"Jsem spíš smutný z toho, kam mohla naše politika klesnout," konstatoval v úterý Václav Klaus, když se jej novináři ptali, jak hodnotí ústavní žalobu, kterou na něj podali senátoři.

Historicky první česká ústavní žaloba na hlavu státu už dorazila k Ústavnímu soudu. Senátoři žalují prezidenta kvůli lednové amnestii ale například i otálení s podpisem některých mezinárodních smluv či se jmenováním soudců. Soud by mohl rozhodnout do konce března.

"Jak je možné, že se politický střet převádí do této roviny, kam politický střet a politická odlišnost názorů nepatří a myslím, že to včerejší rozhodnutí Senátu je vyvrcholením toho neblahého trendu," pokračoval Klaus, podle jsou jeho politické činy v tomto sporu vedlejší, a jde o politické gesto proti němu.

Klaus se v pondělí k vývoji nevyjádřil. Jeho blízký spolupracovník Ladislav Jakl poznamenal, že pondělním rozhodnutím Senátu začala nová doba, kdy se budou soudně postihovat politické postoje.

Rok desátý: Je to dokument doby

V pořadí druhý český prezident představil v úterý svou knihu Rok desátý o působení v posledním roce svého druhého prezidentského mandátu.

"Myslím, si, že je to bohatý dokumentační materiál, který jsme vyrobili za nějaké jiné instituce, které by teoreticky tuto dokumentaci mohly dělat," pochválil si. A podotkl, že na obálku, která je žlutá, už těžko hledali barvu, co by na předchozích devíti ještě nebyla.

Klaus, kterému mandát vyprší ve čtvrtek, ještě tuto středu navštíví vládu. "Nepředpokládám, že se tam budu zúčastňovat věcné části zasedání vlády, ale že to bude vzájemný pozdrav," podotkl.

Odcházející prezident navštívil zasedání vlády za svou prezidentskou dekádu jen výjimečně.  To jeho nástupce Miloš Zeman už po zvolení často opakoval, že hodlá být aktivní prezident a zasedání vlády i Poslanecké sněmovny prý bude navštěvovat hojně.

V pátek, kdy bude inaugurován Klausův nástupce, odlétá Václav Klaus do USA. V Georgii bude působit jako spolupracovník konzervativního Institutu Cato. Finišují i práce na jeho pražském institutu, jehož zřízení financoval Petr Kellner z PPF.

"V institutu už mám stůl, už mám židli ... mám tam knihovnu," pochválil si odstupující politik, o jehož dalších plánech v politice se neustále spekuluje.