Okolí domu v pražské Divadelní ulici, kde v pondělí vybuchl plyn, je stále uzavřené. Tramvajová doprava je v místě omezena, pro automobily je okolí zcela neprůjezdné.

Uzavřená zóna je sice menší než v pondělí, přesto policisté a strážníci hlídkují u pásek vymezujících poškozenou oblast. Hasiči pokračují ve vyklízení sutin z poničeného domu. "Práce hasičů dnes probíhají stejně jako v noci. Vyklízíme sutiny z domu. Následné vyšetřování bude trvat v řádu měsíců," uvedla mluvčí pražských hasičů Pavlína Adamcová.

Vyšetřování policie začne až po vyklizení trosek hasiči. "Stále čekáme, až bude prostor vyklizen od sutin. Poté budeme moci začít vyšetřovat," řekl pro IHNED.cz mluvčí policie Tomáš Hulan.

Výbuch si vyžádal 43 zraněných, žádnou oběť záchranáři pod sutinami nenašli. Policejní psovodi v pondělí v deset hodin večer ukončili prohledávání.

"Vyklízecí práce stále pokračují, pracovalo se po celou noc bez odpočinku a na pomoc přijel i sací bagr," popsala Adamcová. Na místě pracují také zaměstnanci stavební firmy Metrostav. "V současné době je dům zajištěný, ale stále vyklízíme prostory směrem do dvora, takže musíme zajišťovat stále další stěny," dodala. Hasiči už také vybourali příčky, které výbuch poškodil.

Podle mluvčí lze těžko odhadnout, jak dlouho bude odklízení sutin trvat, protože se jedná o velmi namáhavou a zdlouhavou práci.

Okolí domu je stále uzavřené

Okolí domu je stále uzavřené a hlídá jej policie. Policisté zastavují řidiče už na křižovatce Národní třídy a ulice Karolíny Světlé ve směru k Vltavě. Neprojedou ani od křižovatky u mostu Legií směrem ke Karlovým lázním, v opačném směru doprava omezena není.

Tramvaje projíždějí zastávku Národní divadlo bez zastavení a pro pěší je nadále uzavřen chodník okolo kavárny Slavia.

Po výbuchu zatím zůstává uzavřena také Divadelní a Krocínova ulice. "Policie zajišťuje hasičům i pracovníkům Metrostavu klid na práci a hlídá, aby se z poškozených domů nic neztratilo," vysvětlila mluvčí hasičů. Pohyb po uzavřené zóně bez policejního doprovodu není možný, změní se to až po odklizení trosek a ohledání místa výbuchu. Někteří majitelé domů či bytů už se vrátili, uklízejí a zajišťují opravy vyražených oken.

Pražští záchranáři v pondělí ošetřili celkem 43 lidí, z nichž 36 poté převezli do pražských nemocnic. Dva lidé byli zraněni těžce. "Nejtěžší zranění utrpěl čtyřiašedesátiletý muž, který měl několik zlomenin a musel být po převozu do motolské nemocnice operován," řekla pro IHNED.cz mluvčí pražských záchranářů Jiřina Ernestová.

Zranění byli rozvezeni do několika pražských nemocnic, nejvíce do Thomayerovy nemocnice. "Sedm lidí mělo jen velmi lehká povrchová zranění jako škrábance a pohmožděniny od létajících předmětů, takže jsme je ošetřili pouze na místě," dodala Ernestová.

Okolí domu monitorují také plynaři

Na místo dorazili také plynaři, kteří od pondělí monitorují, zda někde neuniká další plyn. "Příčinu výbuchu zatím neznáme, protože jsme se do budovy ještě nedostali. Musíme počkat, až skončí odklízení sutin a policie místo ohledá," řekl pro IHNED.cz mluvčí pražských plynáren Miroslav Vránek.

Od pondělního odpoledne jezdí v okolí Divadelní ulice detekční vozy, které monitorují případný další únik plynu v oblasti. "Vzhledem k tomu, co se stalo, chceme vyloučit i minimální podezření. Jakmile bychom zachytili jen nějaký náznak, tak se k tomu prokopeme," vysvětlil Vránek.

Oblast kolem Divadelní ulice zatím zůstává bez dodávek plynu. Pracovníci firmy už ale začali pracovat na obnově, během středy by postupně mohli začít připojovat odpojené přípojky. Před obnovením dodávek plynu bude nutné zkontrolovat plynové instalace v okolí a zcela odříznout dům, ve kterém k výbuchu došlo.

Podle statika bude možné budovu zachránit

V Divadelní ulici jsou v úterý přítomni také statici. "Dům, ve kterém došlo k výbuchu, je sice značně poškozen, ale podle mého názoru jej bude možné zachránit," uvedl pro IHNED.cz statik hlavního města Prahy Petr Macháň. "Konečné rozhodnutí ale bude záležet na stavebním úřadu a na majiteli budovy, protože případná oprava bude finančně velmi náročná," dodal.

Jaký bude osud budovy, kterou podnik pronajímá jiným firmám, tedy zatím není jisté. "Teprve po vyjádření statika a jeho celkovém názoru bude rozhodnuto, jak budeme postupovat dál," řekl mluvčí podniku Richard Klíma. Zatím nedokázal sdělit víc ani k výši škod. Na odhadu pracuje firemní statik. Největší škody utrpěla hlavní nosná zeď domu, která se po výbuchu vychýlila, a pracovníci stavební firmy na ni museli namontovat hydraulické vzpěry. Zřícení domu ale nehrozí.

Okolní domy vážně poškozeny nejsou, většina z nich má jen rozbité okenní výplně, někde jsou vyražené celé rámy oken a zárubně dveří nebo poškozené příčky a podhledy. "Z hlediska bezpečnosti v okolních objektech problém není. Tam budou nutné jen kosmetické úpravy, jako je výměna oken," řekl Macháň. 

Budova, v níž k explozi došlo, patří státnímu podniku Řízení letového provozu, který ji pronajímá jiným firmám. Největším pronajímatelem je Galerie Zdeněk Sklenář.

Kontrola plynu před týdnem závadu nezjistila

Technici Pražské plynárenské kontrolovali těsnost plynovodů v oblasti, kde v pondělí vybuchl plyn, naposledy 21. dubna. Žádné závady technici nenašli. Auto s detekční technikou projíždělo přímo Divadelní ulicí.

Potrubí v ulici je podle Vránka poskládané z mnoha částí různého stáří. "V Divadelní ulici je kus z konce 80. let, kus z roku 1997, na Národní třídě je část novějšího potrubí z roku 1996 a kus ze 70. let. U kavárny Slavia je pak novější plast z roku 96," popsal Vránek.

Vránek také řekl, že ohledně možných závad přímo ve vybuchlé budově nemá Pražská plynárenská žádné informace. Revize rozvodů uvnitř budovy je podle Vránka povinností majitele nemovitosti. "Rozvody v domě jsou součástí nemovitosti a patří jejímu majiteli, který je ze zákona povinen se o ně starat," doplnil Vránek.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist