízká kulminaci. K vzestupům dochází již pouze v povodí horní a střední Lužnice a na dolním toku Nežárky. Dolní tok Lužnice však bude i nadále klesat. Přítok do Orlíka je již na poklesu, kulminace do něj činila ca 1850 m3/s. Aktuálně je přítok ca 1700 m3/s.
Západní Čechy: Také většina toků v povodí Berounky je na svém horním toku již na poklesu, na vzestupu v důsledku dnešních srážek je již pouze horní tok Radbuzy. Dolní tok Berounky je aktuálně blízký své kulminaci, která se zde předpokládá v brzkých ranních hodinách na úrovni cca 1150 - 1200 m3/s v Berouně. Berounka také ovlivní výsledný průtok v Praze při kulminaci.
Střední Čechy: Dolní tok Sázavy již kulminoval dnes v 5:00 při 509 m3/s, aktuálně již hladina rychle klesá. Dolní tok Labe pod soutok s Vltavou je na rychlém vzestupu, předpokládá se, že kulminace v Mělníku bude v úterý ve večerních hodinách na úrovni 3800 m3/s a kulminace na dolním toku v profilu Ústí nad Labem se předpokládá ve středu, a to na úrovni okolo 4000 m3/s (tj. na úrovni 50letého průtoku).Povodí horního Labe již kulminovalo, totéž toky v povodí Lužické Nisy.
Praha: Aktuálně se v Praze navyšuje průtok, v důsledku manipulace na VD Vrané očekáváme průtok až 3300 m3/s. Kulminace se zde předpokládá během zítřejšího dopoledne od 6:00 do 12:00.
Hráze Bučického a Komárovského rybníka na Nymbursku nevydržely nápor vody a protrhly se. Evakuována je tisícovka obyvatel obcí.
"Údajně má jít po Mrlině nějaká velká vlna. Nejhorší je, že už je tma," uvedla Jana Růžičková z obecního úřadu v Budiměřicích.
Ohroženi jsou také lidé v Rašovicích, Šlotavě a Křinci.
Průtok Vltavy v Praze začal růst a před 21:00 přesáhl 3020 metrů krychlových za sekundu. Do Prahy již částečně dorazila vlna ze zvýšeného odpouštění vltavské kaskády. Podle mluvčí Povodí Vltavy Michaela Pohůnková je v metropoli dvacetiletá povodeň.
Libeňský most je v současné chvíli podle podle pověřeného primátora Prahy Tomáše Hudečka uzavřen. Praha se chystá na nápor vody po zvýšeném průtoku Berounky a Vltavy.
Hlavní hygienik Vladimír Valenta varoval obyvatele oblastí zasažených záplavami před používáním vody z místních vodovodů. Zasaženo je 51 vodovodních řadů a stovka jich je v ohrožení. Zajištěno je náhradní zásobování vodou z cisteren, rozváží se také balená voda.
Varování platí zejména pro Středočeský, Plzeňský a Jihočeský kraj.
Chataři v Třebenicích obdrželi od vedení městyse Štěchovic upozornění na možné nebezpečí sesuvu půdy v chatové oblasti Třebenice.
Vstup do oblasti na vlastní nebezpečí z důvodu velkého podmáčení a možné eroze půdy.
Kvůli podmáčené půdě se v neděli zřítila chata v Třebenicích, v níž zemřeli dva lidé.
Na třetí stupeň večer stoupla v Ústeckém kraji i Ohře v Lounech, hladina v 21:00 byla na 490 centimetrech. Vodohospodáři totiž zvýšili odtok z přehrady Nechranice, sdělil mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský. Stupeň ohrožení hlásí kromě Labe ještě Bílina, která se vlévá do Labe v Ústí nad Labem a Flájský potok na Mostecku.
V Křešicích na Litoměřicku čekají, až se voda přelije přes protipovodňové hráze. V evakuované obci ukončili čerpání vody, Labe se tam podle odhadu starosty Václava Kovaříka vylije asi za hodinu až dvě. V obci podle něj stále zůstává asi 70 lidí, většina se evakuovala už v noci na pondělí.
"Většina občanů, asi 800, se evakuovala svými silami. Kdo nemohl, toho jsme odvezli autobusem do Polep," dodal starosta.
Vltavou ve 22:30 protékalo 3070 krychlových metrů za vteřinu, řekl v České televizi ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala. Průtok v Praze podle něj postupně přibude až na 3200 až 3300 kubíků za vteřinu.
"Orlická přehrada jako součást Vltavské kaskády je naplněna. Změnila se předpověď Českého hydrometeorologického ústavu ohledně průběhu průtoku Berounky z 900 metrů za sekundu až na předpokládaných 1200 metrů za sekundu, takže jsme učinili následující kroky: Z naplněné kaskády je nyní odpouštěno zhruba kolem 1900 kubíků za vteřinu. Až bude Berounka kulminovat, tento odtok bude utlumen, a tím vytvoříme prostor na to, abychom zachytili vodu, která odtéká z jižních Čech," vysvětlil Kubala.
