Pravděpodobnost, že se podaří vypátrat autora hackerských útoků na zpravodajské weby a internetové stránky bank, je malá. Připustil to v úterý v rozhovoru s ČTK a Českým rozhlasem po jednání Rady pro kybernetickou bezpečnost šéf Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) Dušan Navrátil.

Kvůli napadení některých webů také vznikne komise ředitele NBÚ pro kybernetickou bezpečnost, která bude shromažďovat informace o útocích a radit, jak jim předcházet.

"Autor je neznámý a není pravděpodobné, že se podaří zjistit, kdo je autorem těchto útoků," uvedl šéf NBÚ. Od začátku minulého týdne napadali neznámí útočníci některé tuzemské zpravodajské servery, weby bank a dalších institucí. Využívali přitom takzvané DDOS (Distribued Denial of Service – odepření služby provedené distribuovaným útokem).

"DDOS útok není příliš sofistikovaný, ale ten způsob, jakým útoky byly prováděny, jak byly časovány, jakou dobu trvaly, na jaké subjekty byly podniknuty, to bylo skutečně velice sofistikované," uvedl Navrátil. Podle něho byla zřejmě smyslem útoků jejich velká medializace. "Není vyloučeno, že došlo k testování českého státu nebo nějaké zkoušce někoho," dodal šéf NBÚ.

Minulý týden se staly terčem hackerských útoků české zpravodajské weby IHNED.cz, idnes.cz a novinky.cz. Po pondělním napadení zpravodajských webů způsobili hackeři v úterý výpadky vyhledávače Seznam.cz, ve středu ráno následovaly útoky na internetové bankovnictví a stránky českých bank. Útoku se pak ve čtvrtek nevyhnuly ani stránky českých mobilních operátorů. Pokaždé šlo o zahlcení obrovským množstvím dotazů, na které servery nestíhaly odpovídat a padaly.

Hackerům se také podařilo nabourat do systému UniCredit Bank. Na rozdíl od předchozích útoků se ale nejednalo o tzv. DDoS útok, ale o chybu administrátora, který měl pro svůj přístup předvolené heslo "Banka123".