První přímou volbu prezidenta v Česku vyhrál Miloš Zeman – bývalý předseda ČSSD a bývalý premiér. Hlas mu odevzdalo 2,7 milionu voličů.

Karla Schwarzenberga porazil rozdílem zhruba půl milionu hlasů.

"Slibuji, že jako prezident zvolený přímou volbou občanů, se budu snažit být prezidentem všech občanů," řekl Zeman.

Karel Schwarzenberg už na svém Facebooku uznal porážku. "Především bych chtěl poděkovat všem voličům, kteří mě podpořili a dále pak straně TOP09 a Starostům a nezávislým, kteří mě podpořili. Druhý dík patří dobrovolníkům, kteří projevili velké nadšení při práci v můj prospěch v celých Čechách i na Moravě. Hrdý jsem na to, že nikdo z mého týmu nepoužíval lži a podpásové údery. Vítězi Miloši Zemanovi gratuluji a doufám, že se mu podaří býti prezidentem všech občanů," uvedl.

Zeman vyhrál ve většině krajů. Nejsilnější podporu měl na severní Moravě. Schwarzenberg uspěl hlavně v Praze a ve velkých městech.

Podle matematického modelu ČTK voliči vyřazených kandidátů volili především Zemana. Nejvíce v případě Jiřího Dienstbiera, Jany Bobošíkové a Jana Fischera. Přednost Zemanovi, ale dali i voliči Zuzany Roithové. Voliči Táni Fischerové a Přemysla Sobotky naopak upřednostňovali Schwarzenberga, stejně jako voliči Vladimíra Franze.

Miloši Zemanovi se podařilo v obou týdnech před druhým kolem volby značně vyhrotit kampaň. Jemu a jeho týmu se podařilo udělat jejím hlavním tématem takzvané Benešovy dekrety a vyhnání sudetských Němců po druhé světové válce.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.