Pražský městský soud v úterý potvrdil zprošťující rozsudek v trestní kauze předsedy Věcí veřejných Víta Bárty a poslance Jaroslava Škárky. Nevyhověl odvolání státní zástupkyně, která politiky vinila z podplácení a z přijetí úplatku. Úterní rozhodnutí je pravomocné.

Obžaloba tvrdila, že Bárta dal tehdejším stranickým kolegům, poslancům Škárkovi a Kristýně Kočí, 170 tisíc a 500 tisíc korun za to, aby k němu byli loajální a prosazovali jeho zájmy ve straně. Škárka údajně úplatek přijal a část peněz také použil. Bárta, který kvůli kauze rezignoval na post ministra dopravy, se hájil tím, že Škárkovi a Kočí peníze jen půjčil.

Odvolací senát soudkyně Jarmily Löffelmannové v kauze rozhodoval již loni na podzim, kdy zrušil původní rozsudek Obvodního soudu pro Prahu 5, který Bártu potrestal za podplácení osmnáctiměsíční podmínkou a Škárku za podvod třemi lety vězení a desetiletým zákazem činnosti poslance.

Odvolací soud dospěl k závěru, že Bárta ani Škárka se trestného činu nedopustili, a nařídil obvodnímu soudu, aby případ znovu projednal. Obvodní soud byl následně vázán názorem soudu odvolacího, a tak v lednu rozhodl o nevině obou politiků.

Pravomocný osvobozující rozsudek by nyní mohl napadnout pouze nejvyšší státní zástupce, a to dovoláním u Nejvyššího soudu.