Stínový ministr financí Jan Mládek (ČSSD) se v pondělí podruhé omluvil za to, že na sobotním vystoupení na stranickém sjezdu nazval živnostníky parazity.

Mládek, který představoval vize sociální demokracie po předpokládaném vítězství příští rok ve sněmovních volbách, svá slova znovu korigoval a řekl, že ČSSD respektuje potřebu existence lepších podmínek pro živnostníky než pro zaměstnance.

O svých sobotních výrocích řekl, byly "mediálně neobratné".

Mládek zdůraznil, že představa ČSSD pro živnostníky bude i nadále ve srovnání s okolními zeměmi vysoce konkurenční, konkrétní návrhy slíbil představit do letních prázdnin.

"Kategoricky odmítám, že jsem hovořil o živnostnících jako o parazitech. Měl jsem na mysli výhradně nepoměr daňových příjmů mezi jednotlivými kategoriemi osob," uvedl Mládek.

Zvýhodnění OSVČ je žádoucí

Podle ČSSD by živnostníci měli mít lepší podmínky než zaměstnanci vzhledem k rizikům svého podnikání, "boji s úřady" a nižší sociální ochraně. "Určité zvýhodnění je nepochybně žádoucí," zdůraznil.

Mládek také řekl, že ač milion českých živnostníků pokládá za důležitý, neméně důležitých je podle něj 3,5 milionu zaměstnanců. "Možná neartikulují své zájmy dostatečně jasně, ale jsou také nesmírně důležití, a myslím, že toto pečlivě sledují," podotkl.

Za svá slova ze sjezdového projevu se Mládek omlouval už o víkendu. Od jeho výroků se už distancoval stranický předseda Bohuslav Sobotka a ostře je zkritizovali vládní politici včetně premiéra Petra Nečase (ODS).

Trestní oznámení na Mládka

Bez ohledu na omluvu bude Mládek kvůli výroku o parazitujících živnostnících čelit trestnímu oznámení. Podala je Strana soukromníků ČR, podle níž se Mládek dopustil podněcování k nenávisti vůči skupině osob.

Mládek to označil za pokrytecké, vláda si podle něj problém, o kterém hovoří i ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), dobře uvědomuje.

Nefér platby daní

Mládek připomněl, že inkaso do rozpočtu z daně z příjmů zaměstnanců za loňský rok bylo 81,7 miliardy, kdežto osoby samostatně výdělečně činné odvedly 1,7 miliardy. V přepočtu na osobu je to u zaměstnanců odvod přes 23 tisíc korun, u živnostníků jen 1789 korun.

Obdobné je to podle Mládka u sociálního a zdravotního pojištění, kde živnostník v roce 2011 platil do systému necelých 17 tisíc a zaměstnanec přes 37 tisíc korun. Na sociální pojištění platil živnostník skoro 26 tisíc, zaměstnanec přes 85 tisíc korun.

Snižování výdajových paušálů

Mezi plány, o nichž se v ČSSD uvažuje, je podle Mládka snížení základního výdajového paušálu u živnostníků na 40 procent, tedy na úroveň roku 2004, a snížení limitu obratu, kdy je možné paušál platit, na milion korun.

Jak by se mělo hýbat s odvody na sociální a zdravotní pojištění u živnostníků, to stínový ministr financí zatím říci nechtěl. "Dejte nám čas do těch prázdnin," dodal.

Výše paušálů závisí na druhu příjmů. Výdaje ve výši 80 procent z příjmů platí pro zemědělskou výrobu, lesní a vodní hospodářství a pro řemeslné živnosti. Ostatní živnosti použijí sazbu 60 procent.

Sazba 40 procent je určena pro příjmy z jiného podnikání, například ze svobodných povolání, z finančního poradenství a podobně.

K příjmům z pronájmu je pak možné uplatnit výdaje ve výši 30 procent z příjmů.