Karla Schwarzenberga rozčílil inzerát v deníku Blesk, který vyzývá k tomu, aby ho lidé nevolili. Označil ho za lživý a podal trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli porušení volebního zákona.

"Je to svinstvo, když se lže. Je to lež. Jedna lež po druhé, opravdu," reagoval na tiskové konferenci nezvykle podrážděně Schwarzenberg.

Schwarzenbergův tým dospěl k názoru, že inzerát porušuje volební zákon a je možná šířením poplašné zprávy, řekl mluvčí Marek Pražák. Volební štáb jeho rivala Miloše Zemana (SPOZ) se od inzerátu distancoval a sdělil, že s ním nemá nic společného.

Inzerát do pátečního vydání Blesku Nevolte Karla Schwarzenberga si podle vydavatelství Ringier Axel Springer CZ zadal JUDr. Vladimír Zavadil prostřednictvím mediální agentury Mindshare. Uvedla to mluvčí vydavatelství Kateřina Kuchařová.

Server iDnes.cz přinesl informaci, že Zavadil byl před rokem 1989 důstojníkem komunistické StB. "Inzerát jsem podal já osobně, nikdo mě k tomuto nepověřil," řekl serveru Zavadil, který měl být spolupracovníkem současného šéfa ČSTV Miroslava Jansty.

Zavadil zasahoval i při nepokojích při Palachově týdnu v lednu 1989. U komunistické bezpečnosti to dotáhl na poručíka.

Na složku Vladimíra Zavadila u SNB se můžete podívat ZDE

Od inzerátu se distancoval i šéfredaktor Blesku. "Jsem zcela znechucený z toho, jaké špinavé metody používá v kampani Miloš Zeman a jeho tým. Celý ten útok ohledně Benešových dekretů a odsunu Němců neskutečným způsobem poškozuje tuto zemi v zahraničí a zasévá nenávist v našem národě. Je to tragická a zlá politika, která nemá v moderní a demokratické společnosti své místo," uvedl šéfredaktor Blesku Pavel Šafr.

Inzerát, který otiskl Blesk

Inzerát, kvůli kterému podává Schwarzenbergův tým trestní oznámení.

„Původně jsem nechtěl komentovat lživé výroky Miloše Zemana, jeho volebního týmu ani jeho podporovatelů. Ale musím se důrazně ohradit proti dnešní inzerci v deníku Blesk, která mimo jiných lží, je podle stanoviska právníků nejenom porušením volebního zákona, ale i šířením poplašné zprávy,“ stojí v prohlášení Schwarzenberga.

V inzerátu se například píše to, že Schwarzenberg „považuje Benešovy dekrety za neplatné a tím připravuje půdu pro vrácení majetku potomkům válečných zločinců“.

„Chci zdůraznit a řekl jsem to již několikrát, že ničí majetek v České republice není a ani v budoucnosti nebude ohrožen. Nikdy jsem se nezastal jediného válečného zločince. Je to nehorázná lež. Je to proti mému celoživotnímu přesvědčení,“ uvedl Schwarzenberg.

Ringier: Inzerát nevybočuje

V inzerátu, který vyšel v deníku Blesk, se mimo jiné píše „Nevolte Karla Schwarzenberga“. Stojí v něm také, že řekl, že by měl být prezident Eduard Beneš podle dnešních zákonů postaven před haagský tribunál pro válečné zločince. Dále se v něm píše, že šéf TOP 09 považuje poválečný odsun Němců za nespravedlivý, aniž bere na zřetel mnichovský diktát.

O inzerátu jako první informoval server Česká pozice. Uvádí, že inzerát porušuje § 35 „propagace nebo volební agitace šířené prostřednictvím komunikačních médií musí obsahovat informaci o jejich zadavateli a zpracovateli; to platí obdobně i pro sdělení v neprospěch kteréhokoli kandidáta na funkci prezidenta republiky“. Žádnou takovou informaci ale ani čtvrteční, ani páteční inzerát neobsahuje.

„Zmiňovaný inzerát svými náležitostmi nevybočuje mezi ostatními předvolebními inzeráty, které se objevují napříč českými médii,“ uvedla České pozici mluvčí vydavatelství Ringier Axel Springer CZ Kateřina Kuchařová.