Nadace Open Society Fund Praha ve spolupráci s českým Googlem vyhlásila vítěze soutěže Novinářská cena 2012. V několika kategoriích uspěli redaktoři vydavatelství Economia, včetně serveru IHNED.cz, který porota ocenila za datovou žurnalistiku.

Data tým IHNED.cz, který tvoří Jan Boček, Jan Cibulka a Petr Kočí, porota vybrala za "odvahu pustit se do dlouhodobého a rozsáhlého projektu, pomocí kterého se podařilo odhalit důležité společenské kauzy."

"Datová žurnalistika je novým způsobem kontroly veřejné sféry, umí odhalit nové souvislosti společenských jevů i korupčních kauz. Její rozvoj v Česku nás proto velmi těší," řekl ředitel nadace Robert Basch po předání Ceny Googlu za inovativní profesionální on-line žurnalistiku (vybrané články datatýmu IHNED.cz najdete v boxu).

Vybrané články týmu

Reklamní předměty za 125 milionů, společenské akce za 38,5 milionu, jazykové kurzy za 160 milionů – to jsou příklady zakázek, jejichž dodavatele chtěl polostátní ČEZ utajit - čtěte ZDE

Nejvíc aut se v Praze neodtahuje z ulic, kde překážejí provozu, ale z těch, které sousedí s odtahovými parkovišti, takže s nimi strážníci mají nejméně práce - čtěte ZDE

Transparentní účet Miloše Zemana skrývá nejedno tajemství. My jsme našli osm hříchů - čtěte ZDE

Co všechno o vás ví mobilní operátor? A jaká data může poskytnout policii? Možná budete překvapeni - čtěte ZDE

V devadesátých letech mluvil Václav Klaus o trhu a liberalismu, v poslední době spíš o národu a oteplování. Zjistěte si frekvenci libovolného slova ve všech jeho projevech - čtěte ZDE

Komu patří sluneční elektrárny? Získali jsme kompletní databázi a našli v ní překvapivá jména - čtěte ZDE

Rychlost mobilních dat. Co operátoři slibují a co skutečně poskytují, zmapováno okres po okresu - čtěte ZDE

Cenu za nejlepší analyticko-investigativní příspěvek získal reportér Hospodářských novin Vojtěch Blažek za sérii článků o Pozemkovém fondu. Porota ocenila, že na základě nich došlo ve vedení fondu k personálním změnám. "Jsem rád, že pracuji v novinách, které takové články tisknou," reagoval Vojtěch Blažek.

Cenu za nejlepší komentář v psané žurnalistice si odnesl komentátor Hospodářských novin Jindřich Šídlo za svůj text "Kam Petr Nečas v neděli určitě nepojede, i když by měl".

"Děkuji Petru Nečasovi a dalším politikům, že o prasečáku v Letech stále mohu psát," připomněl Šídlo téma vítězného komentáře.

Do soutěže se v roce 2012 přihlásilo přes 350 příspěvků. Novináři se zapisovali do 10 kategorií psané, audiovizuální i on-line žurnalistiky, o kterých rozhodovala porota složená z osobností akademické, mediální a neziskové sféry.

V porotě kategorie on-line žurnalistiky zasedli odborníci na digitální média a technologie, mezi nimi konzultant Douglas Arellanes, manažerka Eva Vozárová, odborník na sociální média Adam Zbiejczuk nebo bojovník za otevřenou veřejnou správu Oldřich Kužílek.

Datatým IHNED.cz ve své kategorii soupeřil s kolegy ze serveru Aktálně.cz, za který byli nominováni fotograf Ludvík Hradílek s reportáží s názvem Soumrak ústavů sociální péče a Sabina Slonková s projektem investigativního deníku Insider.

V kategorii on-line žurnalistiky nominovala porota také Matěje Hollana, který svými komentáři přispívá na Respekt.cz i IHNED.cz za Cenu Googlu za inovativní občanskou žurnalistiku. Ten se umístil v kategorii Česko-slovenská cena veřejnosti se svými příspěvky na blogu o hazardních hrách na druhém místě za redaktorem deníku Právo Jindřichem Ginterem.

Cenu za občanskou on-line žurnalistiku získal Demagog.cz za sérii blogu Škoda rány, která padne vedle.

Všechny nominované najdete ZDE.

Zbývá vám ještě 50 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se