Končící prezident Václav Klaus doufá, že jeho nový institut bude viditelný a slyšitelný i v zahraničí. Řekl to ve čtvrtek odpoledne, když se na Pražském hradě společně s manželkou Livií loučil se zahraničními diplomaty. S mnohými velvyslanci se proto určitě neviděl naposledy.

Nový Institut Václava Klause, který bude mít sídlo na pražské Hanspaulce, bude klasickým think-tankem. Má se věnovat veřejné politice, vydávat knihy, časopisy, stanoviska, pořádat konference, semináře. Podle Klause se bude zaměřovat na nestranické diskuse s odborným pohledem a bude veřejnosti přístupný.

Nyní se dovybavuje, v provozu by měl být za necelé dva týdny, až současná hlava státu ve své funkci skončí. Klaus zároveň uvedl, že plánuje nadále cestovat do zahraničí a věří, že bude mít více času na různá mezinárodní setkání a konference.

V dubnu se chystá do USA. Na univerzitě v Richmondu v americkém státě Virginie bude přednášet o transformaci české ekonomiky z komunistického centrálního plánování na tržní systém.

„Česká republika je pověstná díky své roli při pádu komunismu a znovunastolení svobody v evropských státech. Klausova schopnost provést zemi těmito vodami z něj činí řečníka, kterého stojí za to slyšet,“ zdůvodnil pozvání Klause vedoucí činitel Marshallova centra Gary McDowell.

Jako ekonom a někdejší ministr financí má Klaus podle organizátorů přednášek takový pohled na věc, který učiní téma přechodu od komunismu k demokracii zajímavým pro místní ekonomy.

Ekonomickou erudici prezidenta chce nadále využít i Národohospodářská fakulta VŠE, kde Klaus zůstane i po svém odchodu z úřadu členem vědecké rady. Podle děkana fakulty Miroslava Ševčíka bude například zkoušet u státnic doktorandy.

Chod nového Institutu Václava Klause chce zabezpečit majitel finanční skupiny PPF Petr Kellner. Ve vedení institutu má být dosavadní Klausův kancléř Jiří Weigl.

Institut bude zřejmě více slyšet než třeba názorově blízký vzdělávací a výzkumný institut Centrum pro ekonomiku a politiku (CEP). Klaus totiž řekl, že v duchu, jakým bude nový institut pracovat, dosud mnohem nesměleji fungoval právě CEP.

Václav Klaus ve funkci končí 7. března 2013 po deseti letech. O den později ho nahradí někdejší šéf ČSSD a bývalý premiér Miloš Zeman, který zvítězil v prvních přímých volbách prezidenta.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist