V Česku přibývá dětí, které se rodí mimo manželství. Zatímco před deseti lety takto přišla na svět zhruba pětina chlapců a děvčat, nyní jsou to už víc než dvě pětiny.

Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.

V roce 2000 se mimo manželství narodilo 19 800 dětí, o deset let později jich bylo skoro 47 200. Podíl se tak zvedl z 22 procent na 40 procent. Za první tři čtvrtletí loňského roku se pak zvýšil na skoro 42 procent.

Zatímco v minulosti označení "nemanželské dítě" mělo negativní nádech, v posledních letech pejorativní konotace ztrácí. Nemusí to navíc znamenat, že by děti vyrůstaly bez jednoho rodiče. Mnohé páry totiž žijí stejným rodinným životem s potomky jako manželé, jen bez svatby.

Rodiče bez prstenu, děti bez jistot?

To se ale nelíbí Petru Činčalovi, koordinátoru Národního týdne manželství, který se v ČR koná tento týden a oficiální soužití dvojic se snaží propagovat. Podle Činčaly zahraniční odborné studie ukazují, že rozdíl v životě s tradičním svazkem a "na psí knížku" existuje.

"Podle studií rodiny založené na volném vztahu nejsou tak dobře finančně zajištěny, děti mívají horší vzdělání a častější jsou i sklony ke kriminalitě," uvedl Činčala.

S takovou interpretací studií dětský psycholog Václav Mertin nesouhlasí. "Já byl bych v tomto ohledu velmi opatrný. Z pohledu psychologa totiž nevidím žádné podklady proto, proč by to takhle mělo být."

Mertin také dodal, že z hlediska dítěte je především důležité, aby byli lidé v jeho okolí stabilní a uspokojili jeho potřeby. Jestli mají jeho rodiče snubní prstýnky, prý není v tomto ohledu směrodatné.

Obyvatel Česka přibývá, jsou to však cizinci. Dětí se rodí stále méně - čtěte ZDE

Počet uzavřených manželství klesl na nové minimum. Klesla také porodnost - čtěte ZDE

Podle předsedkyně sněmovny Miroslavy Němcové (ODS) neexistuje lepší uspořádání pro výchovu dětí a společný život, než je manželství. Za přežitek ho nepovažuje. Nesdílí prý "takzvané liberální názory", že "papír je zbytečný". Míní, že lidem chybí odpovědnost, proto sňatek neuzavírají.

Premiérův poradce Roman Joch míní, že západní kultura a společnost tradičnímu svazku příliš nepřeje a zasloužil by si pomoc a podporu společnosti.

Na vině ani ateismus, ani komunismus

Podle některých roli v přístupu k manželství hraje také víra. Česko si v Evropě vysloužilo pověst nejateističtější země. Ve srovnání s Rakouskem, kde se ke katolické církvi hlásí dvě třetiny obyvatel, je na tom ale ČR s nemanželskými dětmi stejně.

Také v alpské republice se totiž dvě pětiny dětí narodily mimo manželství a podíl postupně roste. Před deseti lety byla nemanželská třetina narozených chlapců a děvčat.

Za minulého režimu podíl nemanželských potomků nikdy nepřekročil osm procent. V roce 1989 se mimo manželství narodilo každé 12. dítě a v letech 1973 a 1974 jen asi každé 25. dítě. Za první republiky se mimo oficiální svazek rodilo každoročně zhruba 12 procent dětí.