Vlivný pražský politik přichází s komplexní úpravou zákona o regulaci prostituce na území celé republiky. Radní Lukáš Manhart (TOP 09) v návrhu zákona o regulaci prostituce požaduje, aby se poskytování sexuálních služeb stalo "řádným podnikáním". Prostitutky by tak musely žádat o povolení a platily by daně i zdravotní a sociální pojištění. Města a obce by zároveň dostaly pravomoc rozhodovat o tom, zda na jejich území nevěstince budou, či nikoli. Navíc by mohla provoz veřejných domů kontrolovat.

V České republice zatím žádná zákonná úprava prostituce neexistuje. Kritici hovoří o tom, že by takový zákon prostituci prakticky legalizoval. To ale radní omítá. Podle něj jde jen o regulaci. "Hlavní město Praha totiž nemá zákonnou možnost regulovat prostituci mimo veřejná prostranství," argumentuje Manhart.

S prostitucí a nočními kluby, které sexuální služby nabízejí, se potýká především centrum města. "Jen v Praze 1 jsou to desítky a desítky erotických klubů," tvrdí radní. Z centra Prahy by se tak měly desítky klubů stěhovat. Jak řekl 1. náměstek primátora Tomáš Hudeček (TOP 09), centrum Prahy nesmí být lákadlem pro sexuchtivé turisty.

Dosud měly obce v boji proti veřejným domům jen velmi malé pravomoci a prostituci provozovanou v soukromých objektech mohly eliminovat pouze nepřímo prostřednictvím vyhlášky na ochranu veřejného pořádku a mravnosti. Nový zákon má oddělit legální prostituci, která bude regulovaným podnikáním dle tohoto návrhu, od prostituce nelegální, přičemž omezí negativní jevy a problémy, které s prostitucí souvisí.

Prostituce s jasnými pravidly

"Prostituce tu byla, je a bude, jejím přehlížením nic nezměníme. Zakázat něco, co neexistuje, ovšem nelze, proto musíme tento jev nejdříve uzákonit, jen tak nad ním získáme kontrolu," doplnil Hudeček.

Město proto navrhuje, aby obecní úřady vydávaly povolení i samotným nevěstincům, a tím ovlivňovaly jejich počet a umístění. Lidé, kteří nabízejí sexuální služby, by se museli pravidelně podrobovat zdravotním prohlídkám. Dále je cílem návrhu minimalizovat počet osob, které jsou k prostituci nuceny násilím, zakázat vykonávat prostituci osobám mladším 18 let a stanovit podmínky, za nichž bude možné prostituci provozovat.

Návrh musí nejprve schválit rada, zastupitelům hlavního města by se měl na stůl dostat v květnu. Teprve poté o něm budou rozhodovat poslanci. V Praze se o podobném zákonu diskutuje už řadu let. Zatím ale bez konkrétních výsledků.

Související