Více než devět tisíc lidí popsalo své pocity z prezidentského klání pro IHNED.cz. V pátek a sobotu nejdříve jedním slovem vystihli svoji předvolební náladu, po vyhlášení výsledků stručně zhodnotili vítězství Miloše Zemana a prohru Karla Schwarzenberga.

Před volbami u čtenářů jednoznačně zvítězilo slovo naděje, které použilo přes dvanáct procent lidí.

Po vítězství Miloše Zemana se ale nálada obrátila. Radostné očekávání nahradilo zklamání a smutek.

Zajímavé je i to, že zatímco před volbami jednoznačně převažovali podporovatelé Karla Schwarzenberga, z šesti a půl tisíce ho za svého favorita označily více než dvě třetiny. Po volbách se výrazně zvýšil počet příznivců nového prezidenta.

Nálada čtenářů před volbami

 

Nálada čtenářů před volbami

Na první pohled převládaly pozitivní pocity. Naděje, změna, radost se objevily v první desítce. Přesto si čtenáři nebyli s výsledky zcela jisti. O tom svědčí častost slov jako obavy, strach, napětí a nervák. Osm slov z první dvacítky bylo obecně pozitivních, 5 neutrálních, zbytek negativní. 

Příznivci obou táborů se velmi lišili v používaných výrazech. Například slovo změna symbolizovalo postoj celkem 147 čtenářů. Jen deset z nich si ji ale spojovalo s Milošem Zemanem. Mezi nejpopulárnějšími se objevily i hrdost a lži, Zemanovci je však nepoužili ani jednou. A naopak, nikdo z budoucích voličů Schwarzenberga nepoužil fanatismus a beznaděj,  tedy slova, která naopak často opakovali jejich protivníci.

Proměna názorů se logicky odehrála i mezi těmi, kdo volili Miloše Zemana. Před druhým kolem voleb u nich vyhrálo slovo hnus a znechucení. Po zveřejnění výsledků to bylo jednoznačné hurá a paráda.

K hodnocení povolební nálady jedním slovem se můžete přidat ještě teď: Co si myslíte o výsledku voleb?

Nálada čtenářů po volbách

Nálada čtenářů po volbách

V první dvacítce nejpoužívanějších hodnocení se po volbách liší situace v obou táborech. Schwarzenbergovci mají všechna slova jednoznačně negativní. Zemanovci jednoznačně 7 pozitivních.

Znechucení čtenářů po volbách jen ilustrují další slova, která se v žebříčku umístila za vítězným zklamáním. Ostuda, smutek, zoufalství, znechucení. Zvláštní skupinu tvoří několik desítek zklamaných příznivců Karla Schwarzenberga, kteří podle svých slov uvažují o emigraci. Další více než stovka si po svém upravila heslo na prezidentské standartě na "Lež vítězí".

Zbývá vám ještě 0 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 179 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se