Prezidenta Václava Klause překvapivá abdikace papeže Benedikta XVI. mrzí, vnímal blízkost jeho a svých názorů. Klaus míní, že papež patřil k nevelkému počtu osobností současného světa, které se "nevezly na laciné vlně všeobecného pokrokářství". Prezident v prohlášení zveřejněném na svém webu uvedl, že papežovu rezignaci považuje za symbolickou součást příznaků konce epochy, v níž varovné hlasy nad směřováním současného světa ještě zněly nahlas.

Odcházející papež je podle Klause významným světovým státníkem. "Uvědomoval si nebezpečí plynoucí ze ztráty tradičních hodnot, nebezpečí plynoucí z rozpadající se instituce rodiny a národního státu i z překotného evropského integračního projektu a uměl to dát najevo. Byl proto často mediálně atakován – čemuž jsem také velmi dobře rozuměl," uvedl Klaus v prohlášení.

Také prý rozumí špatně ukrývané radosti těch, kteří jeho nečekané gesto "přijali s pokryteckou chválou". "Ti, kteří v něm ztrácejí významného politického a intelektuálního spojence, se neradují. Poděkování za svůj statečný, byť nedokončený zápas si papež Benedikt XVI. určitě zaslouží," míní Klaus.

Podle něj papež Benedikt XVI. za svého relativně krátkého pontifikátu, který začal v roce 2005, zanechal ve světě výraznou stopu. "Z našich setkání – jak při jeho návštěvě České republiky, tak ve Vatikánu – ale i z řady jeho veřejných vystoupení, projevů a textů jsem v řadě oblastí vnímal blízkost našich postojů," dodal Klaus.

Klaus se s Benediktem XVI. setkal v roce 2009 během jeho návštěvy České republiky. Návštěva papeže byla podle prezidenta mimořádně úspěšná a posílila vztahy země s Vatikánem.

Pětaosmdesátiletý Benedikt XVI., považovaný za konzervativce, oznámil nečekaně v pondělí, že koncem února odejde z úřadu, protože už mu na něj nestačí síly. Jeho rozhodnutí ohromilo svět a je považováno za historický milník, neboť papež z úřadu v novodobé historii neodešel.