Vláda schválila zavedení nízkoemisních zón ve městech a obcích. Díky návrhu ministerstva pro životní prostředí tak budou radnice podle množství produkovaných škodlivin mít možnost určovat, jaká vozidla obcemi projedou.

Stejně jako v Německu budou muset mít někteří řidiči na skle barevnou plaketu, která by měla stát 80 korun, tu budou moci využít ve všech místech v Česku, kde zóny vzniknou. Vzájemné uznávání značek v sousedních státech se zatím nepodařilo dohodnout.

"Další jednání proběhne v únoru, měla by vzniknout mezinárodní smlouva," sdělil ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) s tím, že stejnou diskusi vede resort také s Polskem, které o zavedení zón rovněž uvažuje.

Plakety budou dostupné na obecních úřadech, místech provozovaných ministerstvem, zájemci si je budou moci také nechat zaslat poštou, zaplatí ale poštovné. Podle Chalupy by je mohly vydávat i Stanice technické kontroly.

"Pro emisní kategorii jedna se plaketa vydávat nebude. Pro odlišení emisní kategorie dva až čtyři bude emisní plaketa barevně odlišena. Červenou barvou bude označena plaketa pro druhou emisní zónu, žlutá pro třetí a zelená pro čtvrtou," uvedl Úřad vlády.

Do první kategorie budou spadat auta, která splňují pouze mezní hodnoty emisní normy EURO 1 nebo ji nesplňují vůbec. Do čtvrté budou zase patřit všechny vozy, které mají elektrický nebo hybridní pohon, pohon na plyn nebo ethanol.

Podle schváleného návrhu by měly plakety mít i motorkáři, u nich se bude zařazování do kategorií řídit rokem výroby. Plakety budou muset mít u sebe spolu s doklady.

Na obcích bude, aby si spočítaly, zda se jim zavedení emisních zón finančně vyplatí. Pokud vyhlášku jejich zastupitelstvo schválí, musí dodržet lhůtu jednoho roku, než vyhláška vstoupí v platnost. Zároveň můžou zastupitelé stanovit výjimky například pro místní obyvatele či zásobování.

"Náklady vyvstávající ze zvýšené administrativní zátěže budou dosahovat cca 0,7 milionu korun na jeden obecní úřad obce s rozšířenou působností v prvním roce po zavedení institutu nízkoemisní zóny. Tyto náklady budou plně hrazeny z prodeje emisních plaket," konstatovalo ministerstvo v návrhu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist