Novým předsedou Věcí veřejných se stal podle očekávání poslanec Vít Bárta, který býval označován za neformálního lídra této strany. Rozhodli o tom delegáti sobotní konference VV. Bárta dostal 80 z 98 hlasů.

Devětatřicetiletý exministr dopravy, kterého soud nedávno a zatím nepravomocně zprostil viny z možného podplácení stranických kolegů, po volbě zopakoval, že chce bojovat za levnější potraviny a levnější dálnice, v programu vytýčil i pokračování boje proti korupci. "Je jasné, že pokud budeme dál terminátory, budou dál proti nám útoky," varoval Bárta. Věci veřejné, které podle průzkumů nyní nemají šanci na vstup do Sněmovny, budou podle Bárty úspěšnou stranou, jež se bude podepisovat do českého veřejného života.

V čele strany Bárta nahradil Radka Johna. Ten rezignoval kvůli návratu k novinářské práci a v sobotu byl neplánovaně zvolen čestným šéfem VV.

John jako odstupující předseda na konferenci volal po změně politického systému. Vyslovil se pro zavedení přímé volby poslanců, starostů a hejtmanů a pro odvolatelnost politiků. Podobně jako po něm zástupci poslaneckého klubu VV vyjmenoval kroky, které se VV podle něho povedly.

"Zabránili jsme největším zhovadilostem a prosadili jsme některé důležité věci pro budoucnost," uvedl John. Věci veřejné podle něho zabránily například tomu, aby lidé museli platit i za obyčejné zubní plomby, nebo sjednocení daně z přidané hodnoty na sazbě 21 procent. "Kdybychom do toho nehodili vidle, byly by dražší potraviny nebo léky," zdůraznil.

VV podle Johna prosadily například omezení výhod pro zákonodárce včetně bezplatného vnitrostátního létání. "Poslanci v tomto volebním období zjistili, že mezi Prahou a Ostravou jezdí vlak," podotkl John.

K úspěchům strany připsal také výměny na místech nejvyššího státního zástupce a policejního prezidenta, díky čemuž se podle něj začala vyšetřovat i korupce v politice. VV podle Johna zlomily odpor ODS k přímé volbě prezidenta a prosadily i zavedení trestní odpovědnosti firem.

Desatero Víta Bárty

1) Levnější život ve spravedlivém státě

2) Boj proti korupci nevzdáme,

3) Nižší daně = stejný příjem

4) Přímá volba poslanců, starostů a referenda

5) Spravedlivé důchody bez chudoby

6) Záchrana českého zdravotnictví

7) Více peněz do kvalitního školství

8) Poctivé podnikání se musí vyplatit

9) Právo na obranu: Můj dům, můj hrad

10) Plnohodnotný život v regionech

Klasnová: VV doplatili na amatérismus v politice

Šéfka poslaneckého klubu Kateřina Klasnová, jejíž projev přečetla kvůli nemoci Klasnové poslankyně Jana Drastichová, přidala zavedení přímé volby prezidenta a návrh na zrušení doživotní imunity zákonodárců, místopředseda frakce Michal Babák obsáhle mluvil o nutnosti omezit hazard včetně představení "Kalouskomatu", tedy výherního automatu, na němž symboly byly nahrazeny fotografiemi politiků, kteří podle něj hazardu nahrávají.

John ostře zkritizoval církevní restituce, u jejichž vyjednávání ale VV ještě jako vládní strana stály. Nyní je napadly u Ústavního soudu. John nazval restituce "zrůdností století", které ještě "ukážou svou pravou ďábelskou tvář".

Radek John se pustil také do takzvaných odpadlíků od VV. "Nepřišli jsme do politiky abychom kradli jako ostatní. Proto nás bylo nutné zničit nějak jinak," řekl John. "Když se někdo pustí do boje s dinosaury, čeká ho hrozná odplata," dodal. Podle Klasnové VV "jednoznačně doplatily na vstup do koalice, politický amatérismus a nezkušenost ve vysoké politice". Nejvíce ale doplatily na "nepevnost charakteru" svých bývalých členů.

Boj terminátora s dinosaury

John končí v čele VV, protože se vrací k novinářské práci. Manželka Víta Bárty Klasnová odmítla obhajovat funkci výkonné místopředsedkyně.

Bárta ve svém projevu přirovnal Věci veřejné k terminátorovi, kterého je možné rozstřílet, ale přesto vždy vytáhne do boje. Zároveň ale připustil, že strana zklamala některé své voliče.

"Dinosauři začali honit nás, místo abychom je zahnali z politiky," řekl Bárta. Připomněl tím hlavní volební heslo VV o "boji proti dinosaurům", s nímž se původně pražská komunální strana dostala do sněmovny a potom i do vlády. Od loňského dubna je ale po rozštěpení v opozici. V projevu Bárta volal po tom, aby strana přestala hledět do minulosti a soustředila se na budoucnost.

Představil také programové desatero, které napovídá, jaké názory od něj může strana v případě zvolení očekávat. Zařadil tam například levnější život ve spravedlivém státě, boj proti korupci a nižší daně. "Selhala pravice ve schopnosti v této zemi udělat pořádek. Chrání kartelové dohody, chrání oligopoly velkých společností, které dusí konkurenceschopnost českých podnikatelů," prohlásil Bárta.

Klaus program Věcí veřejných zkritizoval

Prezident Václav Klaus nový program Věcí veřejných, který na dnešní volební konferenci představil Vít Bárta, zkritizoval. Součástí programu je například prosazování nižších daní a levnějších potravin. Klausovi takový slib připomíná "soudruha Husáka". Řekl to dnes novinářům při návštěvě biatlonového světového šampionátu v Novém Městě na Moravě.

"Před chvílí mi pípla esemeska, že si Věci veřejné zvolily jako téma laciné potraviny. To se mi zdá úplně fascinující výrok. To mi připomíná soudruha Husáka nebo někoho takového. Myšlenka, že by si politická strana měla dávat za úkol ovlivňovat ceny něčeho, co se tvoří na světovém trhu - legrační, nerozumím tomu," řekl Klaus.

Místopředsedové podle Bártova gusta

První místopředsedkyní Věcí veřejných se stala místostarostka Brna Černovic Petra Quittová a místopředsedy poslanec Michal Babák a šéf jihočeské organizace Jiří Lexa. Do funkcí je dnes zvolili delegáti konference VV tak, jak je nominoval nový stranický šéf Vít Bárta. Nyní se uskuteční volba dalších tří místopředsedů z kandidátů, které navrhly regiony.

Čtyřicetiletá Quittová ve funkci nahradila Bártovu manželku a předsedkyni poslaneckého klubu VV Kateřinu Klasnovou, která už funkci neobhajovala. Jako místostarostka má na starosti školství, kulturu a bytovou politiku. "Věřím tomu, že má osoba přinese do vedení Věcí veřejných pohled zvenčí, nejenom pohled té Prahy, toho pragocentrismu, ale toho takzvaného obyčejného človíčka, který to vidí trošičku jinak," uvedla.

Sedmatřicetiletý poslanec Babák, kterého VV označují za svého ekonomického experta, připomenul své očištění z toho, že byl podezírán z finančních podvodů. Na rozdíl od Bárty, podle něhož by se strana měla soustředit na komunální politiku, je Babák přesvědčen o tom, že strana musí usilovat v příštích sněmovních volbách o hájení pozic v dolní komoře. VV po odchodu části svých členů k liberálním demokratům Karolíny Peake mají ve Sněmovně jen 11 zástupců z původních 24.

Devětapadesátiletý ekonom Lexa, který pracoval v průmyslových podnicích, ke svému věku poznamenal, že se cítí mladý. Nabídl se jako spojnice mezi centrem a regiony.

Dosavadní místopředsedové strany - Jiří Kohout a poslanci Jana Drastichová a Petr Skokan mají šanci obhájit svou pozici ještě při volbě dalších místopředsedů na návrh krajských rad strany. Mají proti sobě ale 12 protikandidátů. Věci veřejné měly aktuálně čtyři místopředsedy, nyní jich mají mít šest.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist