Miloši Zemanovi po téměř třech měsících ve funkci prezidenta důvěřuje 51 procent občanů. To je téměř stejný počet lidí, kteří mu věřili i před jeho inaugurací. Pětapadesát procent veřejnosti zároveň označilo dosavadní práci nového prezidenta jako dobrou nebo velmi dobrou. Vyplynulo to z průzkumu agentury STEM.

Podle 48 procent dotázaných Zeman zatím pracuje velmi dobře a sedm procent si myslí, že dobře. Agentura rovněž zjistila, že 46 procent lidí Zemanovi důvěřuje a současně kladně hodnotí jeho práci. Naopak dvě pětiny veřejnosti mu nedůvěřují ani neoceňují jeho práci. Desetina populace také nemá důvěru v Zemana, jeho činnost ale hodnotí pozitivně. Zbývající dotázaní Zemanovi důvěřují, ovšem s jeho prací spokojeni nejsou.

Podle autorů průzkumu je hodnocení Zemana ale jasně podmíněno politickými názory občanů a jejich socio-ekonomickým postavením. Nejvíce důvěry proto získal od levicově orientovaných respondentů.

Příliš příznivě na něj nepohlíží vysokoškoláci, mladí, studenti, živnostníci, podnikatelé a dobře majetkově zajištění lidé. Naopak mezi důchodci pozitivně hodnotí Zemana zhruba dvě třetiny z nich, doplnil STEM.

Agentura se na důvěru v prezidenta dotazovala ve dnech 15. až 21. května zhruba tisícovky lidí starších 18 let.

Klaus byl důvěryhodnější

Zemanův předchůdce Václav Klaus měl na počátku svých funkčních období o něco vyšší důvěru občanů. Podle dřívějších průzkumů STEM Klausovi tři měsíce po začátku druhého volebního období důvěřovalo 61 procent lidí, na začátku prvního volebního období mu věřilo 60 procent dotazovaných, tedy o devět procent lidí více než Zemanovi.

Zůstaneme nesmrtelnými nepřáteli, řekl Klaus Zemanovi. Setkali se na Hradě - čtěte ZDE

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist