Výdaje na všechny volby, které se loni v Česku uskutečnily, si vyžádaly ze státního rozpočtu 575 milionů korun. Občané loni volili do jedné třetiny Senátu, do krajských zastupitelstev a také v nových, dodatečných i opakovaných volbách do některých obecních zastupitelstev. Vyplývá to z údajů v návrhu státního závěrečného účtu za loňský rok.

Nejvíc peněz, 494 milionů, si loni vyžádaly krajské volby. Senátní volby stály 81 milionů.

Na zpracování výsledků voleb vynaložil Český statistický úřad téměř 85 milionů korun. Zhruba stejnou částku muselo zaplatit ministerstvo vnitra, a to hlavně na tisk a distribuci volebních lístků, ale i na telekomunikační služby, platy policistů a sekretariátu Státní volební komise.

Další peníze muselo vynaložit ministerstvo zahraničí nebo ministerstvo obrany, a to na volby ve vojenských újezdech.

Na přípravu prezidentské volby, která se uskutečnila letos, obdržel Český statistický úřad již loni deset milionů korun.

Letos občané volili začátkem roku hlavu státu. Státní rozpočet pro tento rok počítá s výdaji na volby a na příspěvky politickým stranám s celkovou částkou 1,2 miliardy korun. Na prezidentské volby bylo pro letošek vyčleněno 600 milionů korun, na volby celkem asi 711 milionů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist