Městský soud v Praze definitivně osvobodil Martina Knetiga, bývalého poradce exministra životního prostředí Pavla Drobila. Knetig byl viněn z nepřímého úplatkářství. Exporadce údajně požadoval úplatek v souvislosti s rozhodováním o ukládání peněz Státního fondu životního prostředí (SFŽP) v bankách.

Obvodní soud již jednou Knetiga obžaloby zprostil, odvolací senát ale rozsudek zrušil a nařídil doplnit dokazování. Po druhém nepravomocném osvobozujícím verdiktu městský soud v úterý dopoledne odvolání státního zástupce zamítl a rozhodnutí potvrdil.

Obžaloba tvrdí, že Knetig sháněl "černé" peníze pro ODS. V říjnu 2010 prý nabídl při schůzce v restauraci členovi představenstva Komerční banky Vladimíru Jeřábkovi, aby sponzoroval ODS. Za to mu sliboval, že zajistí uložení peněz SFŽP na účet této banky.

Jeřábek to u soudu popřel.

Podle tajných nahrávek, které pořídil odvolaný šéf fondu Libor Michálek, Knetig na Michálka tlačil, aby svěřil zakázku na výběr banky zvolenému finančnímu poradci.

Z nahrávek podle předsedy senátu jasně nevyplývá, že by Knetig požadoval úplatek. „Soud může mít pochybnosti, zda jednání obžalovaného bylo standardní a morální, ale důkazy jasně neprokázaly, že by se takového jednání dopustil. A tak je potřeba na něj hledět jako na nevinného,“ konstatoval soudce Vladimír Cvetler.

Stejně rozhodla už v únoru soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Šárka Šantorová.

Státní zástupkyně zvažuje, zda proti rozhodnutí podá dovolání.

"V rámci politiky je tý špíny strašný množství." Knetig se vrací k soudu kvůli korupci - čtěte ZDE

Drobilův exporadce Knetig před soud nemusí, další návrh na obžalobu byl zrušen - čtěte ZDE

Knetig byl z nepřímého úplatkářství obžalován poprvé v listopadu 2011. Policisté se dříve zabývali také tím, jestli ministr životního prostředí Pavel Drobil nepodplácel Libora Michálka, případ ale odložili.

V souvislosti s kauzou ministr Drobil z funkce odstoupil, stal se však místopředsedou ODS, který měl na starosti volební kampaň. Po neúspěchu v senátních i krajských volbách svůj post neobhajoval.

Naopak Libor Michálek na podzim kandidoval v Praze do Senátu a uspěl.


"Můžeme mít pochybnosti, zda jednání obžalovaného bylo standardní a morální a zda se nepokoušel získat peníze pro ODS. Neprokázalo se ale, že se skutku uvedeného v obžalobě dopustil," zdůvodnil verdikt soudu předseda senátu Vladimír Cvetler.

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/soud-zprostil-obzaloby-knetiga-d39-/krimi.aspx?c=A130415_202806_krimi_jj