Nadace Open Society Fund Praha ve spolupráci s českým Googlem vyhlásila vítěze soutěže Novinářská cena 2012. V několika kategoriích uspěli redaktoři vydavatelství Economia, včetně serveru IHNED.cz, který porota ocenila za datovou žurnalistiku.

Data tým IHNED.cz, který tvoří Jan Boček, Jan Cibulka a Petr Kočí, porota vybrala za "odvahu pustit se do dlouhodobého a rozsáhlého projektu, pomocí kterého se podařilo odhalit důležité společenské kauzy."

"Datová žurnalistika je novým způsobem kontroly veřejné sféry, umí odhalit nové souvislosti společenských jevů i korupčních kauz. Její rozvoj v Česku nás proto velmi těší," řekl ředitel nadace Robert Basch po předání Ceny Googlu za inovativní profesionální on-line žurnalistiku (vybrané články datatýmu IHNED.cz najdete v boxu).

Vybrané články týmu

Reklamní předměty za 125 milionů, společenské akce za 38,5 milionu, jazykové kurzy za 160 milionů – to jsou příklady zakázek, jejichž dodavatele chtěl polostátní ČEZ utajit - čtěte ZDE

Nejvíc aut se v Praze neodtahuje z ulic, kde překážejí provozu, ale z těch, které sousedí s odtahovými parkovišti, takže s nimi strážníci mají nejméně práce - čtěte ZDE

Transparentní účet Miloše Zemana skrývá nejedno tajemství. My jsme našli osm hříchů - čtěte ZDE

Co všechno o vás ví mobilní operátor? A jaká data může poskytnout policii? Možná budete překvapeni - čtěte ZDE

V devadesátých letech mluvil Václav Klaus o trhu a liberalismu, v poslední době spíš o národu a oteplování. Zjistěte si frekvenci libovolného slova ve všech jeho projevech - čtěte ZDE

Komu patří sluneční elektrárny? Získali jsme kompletní databázi a našli v ní překvapivá jména - čtěte ZDE

Rychlost mobilních dat. Co operátoři slibují a co skutečně poskytují, zmapováno okres po okresu - čtěte ZDE

Cenu za nejlepší analyticko-investigativní příspěvek získal reportér Hospodářských novin Vojtěch Blažek za sérii článků o Pozemkovém fondu. Porota ocenila, že na základě nich došlo ve vedení fondu k personálním změnám. "Jsem rád, že pracuji v novinách, které takové články tisknou," reagoval Vojtěch Blažek.

Cenu za nejlepší komentář v psané žurnalistice si odnesl komentátor Hospodářských novin Jindřich Šídlo za svůj text "Kam Petr Nečas v neděli určitě nepojede, i když by měl".

"Děkuji Petru Nečasovi a dalším politikům, že o prasečáku v Letech stále mohu psát," připomněl Šídlo téma vítězného komentáře.

Do soutěže se v roce 2012 přihlásilo přes 350 příspěvků. Novináři se zapisovali do 10 kategorií psané, audiovizuální i on-line žurnalistiky, o kterých rozhodovala porota složená z osobností akademické, mediální a neziskové sféry.

V porotě kategorie on-line žurnalistiky zasedli odborníci na digitální média a technologie, mezi nimi konzultant Douglas Arellanes, manažerka Eva Vozárová, odborník na sociální média Adam Zbiejczuk nebo bojovník za otevřenou veřejnou správu Oldřich Kužílek.

Datatým IHNED.cz ve své kategorii soupeřil s kolegy ze serveru Aktálně.cz, za který byli nominováni fotograf Ludvík Hradílek s reportáží s názvem Soumrak ústavů sociální péče a Sabina Slonková s projektem investigativního deníku Insider.

V kategorii on-line žurnalistiky nominovala porota také Matěje Hollana, který svými komentáři přispívá na Respekt.cz i IHNED.cz za Cenu Googlu za inovativní občanskou žurnalistiku. Ten se umístil v kategorii Česko-slovenská cena veřejnosti se svými příspěvky na blogu o hazardních hrách na druhém místě za redaktorem deníku Právo Jindřichem Ginterem.

Cenu za občanskou on-line žurnalistiku získal Demagog.cz za sérii blogu Škoda rány, která padne vedle.

Všechny nominované najdete ZDE.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.