Obvodní soud pro Prahu 7 ve čtvrtek zprostil obžaloby bývalého policejního prezidenta Petra Lessyho. Rozhodnutí není pravomocné, žalobce se proti němu na místě odvolal.

Obžaloba Lessyho viní z pomluvy a zneužití pravomoci, údajně nechal uniknout do médií negativní informace o náměstkovi policejního krajského ředitelství ve Zlíně Jaroslavu Vaňkovi. Lessy vinu odmítá.

"Bohužel, se mi nepodařilo udělat z policie důvěryhodnou instituci. Policie je nemocná," uvedl ve své čtvrteční závěrečné řeči Lessy. Tvrdí, že informace o Vaňkovi nepocházely od něj, a věří, že za jeho trestním stíháním stála snaha ministra vnitra Jana Kubiceho odvolat ho z funkce.

Šéf poslanců ČSSD Jeroným Tejc při čtvrtečních interpelacích ve Sněmovně Kubiceho vyzval, aby odstoupil. Kubice podle něho v minulosti uvedl, že pokud by se ukázalo, že je Lessyho odvolání z funkce účelové, rezignuje. "Myslím, že je jasné, že se to v tuto chvíli potvrdilo. Chtěl bych vyzvat ministra vnitra, aby se ke svým slovům postavil čelem," řekl Tejc. Kubice na výzvu reagovat nemohl, z jednání poslanců se omluvil kvůli zahraniční cestě.

Podle obžaloby Lessy v září 2011 předal své mluvčí anonym na náměstka Vaňka a pověřil ji, aby dokument poskytla novináři Práva. Následně v rozhovoru pro deník uvedl, že jeden z údajných členů takzvaného Toflova gangu Rudolf Setvák "zametal" jako pracovník policejní inspekce oznámení na Vaňka.

Lessy uvádí, že své mluvčí žádné materiály s pokynem, aby je předala novináři, nedal. Redaktor mu prý s dotazem na Vaňka sám volal.

Po Lessym požadují 100 tisíc korun

Policejní inspekce obvinila Lessyho loni v srpnu, Kubice ho okamžitě poté odvolal a po několika hodinách nahradil současným policejním prezidentem Martinem Červíčkem.

Státní zástupce Michal Muravský navrhoval uložit Lessymu podmíněný trest odnětí svobody a čtyřletý zákaz činnosti u policie. Lessy podle něj jednal ve zřejmém úmyslu poškodit Vaňka, se kterým měl profesní i osobní neshody.

"Článek byl nešťastný. Jako policejní prezident jste se neměl uchylovat k tomu, abyste situaci řešil s novinářem... Bylo to nevhodné vystoupení," sdělil Lessymu při odůvodnění rozsudku soudce Roman Podlešák. Zároveň ale uvedl, že nešlo o pomluvu ve smyslu trestního zákoníku. Zneužití pravomoci se Lessymu nepodařilo prokázat, protože není jednoznačně zřejmé, že anonym vynesl prostřednictvím mluvčí právě on.

Vaňka a jeho nadřízeného Bedřicha Koutného, kteří v případu figurují jako poškození, soudce odkázal s požadavkem na náhradu nemajetkové újmy na občanskoprávní řízení. Oba muži požadují po Lessym 50.000 korun. Koutný prý dnešní verdikt respektuje.

Policejní inspekce obvinila Lessyho loni v srpnu, ministr Kubice ho okamžitě poté odvolal a po několika hodinách nahradil současným policejním prezidentem Martinem Červíčkem.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist