Velké české zpravodajské servery byly v pondělí kolem půl deváté ráno napadeny neznámými útočníky. Další výpadky se jich dotkly po 15. hodině odpoledne. Tak rozsáhlý a plošný útok na česká média odborníci nepamatují.

Kromě IHNED.cz nefungovaly portály iDNES.cz a Lidovky.cz z vydavatelství Mafra, potíže měly Novinky.cz (server deníku Právo) a také Deník.cz, který provozuje regionální zpravodajství.

„Důvodem byl pravděpodobně distribuovaný útok na naši infrastrukturu,“ vysvětlil Martin Mesršmíd, který ve vydavatelství Economia, provozovateli IHNED.cz, zodpovídá za nové technologie. Potíže ráno trvaly zhruba dvě hodiny a dotkly se i sesterské redakce na Slovensku HNonline.sk (Hospodárske noviny).

Později se potíže projevily i na portálu E15.cz a odpoledne měly znovu výpadky Lidovky.cz i IHNED.cz.

„Nyní už s jistotou můžeme říct, že šlo o plánovaný koordinovaný útok na velké zpravodajské weby v Česku. Nevíme, kdo za tím stojí ani co tím sleduje. Podáváme trestní oznámení a zároveň budeme řešit, jak riziko takových útoků v budoucnu co nejvíce eliminovat,“ uvedla šéfredaktorka IHNED.cz a zástupkyně šéfredaktora Hospodářských novin Lucie Tvarůžková.

„Na druhou stranu je třeba přiznat, že se proti takovýmto velkým útokům brání velmi těžce. IHNED není jen na našem domovském webu, jsme také na sociálních sítích, v newsletterech, v sms zpravodajství, na sesterském webu volny.cz, takže vždycky naše zpravodajství ke čtenářům dostaneme,“ dodala Tvarůžková.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se