Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) trvá na tom, že vydáním podnikatele Alexeje Torubarova k trestnímu stíhání do Ruska nedošlo k porušení žádných mezinárodní smluv. Podle něj Ústavní soud, který neshledal překážku ve vydání, své rozhodnutí posoudil dostatečně.

"Ústavní soud záležitost posoudil ze všech hledisek včetně lidskoprávních a mezinárodněprávních," uvedl ministr Blažek pro Českou televizi. Reagoval tak na obvinění Torubarova advokáta Milana Hulíka, že ministr porušil hned několik mezinárodních smluv, nebral v úvahu stanovisko nejvyššího správního soudu a způsobil Česku mezinárodní blamáž. S Torubarovem totiž nebylo dokončeno azylové řízení. "Nikde k porušení smluv nedošlo. Žádná mezinárodní smlouva to neříká, říká to jen advokát Hulík," prohlásil Blažek.


Torubarova advokáta Milana Hulíka podpisem ministr porušil hned několik mezinárodních smluv, nebral v úvahu stanovisko Nejvyššího správního soudu a způsobil Česku mezinárodní blamáž.

Zdroj: http://www.lidovky.cz/mezinarodni-ostuda-torubarova-jsme-mohli-vydat-tvrdi-blazkuv-urad-1f4-/zpravy-domov.aspx?c=A130527_113549_ln_domov_ogo

Odletu podnikatele chtěl 2. května zabránit ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Píší to pondělní Lidové noviny, ministr to deníku potvrdil. Kalousek prý dokonce nařídil personálu pražského letiště postavit před ruský letoun cisternu. Podle deníku se ministr snažil zabránit mezinárodní ostudě. Rus byl totiž vydán, aniž s ním bylo dokončeno azylové řízení, a nebylo tedy možné Torubarova vydat.

Podnikatel byl v Rusku obviněn z vydírání důstojníka tajné služby a podvodů, Torubarov naopak tvrdí, že jej vydírala ruská tajná služba, policie a mafie. V ČR žádal o azyl, ale na základě mezinárodního zatykače skončil ve vazbě. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek pak rozhodl o vydání, píše deník. Ale ve chvíli, kdy již měl podnikatel odletět, se podle LN pokusili čeští ministři financí, spravedlnosti, zahraničí, dopravy a vnitra vydání zastavit, dokonce i zablokováním letadla.

Letiště Václava Havla spadá pod Kalouskovo ministerstvo. "Vše, co ten den konal personál letiště, konal výhradně na mou odpovědnost," řekl ministr deníku. "Bylo by naprosto nefér volat k odpovědnosti kohokoli jiného," dodal. Ruský letoun s Torubarovem ale nakonec stejně odletěl.

Podnikatelova rodina kvůli vydání podala trestní oznámení na ministra spravedlnosti. Blažek akci na letišti komentovat nechtěl, ale vydání Torubarova nepovažuje za chybu, píše deník. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg má opačný názor. "Byl to prostě typický omyl. První informace, kterou jsme dostali, zněla, že vydání bylo zastaveno, pak zase, že ne," řekl LN.