Obvodní soud pro Prahu 7 ve čtvrtek zprostil obžaloby bývalého policejního prezidenta Petra Lessyho. Rozhodnutí není pravomocné, žalobce se proti němu na místě odvolal.

Obžaloba Lessyho viní z pomluvy a zneužití pravomoci, údajně nechal uniknout do médií negativní informace o náměstkovi policejního krajského ředitelství ve Zlíně Jaroslavu Vaňkovi. Lessy vinu odmítá.

"Bohužel, se mi nepodařilo udělat z policie důvěryhodnou instituci. Policie je nemocná," uvedl ve své čtvrteční závěrečné řeči Lessy. Tvrdí, že informace o Vaňkovi nepocházely od něj, a věří, že za jeho trestním stíháním stála snaha ministra vnitra Jana Kubiceho odvolat ho z funkce.

Šéf poslanců ČSSD Jeroným Tejc při čtvrtečních interpelacích ve Sněmovně Kubiceho vyzval, aby odstoupil. Kubice podle něho v minulosti uvedl, že pokud by se ukázalo, že je Lessyho odvolání z funkce účelové, rezignuje. "Myslím, že je jasné, že se to v tuto chvíli potvrdilo. Chtěl bych vyzvat ministra vnitra, aby se ke svým slovům postavil čelem," řekl Tejc. Kubice na výzvu reagovat nemohl, z jednání poslanců se omluvil kvůli zahraniční cestě.

Podle obžaloby Lessy v září 2011 předal své mluvčí anonym na náměstka Vaňka a pověřil ji, aby dokument poskytla novináři Práva. Následně v rozhovoru pro deník uvedl, že jeden z údajných členů takzvaného Toflova gangu Rudolf Setvák "zametal" jako pracovník policejní inspekce oznámení na Vaňka.

Lessy uvádí, že své mluvčí žádné materiály s pokynem, aby je předala novináři, nedal. Redaktor mu prý s dotazem na Vaňka sám volal.

Po Lessym požadují 100 tisíc korun

Policejní inspekce obvinila Lessyho loni v srpnu, Kubice ho okamžitě poté odvolal a po několika hodinách nahradil současným policejním prezidentem Martinem Červíčkem.

Státní zástupce Michal Muravský navrhoval uložit Lessymu podmíněný trest odnětí svobody a čtyřletý zákaz činnosti u policie. Lessy podle něj jednal ve zřejmém úmyslu poškodit Vaňka, se kterým měl profesní i osobní neshody.

"Článek byl nešťastný. Jako policejní prezident jste se neměl uchylovat k tomu, abyste situaci řešil s novinářem... Bylo to nevhodné vystoupení," sdělil Lessymu při odůvodnění rozsudku soudce Roman Podlešák. Zároveň ale uvedl, že nešlo o pomluvu ve smyslu trestního zákoníku. Zneužití pravomoci se Lessymu nepodařilo prokázat, protože není jednoznačně zřejmé, že anonym vynesl prostřednictvím mluvčí právě on.

Vaňka a jeho nadřízeného Bedřicha Koutného, kteří v případu figurují jako poškození, soudce odkázal s požadavkem na náhradu nemajetkové újmy na občanskoprávní řízení. Oba muži požadují po Lessym 50.000 korun. Koutný prý dnešní verdikt respektuje.

Policejní inspekce obvinila Lessyho loni v srpnu, ministr Kubice ho okamžitě poté odvolal a po několika hodinách nahradil současným policejním prezidentem Martinem Červíčkem.