Podle návrhu Městského soudu v Praze je celá amnestie prezidenta Václava Klause v rozporu s ústavou, pokud ji předem neprojednala vláda.

Ústavní soud by ji proto prý měl zrušit jako celek. Jako alternativní variantu nabízí městský soud alespoň vyškrtnutí pasáže, která zastavuje některá trestní stíhání. Návrh se objevil na webu Ústavního soudu.

"Městský soud v Praze vedl trestní řízení ve věci, na niž se podle jeho názoru vztahuje vyhlášená amnestie. Městský soud v Praze proto trestní řízení přerušil a navrhl Ústavnímu soudu zrušení rozhodnutí prezidenta republiky o amnestii. Navrhovatel uvádí, že podle jeho názoru nebylo napadené rozhodnutí přijato řádným procesním postupem a porušuje také rovnost účastníků soudního řízení a základní právo vlastnit majetek," stojí ve zprávě, která se objevila na webových stránkách Ústavního soudu.

Hlavní vada amnestie podle Městského soudu v Praze spočívá v tom, že ji podle dostupných informací předem neprojednávala vláda. Amnestii pouze kontrasignoval premiér Petr Nečas, což je podmínka její platnosti.

 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

Návrh sepsaný pražským soudcem Kamilem Kydalkou poukazuje na to, že zodpovědnost za premiérův podpis nese celá vláda.

"Podpis premiéra zavazuje celou vládu, a je tedy namístě požadovat projednání takové věci na zasedání vlády, byť informace o takovém jednání z pochopitelných důvodů nemusí být před vyhlášením amnestie veřejná," stojí v návrhu.

Skutečnost, že amnestii zřejmě předem neprojednávala vláda, kritizoval nedávno také předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Podle něj se tak prezident Václav Klaus s premiérem Nečasem nedrželi dlouholetých zvyklostí.

Premiér Nečas v reakci na zprávu upozornil, že stejný postup zvolil předseda vlády i prezident i v případě dvou předchozích amnestií.

"Je to právem obecních soudů takto se obrátit na Ústavní soud. Mohu konstatovat, že v případě této amnestie bylo postupováno naprosto stejně jako v minulých dvou. Byly by tak zpochybněny dvě poslední amnestie. Ani v těch případech to neschválila vláda," uvedl Nečas.

Pokud by ústavní soudci nezrušili amnestii jako celek, mohli by podle návrhu zrušit alespoň její článek o zastavení některých trestních stíhání. Konkrétně jde o trestní stíhání, která trvají déle než osm let, s trestní sazbou do deseti let vězení.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist