Prezidentské inaugurace se až na výjimku z roku 1938 konají od roku 1934 ve Vladislavském sále Pražského hradu. "Pravděpodobně nejvíce zahraničních státníků přijelo na Havlovu inauguraci v roce 1993 za vzniku nové České republiky," řekla v rozhovoru pro IHNED.cz historička z Masarykova ústavu Akademie věd Dagmar Hájková.

Jak probíhala inaugurace vůbec prvního československého prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka?

Celá inaugurace v Praze byla jedna velká oslava plná lidí, kteří se spontánně sjížděli z venkova. První inaugurace byla výjimečná už v tom, že proběhla opožděně. Masaryk se vrátil do Československa z exilu 21. prosince 1918 a byl slavnostně přivítán na dnešním Hlavním nádražím, kde odmítl nazdobený zlatý kočár a rozhodl se, že pojede "demokratickým automobilem".

Na nádraží se setkal se zástupci Velké Británie, Itálie a Francie. Vítal ho i Karel Kramář. Auto odjelo do sídla zemského sněmu, kde TGM složil jednoslovnou přísahu – "slibuji". Projev pronesl až druhý den na Hradě, kde zhodnotil uplynulá léta i odboj a načal další fázi budování státu. Nešťastně v něm ale zmínil Němce jako skupinu kolonistů, kteří přišli do Čech, kde nejsou doma.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se