Na český trh se dostalo koňské výsekové maso z Polska. To obsahuje analgetikum fenylbutazon, které se nesmí dávat zvířatům určeným k porážce na maso určené lidem.

Oznámil to mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben s tím, že vzorek masa byl odebrán v řeznictví v Moravské Ostravě. Veterinární inspektoři nyní zjišťují, odkud maso pochází.

Podle Dubna maso obsahovalo 10,5 mikrogramu léku na jeden kilogram. Unijní legislativa přitom netoleruje v potravinách žádné množství fenylbutazonu.

"Nyní se došetřuje distribuce masa, následně Státní veterinární správa odešle informaci polským kolegům prostřednictvím evropského systému rychlého varování RASFF," dodal mluvčí.

Fenylbutazon je lék tišící bolesti. Dostihovým koňům se podává ústně, ve formě injekcí nebo mastí. U zvířat určených na porážku a následnou výrobu potravin je zakázáno jeho používání kvůli negativnímu vlivu na krvetvorbu, uvedl mluvčí.

Analgetika se objevila i ve Francii

Francouzský ministr zemědělství Stéphane Le Foll koncem února oznámil, že do lidského potravního řetězce ve Francii se dostalo maso tří koní z Británie obsahující fenylbutazon.

V polovině ledna ve Velké Británii a v Irsku vyvolalo skandál několik případů záměny hovězího masa za koňské v lasagních a hamburgerech a podobné případy se později objevily ve více než deseti zemích Evropy, včetně České republiky.

Testy DNA prokázaly, že konina byla tajně přidaná i v oblíbených švédských masových kuličkách, které jsou na zakázku vyráběny pro hosty skandinávského nábytkářského řetězce IKEA.

Obchodní řetězec Tesco koninu v rámci vlastních testů zjistil v baleném salámu Tesco Herkules 300 g, který řetězci vyrábí Masna Studená. Masna patří do skupiny Krahulík podnikatele Andreje Babiše.