Berounkou nyní proteče 1150 kubických metrů za sekundu.
Nejen v Česku, ale i v Německu trvá dramatická situace kolem rozvodněných řek. Týká se to zejména jihu a východu země, kde hladiny v posledních hodinách dál stoupaly. Na jihozápadě už vodohospodáři hlásí kulminaci.
Nejhůře je dosud záplavami postižen především Pasov. Hladina v bavorském městě, kde se do Dunaje vlévají řeky Ilz a Inn, dosáhla dnes večer s hodnotou 12,85 metru pětisetletého rekordu a blíží se historickému záznamu z roku 1501.Ten podle agentury DPA činí zhruba 13,20 metru. Velkou vodu ale očekávají také Drážďany.
Povodně trápí i Rakousko a Polsko, na rozvodněný Dunaj se připravují Slovensko a Maďarsko.
Záplavy v Pasově. zdroj: ČTK/AP
Levý břeh řeky Labe v Děčíně se začne řízeně zatápět, uvedla Česká televize. Kvůli tomu se chystá další vlna evakuace obyvatel Děčína. Mimo domovy by měli zůstat asi osm dní.
zdroj: http://povoden.brmlab.cz/
Hasiči přestanou čerpat vodu na vjezdu na most Dr. Edvarda Beneše v Ústí nad Labem kolem 01:00, pak se most pro auta uzavře a odřízne Střekov od zbytku města. Sdělil to operační důstojník městské policie. V této městské části žije zhruba třináct tisíc obyvatel, část z nich už se musela evakuovat a další nejspíš odchod čeká dnes.
Náhradní dopravu bude zajišťovat speciální vlak mezi nádražími Střekov a Západ, který vyjede poprvé ve tři čtvrtě na pět ráno.
Očekává se, že Labe bude nejspíš kulminovat ve středu dopoledne na výšce hladiny 11,3 metru a průtoku 4150 metrů krychlových za sekundu, což je hodnota stoleté vody. V roce 2002 město zalila hladina vody vysoká 11,9 metru.
Protipovodňové zábrany v Praze jsou připravené na stoletou vodu a neměly by být překonány. Po nočním zasedání pražského krizového štábu to dnes uvedl předseda zastupitelského klubu TOP 09 Jiří Vávra. Zábrany by podle něj měly udržet vodu o průtoku 4160 metrů krychlových za sekundu, hranice stoleté vody na Vltavě je přitom o 160 kubíků nižší.
"Vzhledem k tomu, že se očekává v ranních hodinách kolem 07:00 průtok Prahou na hodnotě 3200 až 3300 kubíků, máme zde nyní velmi slušnou rezervu a už by neměla být překonána," řekl České televizi Vávra. Podle něho by už voda neměla výrazně stoupat. O půlnoci byl průtok v Praze 2800 metrů krychlových za sekundu.
Redaktor IHNED.cz Otakar Schön popisuje situaci v Kralupech nad Vltavou: "Voda stoupá, zalila další ulice (Vltavská ulice a Ve Starém Lobečku). Městská policie upozorňuje obyvatele další oblasti na možnost evakuace. Na křižovatce v centru města u sídliště Cukrovar je asi 10 cm vody. A začalo zase pršet."
V Děčíně přibývají na obou březích Labe další ulice, kde byla vyhlášena evakuace. Na levém jde o Labské nábřeží a na pravém část města zvanou Jakuby.
O půlnoci město vyhlásilo evakuaci pro velkou část čtvrti Podmokly okolo hlavního nádraží.
V pobřežních částech města a v nedalekém evakuovaném Hřensku bude odpojena elektřina, informovala mluvčí města Markéta Lakomá na webových stránkách.
Náš čtenář Jan Tyls nám poslal snímek teď již odstavené pražské čističky v Bubnech. To, že nefunguje by na ekosystém řeky nemělo mít významnější vliv, protože jsou vypouštěné splašky ředěny dešťovou vodou.
"Voda teď sahá zhruba k obloukům Karlova mostu, to znamená, že pilíře samotné jsou prakticky zcela zatopené," hlásil reportér Českého rozhlasu Mirko Vasič. Novotného lávka v Praze je zcela zatopená.
V Křešicích na Litoměřicku už voda dosáhla úrovně protipovodňové hráze na Labi. V noci se nejspíš přelije.
Zátarasy zatím drží. Tak snad přečkají noc. #povodne twitter.com/JakubTomasek/s…
— Jakub Tomášek (@JakubTomasek) June 4, 2013
Od našeho čtenáře Martina Jedličky, který bydlí na Palmovce: "Už zastavili provoz tramvají u stanice Palmovka. Voda z Rokytky vylezla na Zenklovku ulici. Divadlo pod Palmovkou je vyplavené. Stejně jako spousta sklepů okolo."
Sledujete také průběh povodní na vlastní oči někde v terénu? Napište nám na: web@economia.cz
Kamiony jsou kvůli zatopení pražské Strakonické ulice, která je důležitou výpadovkou ze Smíchova na jih, odkláněny již v Dobříši, objízdná trasa vede přes Hostomice. Osobní auta se odklánějí v ulici Na Baních na Zbraslavi, a to buď na Břežanské údolí nebo na Komořanskou ulici. Dnes to sdělila mluvčí pražské policie Jana Rösslerová.
Řidiči na území hlavního města po Strakonické ulici od Pražského okruhu po Barrandovský most neprojedou od pondělní noci.
Fotograf Hospodářských novin Lukáš Bíba vyfotil situaci na jednom z pražských ostrovů. Na Střeleckém ostrově už voda zatopila jak restauraci, tak techniku, která zde už několik měsíců prováděla revitalizaci.
U Novotného lávky v Praze voda protéká pod zábranami, zasáhla již do kolejí tramvaje, informuje Česká televize. Průtok v Praze už přesáhl 3100 kubíků za sekundu.
Labem v Mělníku protéká necelých 3700 krychlových metrů za sekundu, což pro město znamená nejvyšší a tedy extrémní ohrožení. Město se připravuje na evakuaci okolo osmé ráno.
Vážnost situace si uvědomuje i starosta města Ctirad Mikeš: „Teď za deset minut se sejde krizový štáb, který bude rozhodovat o přípravě evakuace tak, aby občané byli připraveni k eventuální evaluaci kolem sedmé, osmé hodiny," řekl Českému rozhlasu Mikeš. Stoupne-li voda o 80 centimetrů, bude podle něj muset město systematicky zatopovat některá území.
Fotograf Hospodářských novin Lukáš Bíba fotí v ulicích Prahy. Mimo jiné i Karlův most.
Český rozhlas informuje o tom, že by Vltava v Praze podle meteorologa Jana Šrámka z Českého hydrometeorologického ústavu podle posledních zpráv měla velmi brzo kulminovat.
Mělník chystá kvůli vzestupu Labe evakuaci lokalit Staré Mlazice a Pšovka, celkem jde zhruba o 1500 lidí. Přistoupit by k ní mohl ráno, uvedl starosta Ctirad Mikeš. Na Labi u Mělníka byl dnes v noci vyhlášen extrémní stupeň povodňového ohrožení.
"Nejde o vlastní evakuaci, ale o její přípravu. Chceme, aby to občané věděli, byli připraveni, nešli do práce, zůstali doma. O tom, jak se bude pokračovat dál, bude rozhodnuto v 07:30," uvedl starosta. Případná evakuace by podle něj byla provedena mezi 08:00 a 10:00.
I ve středu část pražské městské hromadné dopravy postihnou kvůli povodním výluky:
Metro A: Je v provozu pouze v úseku Náměstí Míru – Depo Hostivař. V úseku Podbaba – Želivského je zavedena náhradní tramvajová doprava XA.
Metro B: Je v provozu pouze v úsecích Zličín – Radlická a Hloubětín – Černý Most. V úseku Radlická – Lehovec je zavedena náhradní tramvajová linka XB.
Metro C: Je v provozu v úsecích Háje – Muzeum a Kobylisy – Letňany. V úseku Kobylisy – Paražského povstání je zavedena náhradní autobusová doprava XC.
Tramvaje nejezdí do Modřan, tedy ze zastávky Nádraží Braník do stanice Levského.
Úplně zrušené jsou linky: 2, 4, 5, 6, 8, 14, 17, 24
Více informací naleznete na webu Dopravního podniku.
V Zálezlicích na Mělnicku, které byly symbolem ničivých záplav v roce 2002, se protrhla rozestavěná hráz. Evakuováno muselo být 80 lidí, dalších asi 120 odešlo samo. Zbývá ještě kolem stovky lidí, uvedla manželka starosty Zdeňka Čížková. Obec je podle ní odříznutá od okolního světa a voda stále stoupá.
V Terezíně na Litoměřicku se mělo do půlnoci evakuovat téměř 2000 lidí, většina z města už odešla. Uzavřen je i Památník Terezín připomínající nacistické židovské ghetto.
Obyvatelé se obávají, že se zopakuje situace z roku 2002, kdy město zaplavila zpětná vlna vody z rozvodněného Labe, do kterého se Ohře kousek od Terezína vlévá.
Stav ohrožení je v Libereckém kraji stále na Smědé v Předláncích ve Frýdlantském výběžku. Druhý povodňový stupeň platí na Ploučnici v České Lípě, stav bdělosti zůstává na Panenském potoce, Lužické Nise a Jeřici. Hladiny řek ale spíše klesají, vyplývá z údajů Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Na třetí povodňový stupeň se zvedla kolem 03:00 řeka Kamenice v Hřensku. Voda ale nepřitekla k vodočtu po Kamenici po proudu, hladina stoupá proti proudu od řeky Labe. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Na třetím stupni, tedy ohrožení, jsou v Ústeckém kraji Labe, Ohře v Lounech, Bílina v Trmicích a Flájský potok na Mostecku.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist