Oslava zvolení Miloše Zemana českým prezidentem, která se v pondělí konala v prostorách Jazzové sekce v Praze, se podle budoucí hlavy státu zdržela o deset let. Stejná akce totiž byla připravená i v roce 2003, kdy však cestu Zemana na Hrad překazila "zrada" části poslanců ČSSD.

"Omlouvám se, že jsem přišel s malým zpožděním, které trvalo přibližně deset let. Tehdy jsem se na toto setkání nedostavil z toho důvodu, že porážka, pokud nejsme masochisty, se neoslavuje," řekl zcela zaplněnému klubu Zeman.

Zdůraznil, že večírek pro pozvané neorganizoval a jeho podobu nechal zcela na představitelích Jazzové sekce v čele s jejím zakladatelem Karlem Srpem.

Pozvání přijali například bývalá nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká, bývalý místopředseda Zemanovy vlády a ministr zahraničních věcí Jan Kavan, někdejší ministr průmyslu Miroslav Grégr, jeden z kandidátů na prezidenta z dob Pražského jara Čestmír Císař, europoslanec za KSČM a bývalý kosmonaut Vladimír Remek nebo spisovatelé Zdeněk Mahler a Milan Syruček.

Zeman: Nejsem bisexuál

Na oslavu večera přibyly v neformálních prostorách klubu na stěnách k portrétům jazzových velikánů  i podobizny dosavadních deseti českých a československých prezidentů a vystřižená novinová stránka oznamující Zemanovo volební vítězství.

Podával se guláš, k pití víno. "Já sice nejsem bisexuál, ale v oblasti vína dávám přednost oběma druhům," reagoval na nabídku viditelně dobře naladěný Zeman. Oznámil také, že zanícený palec na noze, který byl příčinou jeho potíží s rovnováhou v České televizi, je již vyléčen.

Budoucí prezident přítomným poděkoval za podporu ve volební kampani a organizátorovi večera Srpovi. Připomněl jeho účast na slavné snídani s prezidentem Francoisem Mitterrandem v prosinci 1988 při jeho návštěvě tehdejšího Československa a pozval ho na snídani na Pražský hrad.

Na adresu některých tuzemských médií zopakoval ironické poděkování za "vymývání mozků", které podle jeho názoru vedlo mnoho lidí k tomu, že mu nakonec dali svůj hlas. V průběhu přibližně dvě hodiny trvající akce se také uskutečnila neveřejná schůzka občanského sdružení Přátelé Miloše Zemana.

Mandát Václava Klause vyprší 7. března. O den později se funkce ujme Zeman, který v lednu vyhrál první přímou volbu hlavy státu.