Nová korupční kauza, v níž hlavní roli hrají zástupci justice, je úzce spojena především s trestnými činy v dopravě.

Zjistila to MF Dnes, podle které se dvě hlavní postavy z celé zatčené šestice – soudce Obvodního soudu pro Prahu 2 Ondřej Havlín a žalobce Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 2 František Fiala – specializovaly zejména na dopravní agendu.

Zatím sice není úplně přesně jasné, jak organizovaná skupina fungovala, šlo ale pravděpodobně o úplatky za to, aby se chybující šofér vyhnul trestu za řízení pod vlivem alkoholu nebo třeba za vážnou dopravní nehodu se zraněním či smrtí.

Podle informací České televize se Havlín i Fiala detektivům přiznali. ČT zároveň uvedla, že soudce Havlín minimálně sedmnáctkrát přijal úplatek a jednalo se o částky v řádu stovek tisíc korun. Soud na něj jako na jediného obviněného uvalil vazbu, aby neovlivňoval svědky nebo nepokračoval v trestné činnosti.

„Poskytli jsme policii součinnost. Předali nám seznam spisových značek a jména pachatelů – všechny dokumenty jsme našli a předali,“ řekl pro MF Dnes Fialův nadřízený, obvodní státní zástupce pro Prahu 2 Tomáš Bláha.
Policie odvezla materiály k desítkám případů. „Většina materiálů se týkala dopravních trestných činů,“ dodal Bláha.

Šest obviněných

Detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu pozatýkali šest podezřelých minulý čtvrtek. Kromě soudce Havlína a státního zástupce Fialy jde ještě o jednoho advokáta, jednoho advokátního koncipienta a další dva lidi, kteří podle pražské vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové nejsou z justičního prostředí.

Šéf protimafiánského policejního útvaru Robert Šlachta v ČT řekl, že aktuální justiční korupční aféra je ojedinělá svým propracovaným klientelistickým systémem.

Šloufův kamarád

Vazebně stíhaný soudce Ondřej Havlín měl problémy už v minulosti. V 90. letech působil jako velvyslanec v Chorvatsku a o svých hostitelích se nevyjadřoval dvakrát uctivě. Poté se přesunul do Bulharska, ale v roce 2000 jej Zemanova vláda odvolala. Bulharská strana si na Havlína dlouhodobě stěžovala, diplomat navíc údajně také autem přejel nohu celníkovi.

Havlín navíc ochotně využíval svých vlivných kontaktů v politice. Podle informací ČT horoval za své přeložení na Vrchní soud v Praze. Blízko měl prý mimo jiné k významnému lobbistovi Miroslavu Šloufovi, dlouholetému spolupracovníkovi budoucího prezidenta Miloše Zemana.

Ministr: Doufám, že soudce se vzdá funkce

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) v neděli v ČT uvedl, že Havlínovu kariéru prověří. A doufá, že se soudce sám vzdá taláru.

„Doufám, že mu dojde, že jednáním, kterého se pravděpodobně dopustil, poškozuje stav Soudcovské unie a postavení soudce vůbec. Předpokládám, že bude mít tolik rozumu na to, aby se funkce vzdal sám," prohlásil na Havlínovu adresu Blažek.

Pokud tak Havlín neučiní, uskuteční se řízení o jeho dočasném zproštění funkce, při kterém by až do pravomocného skončení trestního řízení pobíral polovinu platu. „Myslím, že se tu není o čem bavit, to znamená, že to dočasné zproštění funkce nabude právní moci,“ dodal ministr.