Poslanec Daniel Korte hlasoval spolu s dalšími čtyřmi poslanci proti omezení doživotní imunity. V rozhovoru pro IHNED.cz vysvětluje, proč považuje návrh za úplný nesmysl.

Proč přesně jste hlasoval proti omezení imunity?

Není třeba tuto změnu dělat, protože sněmovna poslance k trestnímu stíhání vydává, dokonce vydává i ochotněji a více, než by třeba i musela. Tudíž ten systém je nastaven dobře a funguje. Konzervativní zásada praví, není-li třeba činit změnu, je třeba ji nečinit. Ale to není jediný důvod. Ten zákon je velmi škodlivý. 

V čem je škodlivý?

V několika aspektech. Za prvé – jestliže vím, že kolega bude vydán za měsíc, za dva, za rok nebo za tři, tak proč bych ho vydával? Když to na něj stejně dopadne a my ten hlas přece potřebujeme. Tudíž sněmovna přestane poslance vydávat a zničí se ten systém, který nyní funguje.

Co ještě vám na této změně vadí?

Představím-li si, že někdo ví, že propadne trestnímu stíhání po skončení svého mandátu, co udělá? Všemi prostředky se bude snažit ten mandát udržet. Zdůrazňuji všemi prostředky. Tady se otvírá obrovské pole pro korupci, jakou jsme ještě nikdy nezažili.

A totéž platí i pro politickou stranu. Jestli ten trestný čin bude třeba spojen s něčím takovým, jako je financování strany, jak to tady naznačil nepřítomný David Rath na adresu mateřské ČSSD, tak strana udělá vše pro to, aby poslanec udržel mandát, aby se to nevyvalilo.

A také se obávám, že za takto nastavených pravidel budou politici účelově kriminalizováni vymyšlenými obviněními. Kdo má na krku trestní stíhání, neobstojí v politickém boji na prahu volební kampaně, že.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 179 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se