Policie nesmí bezprostředně vyzývat ke spáchání či dokonání trestného činu. Vyplývá to z rozsudku Nejvyššího soudu (NS), který upřesňuje mantinely policejní provokace.

Justice musí při rozhodování v podobných kauzách zohledňovat to, zda měl pachatel od počátku v úmyslu spáchat trestný čin, nebo zda jej pojal až v důsledku policejní aktivity.

"Připustit však nelze ani to, aby policisté aktivně vytvářeli podmínky pro to, aby jimi vytipovaná osoba uskutečnila svůj úmysl trestný čin spáchat, pokud aktivitě policie nepředcházelo její jednání, jímž tento úmysl navenek demonstrovala," stojí v rozsudku z letošního února, na který upozornil server Aktuálně.cz.

Policie by neměla ani kohokoliv vystavovat v pokušení neobvyklými lákadly a příležitostmi, případně přesvědčovat potenciálního pachatele, že jeho čin nebude trestně stíhán.

Obecně by policie podle NS neměla nikoho stavět do situace, která se "liší od běžného nebo typického způsobu předsevzetí spáchat trestný čin".

Nejvyšší soud konkrétně rozhodoval o dovolání muže potrestaného šestiletým vězením za 14 skutků, zejména podvodů.

Dva údajné podvody a také domnělé krácení daně musí znovu prověřit Městské státní zastupitelství v Praze, a to právě kvůli nevyjasněné roli policie. Za zbývající skutky uložil Nejvyšší soud muži trest 3,5 roku ve vězení.