Ve státním rozpočtu by měl být stanoven povinný minimální limit investic, který by se měl pravidelně zvyšovat. Na Žofínském fóru v Praze to navrhl prezident Miloš Zeman.

Zeman v projevu zopakoval teze, se kterými už vystoupil 7. května v Poslanecké sněmovně, především, že cestou z trvající krize jsou hlavně investice. "Rozlučme se s iluzí, že motorem růstu hrubého domácího produktu (HDP) je spotřeba domácností," řekl prezident na fóru věnovaném dvacetiletí samostatné České republiky.

Navrhl také, aby se ministerstvo pro místní rozvoj změnilo na ministerstvo veřejných prací a jako takové koordinovalo peníze na investice z evropských zdrojů i peníze domácí, které by nabízelo soukromým firmám na základě veřejně prodiskutovaných investičních projektů.

Změnu ministerstva pro místní rozvoj na ministerstvo veřejných prací Zeman navrhl, aby nebylo nutné zbytečně zřizovat další byrokratickou instituci. Investice z peněz domácích i evropských by nabízelo privátním podnikům na základě takzvaných PPP (public-private-partnership) projektů. Nedostávaly by je státní firmy, které mohou navyšovat své náklady nad původně dohodnuté limity a přidávat si ke smlouvám dodatky a dodatky dodatků.

Ministerstvo prezidentův nápad zatím komentovat nechce. "Jde o legitimní názor prezidenta České republiky, na který má bezesporu právo. Pokud by se měl tento nápad uvést v život, tak musí přijít další kroky. Prodiskutovat ho a vytvořit podkladový materiál. Teprve na něj bychom mohli reagovat," uvedla jeho mluvčí Jana Jabůrková.

Současný návrh prý vzešel z prezidentova okolí, nikdo z resortu se na jeho přípravě nepodílel. "Podle mých informací prezident kvůli tomu nikoho z ministerstva nekontaktoval," doplnila Jabůrková.

Limit není řešením, soudí analytik

Analytik Patria Finance David Marek souhlasí s tím, že se pokles veřejných investic zbytečně prohlubuje a prodlužuje současnou recesi, nicméně stanovení limitů pro minimální investice ve státním rozpočtu podle něj není řešením. Veřejné investice klesly především na úrovni krajů, měst a obcí, tedy mimo státní rozpočet.

"Navíc vládě by se takovým limitem zbytečně svazovaly ruce, podíl mandatorních a kvazimandatorních výdajů je již beztak vysoký. Také by mohla vzniknout situace, kdy by limity nutily vládu investovat, aniž by existoval dostatek smysluplných projektů, mohlo by tedy docházet ke zbytečnému plýtvání veřejnými prostředky," upozornil.

Limit na minimální investice v rozpočtu by podle Zemana v současné době jakákoliv vláda velmi pravděpodobně nepřijala, přestože je to podle něj důležitější než "ty různé dluhové brzdy".

Podle jeho představ by bylo, kdyby bylo stanoveno, že investice nesmí klesnout pod určitou mez, a dokonce by se měly pravidelně navyšovat, byť v minimální míře.