Z korupce obviněný soudce Ondřej Havlín, který v minulosti odešel z justice do diplomacie a následně se vrátil, se návratu do taláru domohl žalobou. Obdržel poté ušlou mzdu ve výši zhruba 900 tisíc korun.

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) označil Havlínovu profesní kariéru za "podivnou". V pondělí navíc ministerstvo zahájilo se státním zástupcem Františkem Fialou "správní řízení ve věci dočasného zproštění výkonu funkce státního zástupce."

Podle předsedy pražského městského soudu Jana Sváčka se stal Havlín soudcem v roce 1981. Od prosince 1992 čerpal se souhlasem tehdejšího předsedy Obvodního soudu pro Prahu 2 neplacené volno a působil jako velvyslanec v Chorvatsku a následně v Bulharsku.

"Vedení Městského soudu v Praze v souladu s právním stanoviskem ministerstva spravedlnosti uzavřelo, že soudcovský mandát JUDr. Ondřeji Havlínovi v této době zanikl, a proto jej odmítlo znovu zařadit mezi soudce tamního soudu," uvedl v prohlášení Sváček.

Havlín se však svého soudcovského mandátu domohl žalobou u Okresního soudu v Příbrami a Krajského soudu v Praze. "V důsledku rozhodnutí obou soudů byl JUDr. Ondřej Havlín od března roku 2002 znovu zařazen mezi soudce Obvodního soudu pro Prahu 2 a byla mu vyplacena ušlá mzda ve výši necelých 900 tisíc korun," doplnil předseda pražského městského soudu.

Havlín působil v letech 1993 až 1998 jako velvyslanec v Chorvatsku, poté se přesunul do Bulharska. Z funkce jej v roce 2000 odvolala česká vláda poté, co si na jeho chování dlouhodobě stěžovala bulharská strana. Kritizovala Havlínovy urážlivé výroky, údajně také přejel nohu celníkovi.

Havlín je od soboty ve vazbě. Policie ho obvinila z korupce v souvislosti s jeho soudcovskou rozhodovací činností. Kromě něj čelí trestnímu stíhání dalších pět lidí, z toho státní zástupce František Fiala, jeden advokát, jeden advokátní koncipient a dvě osoby, které stojí mimo justiční prostředí. V pondělí přišel server lidovky.cz se zjištěním, že v celém případu také figuruje pražský advokát Karel Matějka.

Stopka i pro obviněného žalobce

Ministr spravedlnosti Blažek už zahájil s Havlínem kárné řízení a doufá, že se sám vzdá soudcovského taláru. Podobný krok chystá nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman i vůči Fialovi. "Nejvyšší státní zástupce podá ministru spravedlnosti návrh na Fialovo dočasné zproštění výkonu funkce," potvrdila serveru Aktuálně.cz mluvčí úřadu Helena Markusová.

Podle policistů je případ ojedinělý fungujícím klientelistickým systémem a vzájemně silnými vazbami mezi jednotlivými obviněnými.

Fiala a Havlín se specializují na dopravní agendu. Podle pondělní Mladé fronty Dnes se jejich obvinění týká toho, že zahlazovali trestné činy v dopravě a nechali si platit například za to, aby pachatelé těchto činů nepřišli o řidičský průkaz.