Pokud rodiči "ujedou nervy" a dítě za prohřešek plácne, nepovažuje to předsedkyně Fondu ohrožených dětí Marie Vodičková za týrání. Důležité podle ní je, jestli má dítě jistotu, že ho matka a otec milují a přijímají ho.

"Většina poruch chování stejně vychází z toho, že vztahy v rodině nefungují, nebo z hyperaktivity, za kterou dítě nemůže," říká Vodičková k výchovným potížím v rodinách.

Soud nejprve vyřkl pro matku, která syna potrestala vařečkou, podmíněný roční trest. Nově jej zprostil obvinění. Jak jste vnímala prvotní rozhodnutí soudu a jak vnímáte změnu?

Pokud vím, chlapec už je doma, vztahy mezi ním a matkou se urovnaly. Takže tím verdiktem nejsem rozhořčena. Tam ale nešlo pouze o bití, ale o to, že matka neměla k synovi takový vztah jako k dceři. Tím dítě často trpí víc, než pokud dostane – výjimečně – na zadek. Pokud ví, že mu rodiče projevují lásku a přijímají ho, pak ho jednorázový výprask nepoškodí. Pro dítě je důležité, aby ho rodiče měli rádi, nesrovnávali ho s druhým sourozencem.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se