Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1 podalo obžalobu na bývalého ředitele rozvědky a člena správní rady Nadačního fondu proti korupci Karla Randáka.

Poslalo ho před soud kvůli zveřejnění odměn šéfky kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS) Jany Nagyové, oznámila obvodní státní zástupkyně Šárka Pokorná. Randákovi hrozí v případě odsouzení až pětileté vězení.

"Byla podána obžaloba pro trestný čin neoprávněné nakládání s osobními údaji," uvedla ve čtvrtek Pokorná. Bývalý šéf rozvědky čelí vyšší sazbě, protože údajně zveřejnil informace o Nagyové prostřednictvím médií.

Policie začala někdejšího šéfa Úřadu pro zahraniční styky a informace stíhat na konci října kvůli neoprávněnému nakládání s osobními údaji, kterého se prý dopustil ve spolupachatelství s ženou z úřadu vlády. "Státní zastupitelství poslalo nyní před soud dva obžalované," řekla bez dalších podrobností žalobkyně.

Randák už dříve uvedl, že považuje obvinění za účelové. Loni na podzim ho spojoval také se svou zvažovanou kandidaturou na prezidenta.

Podle dřívějších informací deníku Mladá fronta Dnes je druhou obviněnou v případu bývalá zaměstnankyně úřadu vlády Lenka Pikorová, která údajně výplatnice Nagyové získala a Randákovi předala.

Nečas: Média překročila Rubikon

Informace o příjmech Nagyové se dostaly na veřejnost na počátku letošního roku. Podle médií bere jako vrchní ředitelka sekce kabinetu předsedy vlády základní plat kolem 30 000 korun. Mzda se jí ale díky odměnám a příspěvkům několikanásobně zvýšila. Například loni v březnu měla prý Nagyová na výplatní pásce celkem 273 000 korun hrubého, tedy zhruba 190 000 korun čistého.

Zveřejnění výše odměn Nagyové označil tehdy Nečas za politický útok. Média podle něj přistoupila ke zveřejnění ukradených osobních dokumentů, čímž "překročila Rubikon". Podobné odměny jako jeho blízká spolupracovnice prý dostalo v úřadu vlády dalších 20 lidí.