Ministr vnitra Jan Kubice na rovinu přiznává: Nevěřím, že za odchodem Tomáše Martince z čela Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) může pouze osobní konflikt s vrchní státní zástupkyní v Praze Lenkou Bradáčovou.

„Jak paní státní zástupkyně Bradáčová, tak pan Martinec jsou dospělí lidé, zkušení státní úředníci a nedokážu si představit, že jenom na základě toho, že si sednou, nebo nesednou, by vznikl konflikt takového rozsahu,“ konstatoval ministr ve čtvrtečních Dvaceti minutách Radiožurnálu.

Připustil, že důvod bude pravděpodobně bude jiný. „Proto probíhá i to šetření na odboru kontroly a stížností Policejního prezidia,“ dodal s tím, že do jeho ukončení se nebude ředitele Martince zastávat, ani ho odsuzovat.  Právě ministr vnitra ale v nedělních Otázkách Václava Moravce řekl, že si další spolupráci mezi Martincem a Bradáčovou nedovede představit. O den později pak Martinec rezignoval.

Kubice zároveň připustil, že výsledek kontroly toho, co se mezi Bradáčovou a Martincem - nebo pražským vrchním státním zastupitelstvím a protikorupční policií  - stalo, nemusí být do čtrnácti dnů, jak policejní prezident Martin Červíček v pondělí slíbil. Sám mu prý doporučil, aby zprávu zveřejnil až v době, kdy bude jasno.

„Nemá smysl to kouskovat na dvanáct dílů, ale bylo by dobře, aby nejprve doktorka Bradáčová, já a poté i veřejnost dostala informace, co se stalo a ten případ byl pojmenován od A do Z,“ uvedl ministr v rozhlase.

Pokud se podle něj prokáže, že Martinec nepochybil, mohl by u útvaru zůstat, byť na své místo už rezignoval. „Pokud by vyšetřování neprokázalo nic, tak není jediný důvod, aby odcházel,“ dodal.

Nové místo pro Martince

Sám Martinec rezignoval pouze na post ředitele protikorupčního útvaru, od policie odejít nechce. Policejní prezident Martin Červíček s ním dokonce počítá na další vedoucí post. Kam se má přesunout, ale s ohledem na kontrolu neřekl.

Kdo Martince ve funkci nahradí, také není jasné. Šanci dostanou policejní funkcionáři s podobnou hodností, pokud by o místo nebyl zájem, nebo se nepodařilo najít vhodného kandidáta, pak bude vypsáno výběrové řízení. „Určitě to nebude tak, že kritériem výběru bude to, zda si dotyčný policista sedne nebo nesedne s Lenkou Bradáčovou,“ pousmál se Kubice.

Spor mezi Bradáčovou a Martincem se dostal na světlo koncem března, kdy Bradáčová v rádiu Frekvence 1 hovořila o tom, že na ni šéf protikorupčního útvaru a jeho lidé připravují kauzu a následně požádala policejního prezidenta o prošetření věci. Státní zástupkyně se okamžitě zastal ministr spravedlnosti Pavel Blažek i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Ředitel Martinec nařčení odmítl.