Policejní vyšetřovatelé převzali dům v Divadelní ulici v centru Prahy, ve kterém v pondělí pravděpodobně vybuchl plyn. Začali zjišťovat přesnou příčinu exploze. Hasiči z budovy vyklidili více než 25 tun suti.

Hasiči dokončili vyklízení domu v úterý odpoledne a definitivně potvrdili, že neštěstí nemá oběti na životech. "V současné chvíli, kdy budeme předávat objekt policii a majiteli, jsme si stoprocentně jistí, že pod sutinami nikdo nezůstal," řekla mluvčí pražských hasičů Pavlína Adamcová.

Podle policejního mluvčího kriminalisté prozkoumali místo výbuchu, ohledání skončilo před 20. hodinou. "Kriminalisté tam zajistili některé stopy, které budou vyhodnocovat. Zatím není zřejmé, proč dům vybuchl, zkoumání příčiny neštěstí může trvat ještě několik týdnů," uvedl mluvčí pražské policie Jan Daněk. Dosud se tedy ani neví, zda bude policie případ vyšetřovat s podezřením na spáchání nějakého trestného činu.

Podle Daňka policisté následně dům předali jeho majiteli, který jej začne ve středu zajišťovat. Zástupci státního podniku Řízení letového provozu, který budovu vlastní, byli na místě, s novináři ale nekomunikovali.

Do oblasti budou podle Daňka i nadále vpuštěni pouze lidé, kteří tam bydlí. Po výbuchu zatím zůstává uzavřena Divadelní a Krocínova ulice a část ulice Karolíny Světlé. V úterý večer však začaly fungovat tramvajové zastávky Národní divadlo a Smetanovo nábřeží, kterými tramvaje po výbuchu pouze projížděly.

Přilehlé fakulty a Akademie věd mají rozbité knihovny

Akademie věd, filmová fakulta Akademie múzických umění a Fakulta sociálních věd (FSV) Univerzity Karlovy sídlící v blízkosti pondělního výbuchu mají zničené knihovny, učebny i kanceláře. Škody zatím nejsou vyčísleny, akademie je předběžně odhaduje na deset milionů korun. Všechny instituce čeká zasklívání oken a úklid.

Školy zůstanou do příštího týdne zavřené, FSV prodloužila termín pro přihlášky k doktorskému studiu. ČTK to dnes řekli zástupci fakult a akademie.

"Předběžně zástupce pojišťovny odhadl škody na deset milionů korun, jde o vnitřek budovy, fasády, střechu, vnitřní vybavení i vozidla, která stála na dvoře a podobně," popsal ředitel Střediska společných činností AV ČR Jiří Malý.

Značně poškozeny jsou totiž vnitřní prostory budovy Akademie věd na Národní třídě, zejména v přízemí a prvním patře. V přízemí sídlí knihovna akademie a v prvním patře jsou kanceláře vedení AV. Podle Malého jsou zdevastovány hlavně ty prostory, které směřují do ulic Divadelní a Krocínova.

"Nejde jen o rozbitá skla, ale i o porušené vnitřní příčky a vnitřní skleněné desky, ty popadaly a zranily poměrně dost osob. Situace uvnitř budovy je velmi deprimující," řekl Malý. Vnější konstrukci budovy posoudil už v pondělí městský statik s tím, že je v pořádku.

Opravy co nejdříve začnou také v budově Hollar fakulty sociálních věd. "Knihovna to odnesla asi úplně nejvíc. Knihy jsou zaprášené, popadaly skříně," popsal děkan Jakub Končelík univerzitnímu časopisu iForum. V největší posluchárně výbuch vyvrátil dveře. Zástupci školy v úterý šli v doprovodu policie do budovy vyzvednout osobní věci studentů a vyučujících, kteří je tam nechali ve zmatku po výbuchu.

Na vyčíslování škod je podle Končelíka ještě brzy, teprve po zapnutí elektřiny se zjistí, jak byla poničena výpočetní technika.

Výbuch napáchal škody v blízké umělecké galerii

Galerie předního českého galeristy Zdeňka Sklenáře, která sídlí v domě na Smetanově nábřeží, je částečně zdevastovaná. Tlaková vlna nenávratně zničila řadu originálních uměleckých děl. Hodnota děl by se podle odhadu odborníka mohla pohybovat nejméně v řádech milionů korun.

"Rozsah škod zatím nedovedeme vyčíslit, protože dále probíhají záchranné práce," řekl uznávaný galerista. "Byl to nejtěžší výbuch posledního desetiletí a stav galerie tomu odpovídá," dodal.

Šéfredaktor časopisu Art&Antiques Jan Skřivánek, který se specializuje na aukční trh, odhaduje hodnotu děl v galerii na několik milionů.

"V tuto chvíli probíhají evakuace a právní zajištění tragického stavu. Po jistou dobu, kterou ale nedovedu určit, dojde k omezení výstavní činnosti," řekl Sklenář. Poté, co se vyjádří statik a majitel rozhodne o případné rekonstrukci, by rád v prostorách na nábřeží galerii obnovil. Podporují ho v tom prý i stovky příznivců.

"Volají mi stovky přátel galerie, je to masová podpora, až dojemná, za kterou bych rád poděkoval," řekl galerista. Výstavní síň po výbuchu navštívili i premiér Petr Nečes a ministryně kultury Alena Hanáková.