Ve volbě prezidenta zvítězila pravda a láska nad lží a nenávistí, komentoval prezident Václav Klaus vítězství Miloše Zemana. Je zároveň hrdý na český národ, který nepodlehl "protikampani".

Klaus to uvedl na zahraniční cestě v Chile na dotaz Českého rozhlasu.

Klaus poznamenal, že se před volbou nijak netajil svou podporou Zemanovi. "Jsem hrdý na český národ. Myslím, že se nenechal zmást neuvěřitelnou mediální protikampaní," řekl.

Při hodnocení výsledku dokonce neopomněl použít heslo Václava Havla.

"Teď konečně zvítězila ta pravda a láska nad lží a nenávistí. Já jsem tomu nesmírně rád a je to obrovské zadostiučinění pro všechny, kteří to s naší zemí myslí dobře," dodal.

Podle Klause je samozřejmé, že se se svým nástupcem setká. Nechtěl mu ale nyní udílet žádné rady. Stihl mu prý už z Chile telefonicky poblahopřát.

"Jenomže na tu dálku a ve vřavě oslav, které se asi odehrávaly v týmu Miloše Zemana, jsme si skoro nerozuměli," poznamenal.

Klaus, který byl dlouholetým sokem Miloše Zemana, levicového kandidáta před druhým kolem podpořil proti Karlu Schwarzenbergovi.

"Jsem velice šťasten, že si Václav Klaus slova Václava Havla ještě pamatuje, to už je velký pokrok," okomentoval výrok Schwarzenberg, který chtěl na působení zesnulého exprezidenta na Hradě navázat.