Výkonná rada ODS ve čtvrtek zrušila oblastní sdružení v Praze 4, Praze 12 a Praze-západ, důvodem je netransparentní nábor nových členů. Vyplývá to z neoficiálních informací ČTK.

Už před jednáním rady se hovořilo o tom, že zrušení hrozí oblastnímu sdružení Praha-západ, a to právě kvůli údajným "černým duším". Část členů ODS v Praze 4 si zase stěžovala na podivné okolnosti, které prý provázely nedávnou volbu předsedy místního sdružení v Nuslích.

Předsedou byl začátkem února zvolen vlivný podnikatel Ondřej Palounek. V Praze 12 je podle lidí z pražské ODS problém s nedávným sněmem, na kterém bylo zvoleno nové vedení oblastního sdružení. Z funkce byl odvolán dosavadní šéf rady senátor Tomáš Grulich, který přitom na podzim obhájil svůj mandát. Na sněm prý byli podezřele nominováni delegáti.

Výkonná rada ODS se v Jihlavě sešla za situace, kdy ODS klesají preference a z některých krajů v minulých dnech zaznělo volání po předčasném kongresu ODS či alespoň po změně řádného podzimního kongresu na kongres volební. Jiní občanští demokraté ale poukazují na to, že ODS v současnosti nemá kromě premiéra Petra Nečase jiného jasně vyprofilovaného a obecně přijímaného lídra s dostatečným morálním kreditem.

Průzkum CVVM ukázal tento měsíc jen dvanáctiprocentní voličskou preferenci ODS, předstihla ji koaliční TOP 09 se 17 procenty.

Vedení oblastního sdružení Praha-západ se proti případnému zrušení ohradilo už před jednáním Výkonné rady. Nařčení z náboru "černých duší" odmítlo, hodlá se všemi prostředky bránit.

"V posledních minutách se na mě obrací desítky členů ODS, kteří jsou ve straně pět deset let i více a považují rozhodnutí výkonné rady za plivanec do jejich tváře kvůli pomluvám o nějakých černých duších nikdy neprokázaným," řekl předseda ODS v Praze-západ Petr Makovský. Jde podle něj o bezprecedentní krok zavánějící vnitrostranickým pučem, proti kterému se oblast bude bránit všemi prostředky včetně soudu.

Primátor a předseda pražské ODS Bohuslav Svoboda v České televizi uvedl, že ODS má ve svých řadách i lidi, kteří kvůli tomu, co dělali a dělají, nemají důvěru voličů. "A to je problém, který musí ODS vyřešit a takovýchto lidí se zbavit," řekl. V této souvislosti zmínil jména podnikatelů Tomáše Hrdličky, Palounka a "reziduálně a historicky" to podle něj platí i pro Romana Janouška.

"V politické straně mohou fungovat jenom lidé, kteří se k politice veřejně přihlásí, kteří se zodpovídají svým voličům a kteří pracují tak, aby naplnili to, proč byli zvoleni," uvedl. Přimluvil se za změnu stanov, která by umožnila řešit "zásadní personální problémy". Svoboda také v ČT poznamenal, že se lidé "v mnoha případech bojí hovořit, protože ten tlak má v sobě i varianty zastrašování". "Ale tak jako mluvím teďka já, tak musí začít mluvit všichni," dodal.

Nad čtvrtečním rozhodnutím Výkonné rady se podivil poslanec Boris Šťastný, někdejší předseda pražské ODS a Svobodův kritik. "Neměl jsem naprosto žádnou informaci o této věci, nezaznamenal jsem žádnou diskusi. Regionální rada o této věci nikdy nejednala. Je to pro mě překvapením," uvedl Šťastný, který je z oblastního sdružení Praha 10. Nepamatuje se prý, že by někdy v ODS byla zrušena celá oblast "bez širší debaty v pražské regionu".

Nejbližší pražská regionální rada má podle Šťastného být příští čtvrtek. "Nerozumím tomu, na základě jakého rozhodnutí byla tato věc řešena. Pokládám to za velmi nestandardní ve chvíli, kdy uvnitř regionu žádný návrh nezazněl," řekl. Doufá prý, že nejde o "nástroj války uvnitř ODS za účelem získání mocenské převahy."