Středočeský krajský soud ponechal všechny tři aktéry v kauze poslance Davida Ratha ve vazbě. Vyhověl tak žalobci Petru Jirátovi, který se bojí, že by mohli uprchnout.

Kromě poslance a bývalého hejtmana Ratha, který soudce Roberta Pacovského přesvědčoval více než tři hodiny, tak ve vazební věznici nadále zůstávají exposlanec Petr Kott a jeho partnerka a bývalá šéfka kladenské nemocnice Kateřina Pancová.

Rath podle žalobce nabízel za své propuštění složení kauce, nespecifikoval ale v jaké výši. Navrhoval také soudu, že se za něj zaručí důvěryhodní lidé. Kott ani Pancová pak finanční záruku nenabízeli.

Všichni obžalovaní se na místě odvolali, verdikt soudu bude zkoumat vrchní soud. Ve vazbě jsou už téměř rok.

Státní zástupce Petr Jirát byl naopak s verdiktem soudu spokojen. "Argumentoval jsem tím, že skutečně hrozí obava, že by mohli uprchnout," prohlásil.

Podle něj policie a státní zastupitelství nezabavily veškeré Kottovy finanční prostředky. Z odposlechů prý vyplývá, že má spolu s ředitelkou kladenské nemocnice Kateřinou Pancovou mnohem více peněz.

Exposlanec Petr Kott zůstane ve vazbě"Víme o tom, že je v ČR nemají, a proto předpokládáme, že by mohly být někde v cizině," uvedl státní zástupce.

Kottův advokát Tomáš Sokol dodal, že jeho klient chtěl nahradit pobyt ve vazbě slibem, kauci nenabízel. Pancová zase navrhovala, že se za ní zaručí důvěryhodní lidé. Kauci rovněž nenabízela. Podle svých slov se chtěla starat o otce a vrátit se k práci do motolské nemocnice.

Hlavní aktéři korupce

Rath, Pancová a Kott jsou považováni za hlavní aktéry údajné korupční kauzy týkající se výběrových řízení ve Středočeském kraji. Policie a státní zástupce je viní z přijetí úplatků a dalších korupčních trestných činů, za což jim hrozí až dvanáctileté vězení. Spolu s trojicí čelí podezření dalších osm lidí, ti jsou však již stíháni na svobodě.Poslanec David Rath.

Rath si podle obžaloby vzal úplatky v hodnotě 16 milionů korun za to, že zmanipuloval zakázku na opravu buštěhradského zámku a zasahoval do soutěží na nákup zdravotnického vybavení pro středočeské nemocnice.

Původně prý požadoval přes 22 milionů, policisté ho ale zadrželi dříve, než stačil vše převzít. Kott a Pancová podle žalobce na úplatcích žádali přes 48 milionů korun, dostali zhruba 38 milionů.

Politik vinu odmítá, jeho právníci tvrdí, že se manipulovalo se spisem. Kott ani Pancová se dosud ke kauze nevyjádřili.