Nová korupční kauza, v níž hlavní roli hrají zástupci justice, je úzce spojena především s trestnými činy v dopravě.

Zjistila to MF Dnes, podle které se dvě hlavní postavy z celé zatčené šestice – soudce Obvodního soudu pro Prahu 2 Ondřej Havlín a žalobce Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 2 František Fiala – specializovaly zejména na dopravní agendu.

Zatím sice není úplně přesně jasné, jak organizovaná skupina fungovala, šlo ale pravděpodobně o úplatky za to, aby se chybující šofér vyhnul trestu za řízení pod vlivem alkoholu nebo třeba za vážnou dopravní nehodu se zraněním či smrtí.

Podle informací České televize se Havlín i Fiala detektivům přiznali. ČT zároveň uvedla, že soudce Havlín minimálně sedmnáctkrát přijal úplatek a jednalo se o částky v řádu stovek tisíc korun. Soud na něj jako na jediného obviněného uvalil vazbu, aby neovlivňoval svědky nebo nepokračoval v trestné činnosti.

„Poskytli jsme policii součinnost. Předali nám seznam spisových značek a jména pachatelů – všechny dokumenty jsme našli a předali,“ řekl pro MF Dnes Fialův nadřízený, obvodní státní zástupce pro Prahu 2 Tomáš Bláha.
Policie odvezla materiály k desítkám případů. „Většina materiálů se týkala dopravních trestných činů,“ dodal Bláha.

Šest obviněných

Detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu pozatýkali šest podezřelých minulý čtvrtek. Kromě soudce Havlína a státního zástupce Fialy jde ještě o jednoho advokáta, jednoho advokátního koncipienta a další dva lidi, kteří podle pražské vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové nejsou z justičního prostředí.

Šéf protimafiánského policejního útvaru Robert Šlachta v ČT řekl, že aktuální justiční korupční aféra je ojedinělá svým propracovaným klientelistickým systémem.

Šloufův kamarád

Vazebně stíhaný soudce Ondřej Havlín měl problémy už v minulosti. V 90. letech působil jako velvyslanec v Chorvatsku a o svých hostitelích se nevyjadřoval dvakrát uctivě. Poté se přesunul do Bulharska, ale v roce 2000 jej Zemanova vláda odvolala. Bulharská strana si na Havlína dlouhodobě stěžovala, diplomat navíc údajně také autem přejel nohu celníkovi.

Havlín navíc ochotně využíval svých vlivných kontaktů v politice. Podle informací ČT horoval za své přeložení na Vrchní soud v Praze. Blízko měl prý mimo jiné k významnému lobbistovi Miroslavu Šloufovi, dlouholetému spolupracovníkovi budoucího prezidenta Miloše Zemana.

Ministr: Doufám, že soudce se vzdá funkce

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) v neděli v ČT uvedl, že Havlínovu kariéru prověří. A doufá, že se soudce sám vzdá taláru.

„Doufám, že mu dojde, že jednáním, kterého se pravděpodobně dopustil, poškozuje stav Soudcovské unie a postavení soudce vůbec. Předpokládám, že bude mít tolik rozumu na to, aby se funkce vzdal sám," prohlásil na Havlínovu adresu Blažek.

Pokud tak Havlín neučiní, uskuteční se řízení o jeho dočasném zproštění funkce, při kterém by až do pravomocného skončení trestního řízení pobíral polovinu platu. „Myslím, že se tu není o čem bavit, to znamená, že to dočasné zproštění funkce nabude právní moci,“ dodal ministr.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist