Prezidentská amnestie vznikala podle informací Lidových novin v okruhu tří lidí kolem prezidenta Václava Klause. Šlo prý o jeho tajemníka Ladislava Jakla, který má na starosti agendu milostí, dále jediného právníka ve sboru interních poradců Pavla Hasenkopfa a bývalého poslance ČSSD Zdeňka Koudelky. List má k dispozici interní dokument Kanceláře prezidenta republiky, který prý ilustruje hradní debatu.

Z jmenovaných potvrdil deníku účast na jednáních pouze Jakl. Bez bližších detailů sdělil, že byl "účastníkem debat o jejím pojetí i konečném znění". Hasenkopf s Koudelkou nereagovali.

Jsou to nesmysly, tvrdí Jakl

Z interního dokumentu vyplývá, že poradci zvažovali, zda amnestie dopadne na dva lidi, které Václav Klaus nemá v lásce - na dělníka Pavla Vondrouše, který loni vystřelil na prezidenta z airsoftové pistole, nebo na olomouckého řidiče autobusu Romana Smetanu, který pomaloval volební plakáty. Dopad na kauzy ekonomické kriminality se v dokumentu nerozebírají, píšou LN.

Jakl dnes Radiožurnálu řekl, že jsou to nesmysly. "To jsou absolutní nesmysly, úplné, absolutní a totální nesmysly. Pan prezident své rozhodnutí konzultoval se svými spolupracovníky i experty, a rozhodnutí vydal. Pokud by pana prezidenta napadlo, že se od toho odtáhne a odpovědnost bude chtít převést na někoho jiného, pak bych pochopil, že řekne - ten mi poradil to a ten to, ale jinak si myslím, že je celá ta debata lichá," dodal.

Amnestie, kterou Klaus vyhlásil na Nový rok, kritizují soudci i politici. Kromě odpuštění krátkých trestů ukončila trestní stíhání v kauzách trvajících déle než osm let se sazbou do deseti let. Bez závěru tak možná skončily některé ostře sledované kauzy týkající se korupce či závažné hospodářské kriminality.

Kdo amnestii připravoval, Hrad tají. Místopředseda Poslanecké sněmovny a ČSSD Lubomír Zaorálek proto v pátek prezidentskou kancelář vyzval, aby na základě zákona o svobodném přístupu k informacím sdělila jména přímých autorů konkrétní podoby prezidentské amnestie. Klaus by podle něj měl vyvrátit "chmurné podezření", že na přípravě amnestie se podíleli lidé, kteří mohli být ve spojení s některými amnestovanými.

Jakl v reakci na Zaorálkův požadavek v pátek připomněl, že Klaus je v Polsku na setkání tří prezidentů. "Pan prezident tu má jiný program než vyřizování pošty," podotkl Jakl.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist