Česko vybere svého v pořadí třetího prezidenta ve druhém kole. Po Václavu Havlovi a Václavu Klausovi přijde na Hrad buď Miloš Zeman, nebo Karel Schwarzenberg.

Ti za sebou v prvním kole nechali Janu Bobošíkovou, Jiřího Dienstbiera, Jana Fischera, Táňu Fischerovou, Vladimíra Franze, Zuzanu Roithovou a Přemysla Sobotku.

První kolo prezidentských voleb vyhrál bývalý premiér Miloš Zeman (SPOZ) v osmi krajích, předseda TOP O9 Karel Schwarzenberg zvítězil v šesti včetně Prahy. Schwarzenberg měl větší podporu v krajských městech.

Rozhodující druhé kolo se koná za dva týdny, v pátek 25. a v sobotu 26. ledna.

Všechny události prvního dne voleb najdete v páteční reportáži ZDE.

Kvůli množství nevhodných příspěvků jsme vypnuli diskusi pod článkem. Omlouváme se všem slušným čtenářům.

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
08:20
IHNED.cz sleduje volby prezidenta společně s vámi

Česká republika po dvaceti letech od svého vzniku poprvé rozhoduje v přímé volbě o svém novém prezidentovi.

Jednu z nejdůležitějších událostí sleduje server IHNED.cz a HN společně se svými čtenáři. Přineseme aktuální dění z volebních síní i štábů, glosy, komentáře a souvislosti a také zajímavosti.

Na on-line zpravodajství se navíc můžete podílet společně s námi. Napište nám vlastní postřehy, pošlete fotografie z mobilů, zprávu koho a proč jste volili na adresu web@economia.cz.

08:30
"Tohle by se v Americe nestalo," píše o Franzovi Washington Post

Další zahraniční deník si všiml kandidáta Vladimíra Franze, který je "potetovaný od hlavy až k patě". "Založte tohle do složky: 'Věci které by se v Americe stát nemohly.'," píše americký deník Washington post. Připomíná mimojiné Klausův výrok, že přímá volba je fatální chyba, protože by mohl zvítězit třeba právě Franz. "Každopádně je to důležitý moment pro všechny příznivce body artu," uzavírá Washington Post.

08:33
Zájem voličů o první den byl velmi vysoký

První den přímé volby prezidenta v Česku skončil. Provázel jej podle očekávání poměrně vysoký zájem voličů. Hlasovat jich přišlo podle odhadu volebních komisařů kolem dvou pětin. Celková účast by tak mohla dosáhnout až 70 procent.

08:42
To nejdůležitější o volbách

Pokud stále nejste rozhodnutí a teprve se chystáte k volebním urnám, nabízíme vám přehled podstatných informací, které by vám mohly hlasování usnadnit. 11 klíčových prezidentských textů k přímé volbě najdete ZDE.

08:51
Kandidáti u uren: Zeman překvapivě mlčel

K prezidentským volbám přišli už všichni kandidáti na tento úřad. Většina přiznala, že dala hlas sobě, výjimkou byla Táňa Fischerová, která vybírala mezi dvěma kandidáty.

Mezi prvními hlasoval Jan Fischer, který je jedním z favoritů. Odvolil spolu s rodinou. "Asi jste nečekali, že bych volil někoho jiného," prohlásil ve volební místnosti. Očekává, že v druhém kole se střetne s Milošem Zemanem.

Ten přišel volit se svojí ženou i dcerou, ale příliš sdílný nebyl. "Vše, co jsem chtěl říct, jsem řekl před volbami," pronesl.

09:03
Nejmladším prezidentem byl jednapadesátiletý Beneš.

Historicky nejmladším zvoleným prezidentem byl Edvard Beneš, kterému bylo 51 let. Jen o několik málo dní starší byl v době nástupu do čela státu komunista Klement Gottwald. Ze současných kandidátů je nejmladší třiačtyřicetiletý Jiří Dienstbier.

09:05
Britský telegraph píše o Zemanovi. Kouří jednu za druhou

Přestože pozornost světa v českých prezidentských volbách poutá především Vladimír Franz, britský deník The Telegraph si všímá i Miloše Zemana. Označuje jej anglickým slovem chain-smoker. V češtině je to někdo, kdo si zapaluje jednu cigaretu za druhou.

09:08
Zemanův projev nanečisto v podání Miroslava Šimka

Jak by vypadaly novoroční projevy v případě, že by se prezidentem stal Miloš Zeman? Miroslav Šimek to před několika lety naznačil.

09:32
Táňa Fischerová vysvětluje, proč nevolila sama sebe

Táňa Fischerová na svém facebooku: "Vracím se ještě jednou k tématu volby sebe sama. Tady bych uvedl příklad z mého bydliště. V roce 2006 skončily volby v naší obci v poměru 7 ku 8. Tehdy ani jedno sdružení se nepokusilo po tomto výsledku domluvit se s druhou stranou na společném kandidátovi, který by volbou získal většinu.

Tehdy se starostkou stala osoba, která volila sama sebe a získala tím tu nejtěsnější většinu osmi hlasů. Ve skutečnosti byla zvolena pouze jedním hlasem, a to svým. Má tedy potom taková volba nějakou váhu?

Vážím si všech, kteří jsou někam voleni, když dokáží nevolit sami sebe.

Odlišme jednou pro vždy VOLIT a BÝT VOLEN. To je nesmírně důležité, tady také začíná ta demokracie."

09:35
Ve Spojených státech a Kanadě odvolilo 500 lidí.

Ve Spojených státech a Kanadě volilo v první přímé volbě českého prezidenta přes 500 lidí. Byla to méně než polovina registrovaných voličů. Nejvíce jich dorazilo k volební urně na konzulát v New Yorku, kde k volbám zaregistrovali 315 lidí. Během čtvrtka a pátku tu do ní vhodilo hlas téměř 160 lidí, z toho 40 na volební průkaz.

09:38
Falešný profil Karla Schwarzenberga

V pátek došlo při odjezdu Karla Schwarzenberga do volební místnosti k drobné dopravní nehodě. Do ministrova služebního vozu narazilo jiné auto. Falešný Karel Schwarzenberg to na twitteru popisuje takto:

 

09:43
Volby nebo den otevřených dveří?

Šéf zahraniční redakce Hospodářských novin Martin Ehl podává do redakce zprávu o volební účasti z jeho volebního okrsku 699 na Praze 9:

"Volební účast dnes o půl desáté byla přes 45 procent, je to podle členů volební komise víc než u parlamentních voleb," píše Ehl.

 

10:08
Na pražských Vinohradech v sobotu ráno už jednapadesátní účast

Politická redaktorka Hospodářských novin Kateřina Eliášová píše z pražských Vinohrad: "Komisaři hlásí, že lidi chodí od časného rána. Paní z volební komise tam zrovna diktovala účast 47,5 a 51 procent z každé z volebních místností."

10:33
Tabery: Souboj generací

Podle šéfredaktora týdeníku Respekt může být první kolo prezidentských voleb soubojem generací. Zatímco starší mají vesměs jednoho kandidáta, mladší více.

10:34
Petr Fischer: Objevy prezidentské kampaně

Volbou prezidenta jsme se především bavili, ačkoliv to, že pět let bude z Pražského hradu někdo ovlivňovat náš život a svým obličejem a slovy bude barvit politickou každodennost, velká legrace není.

Celý text analytika Hospodářských novin Petra Fischera si přečtěte ZDE

10:35
Olomoucký kraj: Zatím přišlo šedesát procent voličů

Volební komise v Olomouckém kraji i v sobotu hlásí velký zájem lidí o prezidentské volby a svůj hlas odevzdala více než polovina voličů.

"Zatím nejvyšší účast jsme dnes dopoledne zaznamenali v Baldovci na Prostějovsku, kde už přišlo 66 procent z 84 voličů," řekl ČTK Peter Garláthy z olomouckého krajského úřadu.

Členka okrskové komise v Zábřehu na Šumpersku dnes ČTK řekla, že v pátek odpoledne byl ve volebních místnostech nával lidí, večer přišlo méně voličů a dnes od rána lidé opět zaplnili místnosti s volebními urnami. "Účast se už přehoupla přes padesát procent," uvedla.

10:47
Moláček: Na Hradě bude šlechtic každopádně

Redaktor zahraniční redakce televize Nova píše na Twitteru: Na přání mít na Hradě šlechtice se nejspíš splní.

 

 

 

10:59
Karlovarská účast: někde pouze pět až deset procent

Spíše slabý je zájem o volební klání v Karlovarském kraji. V dopoledních hodinách přišlo na mnoha místech pouze mezi pěti až deseti procenty voličů. Například Sokolov uzavíral v pátek s průměrnou účastí 31 procent, v sobotu do 10:00 zaznamenal nárůst na necelých 37 procent.

11:09
Fischer může taky nejvíc ztratit

Jeden z favoritů prezidentské volby může být taky tím, který v ní nejvíc ztratil. Kvůli kandidatuře se totiž vzdal lukrativního postu viceprezidenta Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD).

Jeho plat činil v přepočtu zhruba šest set tisíc korun měsíčně. Roční plat viceprezidenta EBRD se pohybuje okolo sedmi milionů korun.

Fischer se do Londýna stěhoval v září 2010, nedlouho po poslaneckých volbách, do kterých byl v čele vlády. V EBRD skončil v létě loňského roku právě kvůli boji o Hrad.

11:34
V Londýně volil prezidenta i velvyslanec Žantovský

Bývalá redaktorka Hospodářských novin a dnes editorka CNN Ivana Kottasová zachytila v Londýně při volbě prezidenta velvyslance Česka ve Velké Británii Michaela Žantovského. "Divil bych se, kdyby tu ten můj kandidát nevyhrál," řekl. (Své volební fotografie můžete posílat i vy. Stačí je umístit na twitter s hashtagem #vyfotvolby) pic.twitter.com/JN6UUMvY

11:45
Kohout: Schwarzenberg je Roithová s knírem

Ekonom Pavel Kohout na Twitteru glosoval volbu tweetem "Schwarzenberg je vlastně taková Roithová s knírem".

11:50
Situace na Praze 1: Účast podobná jako při parlamentních volbách

Vedoucí videosekce IHNED.cz Blažej Baťa reportuje z Prahy 1: "Ve 28. volebním okrsku na Praze 1 odvolilo po sobotní desáté hodině podle volební komise zhruba 52 procent voličů. Účast je podle komise podobná jako při konání voleb do sněmovny. Většina voličů přišla odvolit už v pátek.

Oproti předcházejícím volbám se v tento den dostavily i rodiny s dětmi, které se jinak k urnám vydávají spíše v sobotu. Na hladký průběh voleb dohlíželi před dveřmi do volební místnosti městští strážníci."

12:04
Velký zájem o volby

Velkého zájmu o prezidentské volby si všímají i uživatelé na Twitteru.

12:25
Pro referendum o nové radnici na Praze 7 budou příští dvě hodiny klíčové.

Na mnoha místech je volba prezidenta spojená s místními referendy. Například na Praze 7 se mohou obyvatelé vyjádřit ke stavbě nové radnice.

"Blížíme se k hranici 35 %. Vypadá to nadějně, ale vyhráno ještě nemáme," sdělil redaktorovi IHNED.cz Vojtěchu Soudnému mluvčí iniciativy Referendum 7 Jan Čížinský. "Někde se zúčastnilo třicet procen, někde víc. Budou rozhodovat následující dvě hodiny," dodal.

12:33
Voliči přicházejí do místností i po poledni

Volební účast v Unhošti na Kladensku neovlivnil ani čas oběda. Také po poledni sem míří na poslední chvíli řada voličů, před místní školou, kde lidé dávají svůj hlas, zaparkoval traktor. "Určitě se tentokrát nenudíme, práce je dost, " říká editorce HNZprávy Marcela Jurkévé členka komise.

12:42
Kde všude se volí? I v hospodě

Na některých místech se volí i v hospodě. Tak jako v královéhradecké čtvrti Slatina v hospodě zvané Osvěžovna.

13:19
Politolog Šaradín: Volební účast není "obrovská"

Pavel Šaradín, polotolog z olomoucké Palackého univerzity, pro IHNED.cz uvádí:

"Konečnými výsledky může zamíchat volební účast. Ačkoliv některá média píší o "obrovském zájmu", účast voličů nebude nadprůměrná. Občané nyní hlasují pro "menší zlo", než jsou politické strany, ale i tak si "obrovský zájem" spojujeme spíše s 70-80% volební účastí. Vyšší účast může pomoci zejména kandidátům středu, kdy se k volbám mohou dostavit i zklamaní voliči z nynější politické situace. Média se rozhodla podpořit Karla Schwarzenberga, pro něj je rozhodující, jaká bude účast ve velkých městech. Menší města a venkov mají jiné kandidáty."

13:20
Dvě zvláštnosti volebního zákona: ve druhém kole tři kandidáti

V zákoně o volbě prezidenta jsou dvě zvláštnosti. Při rovnosti hlasů totiž postupují do druhého kola volby všichni kandidáti, kteří v prvním kole volby získali nejvyšší počet platných hlasů. Tedy pokud by dva kandidáti získali stejný počet hlasů, mohlo by se stát, že by se ve druhém kole volilo ze tří kandidátů.

A po druhém kole by se mohly celé volby anulovat: "Prezidentem republiky je zvolen ten kandidát, který získal ve druhém kole volby prezidenta nejvyšší počet platných hlasů oprávněných voličů. Je-li takových kandidátů více, prezident republiky není zvolen."

13:22
Architekt Gebrian vyzývá: Běžte volit v referendu

Nejpopulárnější propagátor architektury na sociálních sítích Adam Gebrian vyzývá na Facebooku, aby lidé volili v referendu v Praze 7 o výstavbě radnice.

V Plzni, kde lidé hlasují o výstavbě obchodního centra, pravděpodobně dorazí 35 procent voličů nutných k platnosti referenda. V Praze 7 to zatím není jisté.

"V Plzni se to podařilo. Přece se Praha 7 nenechá zahanbit, že ne? Prosím, prosím, smutně koukám. Bežte hlasovat v referendu o radnici," píše Adam Gebrian na svém Facebooku.

13:35
Úsměvné situace ve volebních místnostech

Prostředí školních tříd i nezvyklý vzhled komisařů komentují uživatelé na Twitteru. A nabízí se také otázka, jak a kdo bude výsledky sčítat.

13:40
Referendum v Plzni voličům zkomplikovali

Kromě volby prezidenta rozhodují Plzeňané také o tom, zda na Americké třídě vyroste nové obchodní centrum. Ne všichni voliči ale mají možnost o obou záležitostech rozhodovat na jednom místě.

"Prezidenta jsme volili v hotelu Primavera v Černicích a kvůli referendu jsme museli až do ZŠ Chválenická na Slovany. A to jsou tři zastávky trolejbusem," stěžovala si pětačtyřicetiletá volička z Plzně.

Stejné problémy řešili i někteří obyvatelé městské části Slovany. Tam museli kvůli odevzdání hlasu v referendu do místnosti zhruba kilometr vzdálené od budovy, ve které probíhá volba prezidenta.

13:42
Na některých místech docházely hlasovací lístky

Podle zpravodajství Českého rozhlasu (zpravy.rozhlas.cz) některé volební komise musely žádat o doplnění náhradních sad hlasovacích lístků, například v centru Brna. Může za to fakt, že hodně voličů využívá voličský průkaz a přichází volit bez vlastních lístků.

13:43
Zeman se ve štábu mstí novinářům, píše redaktorka IHNED.cz

Redaktorka IHNED.cz Lucie Zelinková, která je ve volebním štábu Miloše Zemana, píše: "Prezidentský kandidát Miloš Zeman se zřejmě rozhodl novinářům pomstít. Několik desítek novinářů a jejich ohromná technika se tísní v miniaturním lokálu hospůdky v Loretánské ulici, a to téměř v několika vrstvách na sobě. V mírně naštvané náladě je očekáván Zemanův příchod."

13:52
Roithová má svůj štáb v Třeboni

Zpravodaj IHNED.cz je ve volebním štábu Zuzany Roithové.

Poklidné prostředí Lázní Aurora v Třeboni ani nenasvědčuje, že zde má štáb jedna z kandidátek na prezidentku.

Lidé sem míří hlavně do místního aquaparku. Asi 20 metrů od salonku v restauraci, kde má Zuzana Roithová štáb, však sídlí volební místnost, v této části lázní je tedy celkem živo.

V samotném štábu zatím čeká několik členů týmu spolu s novináři na příjezd kandidátky, která by měla dorazit kolem druhé hodiny z nedalekého bydliště.

13:55
Poslední kafe před koncem voleb

Na poslední chvíli na pražském jižním městě je klid, téměř pusto a prázdno. "Žádné fronty, volební komise si vaří poslední kávu před koncem hlasování," hlásí redaktor HN Jan Klesla.

13:57
700 kilometrů vyzýval lidi, aby šli k volbám

V Novém Městě na Moravě odvolil dnes i vytrvalostní běžec Pavel Jankovský, který od 5. ledna běží Českou republikou a na své cca 700 km dlouhé trati vyzývá občany, aby šli k volbám.

13:58
Prezident by neměl být krasořečník, tvrdí Gott

"Myslím si, že přichází doba, kdy hlava státu by neměla být romantik nebo krasořečník. Ať řekne pravdu, stmelí národ a ať akcentuje na ekonomiku, taková doba přichází," prohlásil zpěvák Karel Gott v přímém přenosu ČT.

Na roli prezidenta by si prý zatím netroufal, neovládá dostatečně například ústavní právo. Etiketu a cizí jazyky ovšem ovládá podle svých slov poměrně slušně.

14:00
I. kolo historicky první přímé volby skončilo

Volební místnosti se uzavřely, komise začínají sčítat hlasovací lístky I. kola přímé volby prezidenta. Lidé mohli vybírat z devíti kandidátů.

14:04
Fischer do štábu zatím nedorazil

Jeden z hlavních favoritů I. kola přímé volby prezidenta Jan Fischer do volebního štábu zatím nepřišel.

14:05
Archa je plná Schwarzenbergových fotografií

Prostory Divadla Archa zaplnily Schwarzenbergovy fotografie. V pressroomu leží Hospodářské noviny a týdeník Respekt. Oba tituly Schwarzenberga v prvním kole podpořily.

14:07
Zeman: Promluvím až po ohlášení výsledků I. kola

Miloš Zeman vzkázal, že první vyjádření podá až poté, co budou známy výsledky prvního kola voleb, hlásí reportérka IHNED.cz Lucie Zelinková. Do kanceláře v Loretánské ulici právě míří Zemanův volební výbor, který podá prohlášení.

14:08
Jan Fischer přišel do volebního štábu

Krátce po druhé odpoledne dorazil expremiér Jan Fischer do svého volebního štábu v restauraci Avion 58 v prostorách bývalého pivovaru v pražských Holešovicích. Na výsledky prvního kola volby bude čekat se svým týmem i novináři.

14:09
Komentátor Jindřich Šídlo tweetuje

Twitter komentátora HN Jindřicha Šídla. Je to kandidatura!

 

14:10
Šéfredaktor Respektu Erik Tabery tweetuje

Twitter Erika Taberyho: Gott na Hradě. Zmeškal jsem něco?

 

14:11
Roithová je svá, má v lidi důvěru, říká místopředsedkyně lidovců

Do  volebního štábu Zuzany Roithové zatím dorazila místopředsedkyně KDU-ČSL Klára Liptáková. Redaktor Michal Kalina se jí zeptal, jaká má očekávání.

Jak vidíte šance paní Roithové na postup do druhého kola?

Netroufám si odhadovat. Když jsem ale viděla poslední televizní debatu všech kandidátů, bylo to zajímavé. Zuzana Roithová se mi zdála hodně dobrá. Její kampaň ale nebyla tak rozsáhlá kvůli omezeným financím.

Nebude menší kampaň pro ni nevýhodou?

Odborníci z marketingu asi řeknou, že ano. Ona je svá, má své představy a pojala to tak, že má v lidi důvěru, že pro ně nejsou plakáty to nejdůležitější.

Jak vlastně probíhala spolupráce KDU-ČSL a paní Roithové?

Sbírali jsme podpisy, poskytli jí základnu, ale do pojetí kandidatury jsme jí nezasahovali.

14:12
V Bruselu odvolilo 600 lidí

Konzulka ČR v Belgii Hana Pešková ČTK krátce po uzavření voličských místností řekla, že v Bruselu bylo na seznamech zapsáno 664 voličů. Kromě toho na velvyslanectví mohli hlasovat i lidé, kteří si nechali vystavit voličský průkaz v Česku.

Celkově zde k volbám podle ní přišlo asi 600 lidí. Účast tak byla podobná té z parlamentních voleb v roce 2010, kdy dorazilo 570 voličů.

14:14
Franz dorazí do kavárny až v půl čtvrté

Ve volebním štábu čekají sympatizanti Vladimíra Franze na jeho příjezd do kavárny NoD. Ten by se kvůli pracovnímu vytížení měl ve štábu objevit až kolem půl čtvrté.

14:16
Blog Tomáše Klvani: Z hnízda pravdy a lásky

Blogger IHNED.cz Tomáš Klvaňa píše ze štábu Karla Schwarzenberga v pražském Divadle Archa:

Jmenoval by prezident knížepán Fischera znovu ředitelem statistického úřadu? Nebo Fischer knížete hlavním hajným a hospodským v zemi? 

Je zvláštní, že přestože tady nervózně pobíhá kdekdo, žádné fámy nekolují. I v posledních dnech se všechny divoké zvěsti nakonec ukázaly jako pravdivé. Ta nejdůležitější - sázkové kanceláře teď mají Schwarzenberga solidně na druhém místě. Vládne tu tedy opatrný optimismus, drajv a nervozita.

Celý online blog ZDE

14:16
První hlasy pro Zemana a Dienstbiera

Nejrychleji nabídli výsledek první přímé volby hlavy státu z Lužice na Prachaticku. Na volebním serveru se objevil ve 14:13.

Po sečtení šesti okrsků měl Miloš Zeman 57 hlasů, Jiří Dienstbier 46, Karel Schwarzenberg 44 a Jan Fischer 38 hlasů.

14:20
U Schwarzenberga Sedláček i Macháček

Ve štábu Karla Schwarzenberga, který očekává výsledky I. kola přímé volby prezidenta, je i ekonom Tomáš Sedláček. U stolu v hlavním sále si dává pivo s Janem Macháčkem, píše zpravodaj IHNED.cz Jan Pavec.

14:24
Novináři u Zemana dostali prostor 3 x 7 metrů

Miloš Zeman dal najevo své opovržení novináři. Až sedmdesát novinářů s kamerami a veškerou technikou se tísní v místnosti se třemi stolečky o rozloze 3 x 7 metrů. Ač by měl zhruba za hodinu dorazit, před média nepředstoupí a vyhlášení výsledků bude sledovat v soukromí své kanceláře.

14:26
Libchyně má sečteno

V Libchyni na Náchodsku vyhrál Karel Schwarzenberg, získal 35,13 procenta hlasů. Následuje Miloš Zeman s téměř 19 procenty, poté Jiří Dienstbier s 16,21 procenta hlasů. Až na čtvrtém místě je Jan Fischer, získal 13,51 procenta hlasů.

Voliči zde odevzdali celkem 37 hlasů.

14:27
Bobošíkovou zatím zastupuje dcera

Tiskové centrum Jany Bobošíkové je v pražském hotelu Corinthia Towers. Novináři jsou v salonku s výhledem na Pražský hrad. "Zvlášť - ve vedlejší místnosti - jsou rodinní příslušníci a straníci," popisuje situaci zpravodajka Monika Ďuríčková.

Jana Bobošíková tady zatím není, novináře tak vítá starší dcera kandidátky Jana.

14:30
Fischer se šel na oběd

Kandidát Jan Fischer dorazil do svého volebního štábu, který má v jedné z pražských restaurací. Zatímco celé spodní patro je rezervováno pro novináře, Jan Fischer bude trávit většinu času v jiné části restaurace. Dolů vždy přijde jen poskytnout vyjádření.

"Nyní se chystá naobědvat," sdělil Tomáš Vyšohlíd z volebního štábu.

14:30
Komentátor Petr Kamberský: Franz pomůže Zemanovi

Po sečtení 4 procent hlasů: Prof. JUDr. Vladimír Franz si užil spoustu švandy - a dostane na Hrad Miloše Zemana. Gratulujeme!

14:31
Šéf ČSSD: Výsledky jako na houpačce

Podle Bohuslava Sobotky (ČSSD) jsou první volební výsledky "jako na houpačce". Předpokládá, že to bude "drama".

14:32
Sobotka je v sídle ODS

Kandidát na prezidenta Přemysl Sobotka sleduje výsledky voleb v sídle ODS na Praze 1. Dorazil sem z Liberce, kde v pátek odvolil.

14:33
Průzkum: Chtělo přijít 65 procent lidí

Předvolební průzkum STEM/MARK pro ČT předpokládal, že k prezidentským volbám chtělo určitě přijít 65 procent lidí, dalších 23 procent "spíše ano".

14:34
Jindřich Šídlo: Frustrace Zemanem

Někdy loni v létě jsem kdesi nezávazně zavtipkoval, že vrcholem frustrace české společnosti z politické kultury a korupce bude zvolení Miloše Zemana prezidentem, neboť za něj obě hodnoty dosáhly patrně nejhorších hodnot. To byl vtip, ne sebenaplňující se prognóza, prosím!

14:35
V Čenkově vyhrál Zeman

V Čenkově u Bechyně v Jihočeském kraji vyhrál se 43,75 procenta hlasů Miloš Zeman. Na druhém místě je Karel Schwarzenberg, získal 25 procent hlasů. Jan Fischer na třetím místě získal 12,5 procenta platných volebních lístků.

Celkem tu voliči odevzdali 32 platných hlasů. Jana Bobošíková, Táňa Fischerová, Přemysl Sobotka ani Jihočeška Zuzana Roithová nezískali od místních žádný hlas.

14:36
Roithová dostala v Třeboni kapra

Zuzana Roithová právě dorazila do svého štábu. Místní politici ji vítají, dostala od nich symbolické dárky - kapra v dřevěné bedýnce a skleněný pohár.

"Kapr je tak velký, že se možná dostane na celý štáb," reaguje potěšená politička.

 

14:38
Po sečtení pěti procent vede Zeman

Po sečtení hlasů v pěti procentech okrsků zatím vedl v prezidentské volbě Miloš Zeman před Janem Fischerem. Následovali je Jiří Dienstbier a Karel Schwarzenberg.

14:38
Šídlo: Voliči Fischera existují

Komentátor Hospodářských novin Jindřich Šídlo glosuje počet hlasů pro kandidáta Jana Fischera.

14:39
U Franze nabízejí tetování zdarma

Volební tým Vladimíra Franze už u velké obrazovky sleduje, jaké jsou prozatímní výsledky prezidentské volby, sděluje reportér IHNED.cz Gracián Svačina. Maskérka v kavárně NoD kreslí na obličej jednoho ze sympatizantů tetování Vladimíra Franze.

14:40
Zeman, Fischer, Schwarzenberg. Sečteno 10 procent hlasů

Po sečtení 10 procent hlasovacích lístků vede Miloš Zeman s 26,70 procenta, když získal 54 828 hlasů. Druhý je zatím Jan Fischer s 18,14 procenta, tedy 37 252 hlasy, a třetí Karel Schwarzenberg s 18,09 procenta, to jest 37 151 hlasy.

14:44
Zemanův tým: Nechtěli jsme prostor měnit

Volební výbor Miloše Zemana dorazil do Loretánské ulice a poděkoval voličům za účast ve volbách. Zemanův spolupracovník Martin Nejedlý, který má na starost financování, znovu zopakoval, že financování kampaně kandidáta je zcela transparentní a dále se tímto tématem odmítá zabývat.

Vyjádřil se rovněž k prostoru, kde se shromáždění koná, a odůvodnili ho tím, že zde pracovali po celou dobu a nechtěli prostor měnit. Fungovat tu je ovšem téměř nemožné, všichni po sobě šlapou, zakopávají o kabely a není tu k hnutí. Na zapojení techniky do zásuvek není dost místa a wi-fi je přetížená. Děkujeme, pane Zemane.

14:46
V Praze zatím vyhrál Schwarzenberg

V Praze je sečten první okrsek. Vyhrál Schwarzenberg (44 %), druhý skončil Zeman (14,4 %). Další pořadí: Fischer (12,6), Dienstbier (10,8), Franz (7,7), Roithová (3,6), Fischerová (3,2), Sobotka (2,3), Bobošíková (1,4).

14:47
Sobotka: Ke své straně se korektně hlásím

Přemysla Sobotku na prezidenta nominovala nejsilnější vládní strana, na mnohých jeho volebních plakátech se však k ODS hlásil jen nevýrazným odkazem na stranickou webovou stránku.

„Podívejte se na ostatní stranické kandidáty, což jsou kromě pana Franze a paní Fischerové všichni - u nich to logo nevidíte vůbec. Já si myslím, že jsem se zachoval velmi korektně ke své politické straně," řekl k tomu Sobotka, který před půl třetí přišel mezi novináře.

14:48
Komentátor Petr Honzejk: Fischer ze hry?

Jestli platí, že jako poslední budou přicházet výsledky z velkých městských okrsků, je Jan Fischer pravděpodobně ze hry. Ve městech budou bodovat Schwarzenberg a Dienstbier.

14:48
20 procent sečteno: Schwarzenberg se posunul před Fischera

Výsledky Českého statistického úřadu po 20 procentech sečtených hlasů:

Miloš Zeman 26,16 procenta, Karel Schwarzenberg 18,78 procenta a Jan Fischer 17,83 procenta.

14:50
Komentátor Jiří Leschtina: Lidé volili takticky
Pokud i v malých volebních okrscích vede Miloš Zeman a pak s odstupem zhruba stejně Schwarzenberg, Fischer a Dienstbier, pak to vypadá, že lidé skutečně volili takticky. Tedy opravdu jen kandidáty, kteří měli reálnou šanci postoupit do druhého kola. A tento trend lze v ještě větší míře očekávat ve velkých městech a hlavně v Praze.
14:51
V Suverenitě si naděje na postup nedělají

„Na výsledky nemáme přehnaná očekávání, jelikož byla Jana Bobošíková téměř na měsíc z volby vyřazena," vysvětlil Václav Musílek, místopředseda strany Suverenita.

14:52
Komentátor Petr Kamberský: Sobotkův debakl

Těžko říct, kdo je největší poražený voleb: zda mrtvý favorit Jan Fischer, nebo ODS, jejíž kůň je úplně nejposlednější...

14:54
V Kosmonosech vyhrál Fischer o půl procenta před knížetem

Jan Fischer zvítězil v Kosmonosech ve Středočeském kraji, získal 21,5 procenta odevzdaných platných hlasů. Těsně za ním je Karel schwarzenberg s 21 procenty. Na třetím a čtvrtém místě je opět s velmi malým rozdílem Miloš Zeman s 16,5 procenta, respektive Jiří Dienstbier s 16 procenty hlasů.

Volební účast tu přesáhla 70 procent.

14:56
Čtvrtina hlasů sečtena

Po sečtení hlasů ve čtvrtině okrsků vedl v prezidentské volbě Miloš Zeman před Karlem Schwarzenbergem. V těsném závěsu následovali Jan Fischer a Jiří Dienstbier.

14:57
Sobotkův štáb je přeplněn

Redaktor HN Vlado Šnídl hlásí přeplněnou místnost ODS v Praze. Přicházející novináři si už nemají kam sedat a mají problém najít místo, kam by si položili svůj notebook. Není to však nečekaně vysokým zájmem o kandidáta ODS, ale spíše malou kapacitou jeho štábu. Místnost o zhruba 12 x 12 metrů se sedmi stolky přestává pro více než čtyřicet novinářů a členů Sobotkova týmu stačit.

14:59
U Zemana je klid

Ve štábu Miloše Zemana je klid. Všichni novináři sledují průběžné výsledky voleb a více než polovina se rozhodla spasit úprkem ven. Kandidát do své kanceláře stále nedorazil.

15:01
Dvojice pro druhé kolo? Zatím Zeman - Schwarzenberg

Statistici už mají sečteno 40 procent hlasů. Zatím se na prvním místě stále drží Miloš Zeman, za ním následuje Karel Schwarzenberg a poté Jan Fischer.

15:01
Komentátor Jindřich Šídlo tweetuje

Šéfredaktor Respektu Erik Tabery na svém Twitteru

15:02
Fischer: S třetím místem teď nemám problém

Jan Fischer poprvé okomentoval průběžné výsledky, podle kterých je až třetí za Milošem Zemanem a Karlem Schwarzenbergem. "Se třetím místem zatím nemám problém, důležitý je výsledek na konci," řekl.

Možnost porážky si prý připouštěl vždycky. "Ale vždy jsem také dělal vše pro to, abych vyhrál," dodal.

15:05
Egypt dal hlas Schwarzenbergovi a Franzovi

U českých voličů v Egyptě vyhráli Karel Schwarzenberg a Vladimír Franz. Ve Vatikánu, kde volilo 16 Čechů, zvítězili Miloš Zeman s devíti hlasy a Karel Schwarzenberg se čtyřmi hlasy.

15:05
Kamberský: Překvapením je Dienstbier

Petr Kamberský, hlavní editor HN:

Největší překvapení? Úspěch Jiřího Dienstbiera, který dotahuje Jana Fischera (sečteno 40 % okrsků).

15:06
Sever Moravy dává hlas Zemanovi

V Ostravě je sečtena polovina okrsků. Zatím zde vítězí Miloš Zeman před Jiřím Dienstbierem, Karlem Schwarzenbergem a Janem Fischerem.

Také ve Frýdku-Místku je prvním Miloš Zeman. Druhé místo si zatím hlídá Karel Schwarzenberg, třetí je Fischer a čtvrtý Dienstbier.

15:07
Honzejk: Pokud do druhého kola postoupí Zeman a Schwarzenberg, má zřejmě větší šanci modrá krev

Dosavadní souhrn komentátora Petra Honzejka:
1) Zeman si vede podle očekávání.
2) Fischerovi se vymstilo, že přepálil kampaň, nakonec vyplynula na povrch jeho prázdnota.
3) Karel Schwarzenberg vydělal na excelentním konci kampaně.
4) Lidé, kteří nechtějí ani Zemana, ani Fischera, volili takticky. Na tom prodělali Roithová, Franz, Fischerová a Sobotka.
5) Absolutní katastrofou je výsledek kandidáta ODS. Sobotka nevede ani v domovském Liberci.
6) Lidovci si za těchto okolností nemohou na dosavadní výsledek Zuzany Roithové stěžovat. Je to úspěch.
7) Pokud do druhého kola postoupí Zeman a Schwarzenberg, má zřejmě větší šanci modrá krev.

15:09
Sobotka: Nechci, aby zvítězila levice

Přemysl Sobotka je z dosavadních výsledků, podle kterých je až na samém konci předběžného pořadí, velmi rozladěný. "Je to pro mě velké zklamání," přiznal novinářům.

Svoji kampaň ovšem za neúspěšnou nepovažuje. "Nechci, aby zvítězila levice," odpověděl na dotaz, koho by měli voliči vybrat ve druhém kole.

15:11
Chci být jako Franz

Podobu prezidentského kandidáta Vladimíra Franze na sebe postupně bere jeden z jeho sympatizantů ve volebním štábu v Café NoD.

15:11
Jindřich Šídlo: Kandidát ODS - Sobotka, nebo Zeman?

Průběžný výsledek kandidáta ODS Přemysla Sobotky je ještě horší, než mohl kdo čekat, nicméně vzhledem k dosti příšerné kampani a nulové podpoře strany to zase taková senzace není, ODS usoudila, že v těchto volbách žádnou šanci nemá, a podle toho se chovala. Jako by v tuhle chvíli ani nic jiného nedokázala. Jsou to páté volby za sebou, které ODS prohraje. Nic takového ODS dosud nezažila, cesta na skluzavce dolů nabírá na rychlosti. Pokud tedy špičky ODS za svého kandidáta od začátku nepovažují Miloše Zemana.

15:13
Kafe, dýmka a tlačenka. Štáb Karla Schwarzenberga

Schwarzenberg si dal po příchodu do volebního štábu kávu, kouřil svoji oblíbenou dýmku a debatoval se členy svého volebního týmu. Do Archy ho přišly podpořit i známé osobnosti jako například zpěvák David Koller či ekonom Sedláček. Dění ve štábu a průběžné výsledky sledují všichni spolu s novináři v televizích. Pro všechny je připraveno občerstvení - chlebíčky, guláš, sekaná, tlačenka, lidé si mohou dát pivo, víno a nealko.

15:14
Kamberský: Rozhodnou levicoví voliči

Petr Kamberský, hlavní editor HN:

O prezidentovi rozhodnou ve druhém kole levicoví voliči. Tedy zda se příznivci Jiřího Dienstbiera (a částečně Jana Fischera) přikloní k Zemanovi, nebo zůstanou doma, nebo budou volit proti němu.

15:14
Komentátor Leschtina: Zeman si hýčkal Fischera, který zřejmě pohoří

To Zemanovo mlčení včera u voleb bylo výmluvné. Určitě má politický instinkt, který mu naznačoval, že jeho vytoužený soupeř do druhého kola pohoří. On si ho do jisté míry hýčkal. A teď se pro Zemana a jeho přátele s nejasnou peněženkou v pozadí rýsuje zádrhel.

15:15
Táňa Fischerová dorazí do Divadla Kampa

Křídou popsaná tabule před vchodem do Divadla Kampa na Malé Straně, na které nechybí symbol srdce, posílá podporovatele Táni Fischerové doleva, média doprava, do salonku divadelní kavárny.

Ten je zatím poloprázdný, lidé z volebního štábu sledují průběžné výsledky prezidentské volby ve vysílání České televize, hrstka novinářů čeká na Táňu Fischerovou, která by ale měla dorazit až v 16 hodin.

15:16
U Dienstbiera není signál

"Jiří Dienstbier sleduje první výsledky ve vinárně Lidového domu. Jenže ta leží v podzemí, kde není signál. A wi-fi padá. Takže politici i novináři běhají nahoru volat, esemeskovat a mailovat z mobilu," hlásí ze štábu kandidáta ČSSD reportér IHNED.cz Vojtěch Blažek.

15:17
Sobotka: Mým kandidátem pro druhé kolo bude Schwarzenberg

"Někteří se báli, aby ty hlasy úplně nepropadly, hlasy pravice získal Karel Schwarzenberg. Děkuji svému volebnímu štábu a voličům, kteří mi dali hlas," prohlásil zklamaný Přemysl Sobotka v rozhovoru pro Radiožurnál.

"Schwarzenbergovým voličům bylo z paměti vymazáno, že je členem vládní strany, mně ta ODS zůstala," povzdechl si Sobotka.

Pokud se dostane Karel Schwarzeberg do druhého kola, bude podle Sobotky "jeho kandidátem".

15:18
Zeman: Počkejme na výsledky

Miloš Zeman dorazil do své kanceláře. Při příjezdu stříbrného superbu se strhlo mezi novináři naprosté šílenství a reportéři a kameramani se začali strkat.

"Počkejte na výsledky," poznamenal.

15:20
Fischerová přišla a objednala si zázvorový čaj

"Tady je to krásné, my máme takovou kliku!" zhodnotila Táňa Fischerová prostory svého volebního štábu, když do něj ve čtvrt na čtyři dorazila. "Úspěch máme v sobě trvale, můžeme rovnou bouchnout šampaňské!" dodala.

Sama si ale nakonec objednala zázvorový čaj.

15:21
Sečteno je 60 procent hlasů: Schwarzenberg utíká Fischerovi

Po sečtení 60 procent hlasů stále vede Miloš Zeman s 25,25 procenta hlasů. Druhý je Karel Schwarzenberg s 20,65 procenta, který se vzdaluje od třetího Jana Fischera. Ten má 17,26 procenta.

Atmosféra v TOP 09 je výborná.

15:24
Dienstbier už ví, že je ze hry venku

 "Už ani nejsem nervózní. Ty trendy jsou jasné," řekl kandidát sociálních demokratů Jiří Dienstbier.

Jiří Dienstbier říká, že ke druhému kolu voleb půjde. Koho bude volit, ale neví - anebo to jen dnes nechce říkat. "Budu si to muset velmi rozmyslet," říká.

A dodal, že oba dva prozatímní postupující - Miloš Zeman i Karel Schwarzenberg - jsou "špatnou zprávou pro levicové voliče".

15:27
Na Slovensku hlasovalo 250 lidí

Na české ambasádě na Slovensku se prvního kola přímé volby nové hlavy státu zúčastnilo 250 voličů, řekla ČTK vedoucí konzulárního úseku velvyslanectví Viera Jarešová. Účast tak byla výrazně nižší než v parlamentních volbách konaných před třemi lety, kdy do volební místnosti na ambasádě v centru Bratislavy přišlo přes 400 lidí.

"Určitě se na tom podepsala sezona, je zima. V létě bývá více turistů," poznamenala Jarešová.
Na seznamu voličů mělo velvyslanectví zapsáno 417 lidí. Hlasování se ovšem zúčastnili i Češi, již si před cestou na Slovensko nechali ve vlasti vystavit voličský průkaz. Podle posledně dostupných údajů z roku 2010 bydlelo v zemi pod Tatrami na 9000 Čechů.

15:29
Fischer připravil zdravý raut

Poté, co se Jan Fischer naobědval, připravil personál restaurace občerstvení i pro novináře. Na švédském stole si mohou vybrat maso, k tomu okurku, rajče či mrkev a také pečivo.

15:30
Bobošíková dorazila do štábu

Jana Bobošíková přijela do tiskového centra. Hned zašla do salonku za svojí rodinou a kolegy, kam nemají novináři přístup.

15:31
K volbám i za čtrnáct dní

V současné chvíli je jasné, že v I. kole nový nástupce prezidenta Václava Klause zvolen nebude. K volebním urnám tak půjdou voliči ještě 25. a 26. ledna. Mezi kým si budou vybírat, bude jasné za několik hodin.

15:33
Petr Honzejk: V Sudetech vítězí Nečech a šlechtic

Z Jablonce nad Nisou si dovolím poznamenat, že tady u nás, v severovýchodních Sudetech (Jablonec, Liberec, Semily) a Podkrkonoší, vítězí Nečech a šlechtic. Marně se pokouším vymyslet, kam se poděl "efekt Trautenberk", o kterém byli přesvědčeni naši národovci a euroskeptici. Mimochodem eurofobně ladění následovníci Václava Klause (Sobotka, Bobošíková) mají dohromady ani ne pět procent, takže to s eufofobií Čechů asi nebude zas až tak fatální.

15:33
Fischerová se těší na odpočinek

"Strašně si odpočinu, uleví se mi. Konečně si vezmu knížku, po které toužím," odpověděla Táňa Fischerová na otázku, co udělá, až večer přijde domů.

15:34
Průzkumy se netrefily

Šéfeditor IHNED.cz Jan Kubita srovnal průzkum s realitou.

Poslední prosincový průzkum veřejného mínění agentury CVVM mínění říká: Fischer - 22,5. Zeman - 19,5. Dienstbier - 13. Schwarzenberg - 7. Franz - 5,5. Roithová - 4,5.

Po sečtení 80 procent hlasů: Zeman - 24,9. Schwarzenberg - 21,5. Fischer - 16,9. Dienstbier - 16,6.

15:35
Kdo kde vítězí? Zeman vede ve všech krajích kromě Prahy a Královéhradecka

Po polovině sečtených hlasů vede Miloš Zeman ve všech krajích kromě Prahy a Královéhradecka. Tam vítězí Karel Schwarzenberg.

15:37
Hlasy Roithové dostane Schwarzenberg

Zuzana Roithová podpoří v druhém kole Karla Schwarzenberga, řekla štábu ČT.

15:38
Petr Honzejk: Volby rozhodují sociální sítě

Podle komentátora HN Petra Honzejka jsou toto první české volby, které se rozhodují na sociálních sítích.

15:38
Franz dorazil, přivítal ho potlesk

Do kavárny NoD dorazil Vladimír Franz a jeho dobrovolníci ho okamžitě odměnili bouřlivým potleskem.

15:40
Komentátor jiří Leschtina: Koho doporučí Dienstbier
Pro ČSSD a hlavně její vedení, je situace jasná. Z hlediska bezpečnostních rizik Lidového domu si musí přát na Hradě Schwarzenberga. Pořád a dnes snad ještě více platí Špidlovo varování z prezidentské volby 2003: Pokud se Zeman octne na Hradě, tak naši stranu zničí. Jenže problém je, že běžní voliči sociálních demokratů takhle strategicky neuvažují. Z tohoto hlediska bude velmi zajímavé, co svým voličům doporučí (a zda vůbec) Dienstbier.
15:40
Kapří polévka, řízky a hranolky u Roithové

V mírně stísněném štábu Zuzany Roithové se podává pozdní oběd. K dispozici jsou řízky, kapří polévka a kapří hranolky - není divu, když je štáb v Třeboni.  K dispozici jsou i obložené mísy.

15:42
Češi v zahraničí volí Schwarzenberga

Hlasy pro jednotlivé kandidáty počítají také volební komise v zahraničí. Po sečtení 30 procent odevzdaných lístků se zdá, že krajané dali důvěru Karlu Schwarzenbergovi: hlasovalo pro něj 46,2 procenta voličů.

S velkým odstupem je za ním Miloš Zeman, kterému dalo zatím hlas 13,3 procenta lidí volících mimo území České republiky.

15:43
Vydrží Miloš Zeman i ve finiši?

I po sečtení 80 procent zůstává pořadí kandidátů stejné. 1. Miloš Zeman, 2. Karel Schwarzenberg, 3. Jan Fischer a 4. Jiří Dienstbier.

15:44
Dienstbier odsoudil vazby Zemana na Šloufa

Schwarzenberg se Zemanem mají takový náskok, že už to nedopadne jinak, říká Jiří Diensbier. Miloše Zemana, který stál léta v čele ČSSD, označil za nelevicového kandidáta a odsoudil jeho vazby na Miroslava Šloufa a na pražskou mafii.

S Karlem Schwarzenbergem může prý souhlasit v zahraniční politice a vztahu k Evropské unii, ale nemůže mu prominout účast na vládním projektu.

15:47
Schwarzenberg čeká na Prahu

"V Praze je k dispozici ještě 40 tisíc hlasů, myslím, že by se na první místo ještě mohl posunout. Byl bych raději, kdyby zůstal v těsném závěsu, to je lepší výchozí pozice pro druhé kolo," řekl reportérovi IHNED.cz Janu Pavcovi senátor Jiří Štětina.

Podle něj Schwarzenberga volí hodně mladých lidí, ve druhém kole by ho mohli volit voliči pana Franze, paní Roithové i pana Sobotky. "Je to skvělý výkon volebního štábu, který udělal v poslední chvíli brejk," dodal.

15:50
Fischer uznal porážku

Jan Fischer uznal, že prezidentem se už nestane. "Fakta je potřeba respektovat. Osobní míra zklamání tam je, ale co s tím," řekl. Na analýzu toho, kde se stala chyba, je prý ještě brzy.

Zatím však neřekl, koho podpoří. "To je ještě předčasné, v této fázi to neřeknu," řekl ČT.

15:50
Komentátor Petr Honzejk: Předvolební průzkumy? Vše je jinak


Dovolil bych si ve vší neskromnosti připomenout tento komentář, který se poměrně potvrdil, řekl bych.

15:51
Schwarzenberg: Zeman je minulost

Kandidát TOP 09 Karel Schwarzenberg po 80 procentech sečtených hlasů prohlásil, že Miloš Zeman je minulost. Věří, že pokud usedne do křesla prezidenta, bude se snažit, aby heslo Pravda vítězí odpovídalo skutečnosti.

Ve štábu ministra zahraničí je euforie, Schwarzenbergův projev protkla hymna i mohutný potlesk.

15:56
V týmu Fischerové poslouchají písničky

Lidé z týmu Táni Fischerové poslouchají písničky na podporu kandidátky, které na YouTube nahráli její sympatizanti.

Tady je jedna z nich:

15:57
Kandidáti II. kola: Zeman a Schwarzenberg

Po devadesáti procentech sečtených hlasů je jisté, že do druhého kola prezidentské volby postoupí Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg.

15:59
Zeman vystoupí před novináři

Favorit prezidentské volby Miloš Zeman předstoupí před novináře za čtvrt hodiny, tedy v 16.15. Zatím žádné prohlášení neposkytl.

16:00
Marek Švehla, Respekt: Co na to ČSSD?

Redaktor časopisu Respekt Marek Švehla píše na svém Facebooku:

"No, být předsedou ČSSD teď bude docela hard job. Dát přednost členovi nenáviděné vlády, který by si ale jako prezident s jeho vládou určitě rozuměl? Nebo svému bývalému předsedovi, který jim jako pomstichtivý ješitný nepřítel pořádně zatopí?" a v dalším příspěvku dodává: "Schwarzenberg ted musi udělat jednu věc: přesvědčit Čechy, že v žádné vládě nikdy neseděl."

16:02
Dienstbier: Prázdná obálka je také řešením

Prázdná obálka je podle kandidáta Jiřího Dienstbiera také řešení. "Také je to vyjádření občanského postoje. Je to mnohem silnější postoj, než se voleb vůbec neúčastnit," řekl.

16:06
Nečas: Výsledek je zklamáním

Premiér a předseda ODS Petr Nečas označil výsledek voleb za zklamání, potěšila ho však volební účast. Poblahopřál Miloši Zemanovi i Karlu Schwarzenbergovi.

ODS podle něj vzal hlasy nestraník Jan Fischer.

16:06
Lidovci podpoří Schwarzenberga

"Senátorský klub KDU-ČSL podpoří ve druhém kole Karla Schwarzenberga." ČTK to řekl předseda klubu Petr Šiler.

16:09
Fischer zatím nikoho nepodpořil

Neúspěšný kandidát Jan Fischer, který se nedostal do II. kola prezidentských voleb, vystoupí s prohlášením v 16:10. Zatím nikoho ze svých protivníků nepodpořil.

 

16:11
Češi v Austrálii by zvolili Schwarzenberga v prvním kole

Pokud by budoucího prezidenta vybírali jen Češi žijící v Austrálii, zvítězil by Karel Schwarzenberg hned v prvním kole. Získal tam totiž 55,6 procenta hlasů, a s velkým náskokem se tak umístil před Milošem Zemanem, pro kterého hlasovalo 12,3 procenta lidí. V Austrálii hlasovalo celkem 107 voličů.

16:12
Franz si pochválil kampaň

"Kdo by v srpnu věřil, jaký to celé dostane tvar, s kým vším se potkám. Byla to obrovská dynamika," řekl neúspěšný kandidát na prezidenta Vladimír Franz. A pak začal filozofovat.

16:15
Nečas: Amnestie nás poškodila

Premiér Petr Nečas má pro porážku Přemysla Sobotky několik vysvětlení - mimo jiné je vidí i v nevoli, kterou vyvolala Nečasem spolupodepsaná prezidentská amnestie. „O tom, že amnestie nás poškodila, není pochyb, ale nemohl jsem postupovat jinak, pokud bych nechtěl porušit ústavní zvyklosti," řekl Nečas, který společně s pražským primátorem Bohuslavem Svobodou přišel do Sobotkova štábu podpořit svého poraženého kolegu. Tam je i redaktor HN Vladimír Šnídl.

Další příčiny vidí Nečas v postoji médií, která vyjadřovala mnohem větší podporu Sobotkovu rivalovi Karlu Schwarzenbergovi. „Ukázalo se, že podpora mediálního mainstreamu sehrála v těchto volbách možná největší roli za posledních dvacet let," dodal Nečas.

16:18
Sobotka: Proč jsem prohrál? I kvůli Hospodářským novinám

Přemysl Sobotka byl ještě po uzavření volebních místností optimista: věřil, že získá víc než tři procenta, jak mu věštily průzkumy. Nyní však již ví, že je poražen a přemítá nad příčinami.

A ty vidí i v titulní stránce pátečních Hospodářských novin, které jako nejlepšího kandidáta označily jeho rivala Karla Schwarzenberga. „Mediální obraz v posledních týdnu však jasně signalizoval, kterým směrem jsou přes média ovlivňování voliči," řekl evidentně zklamaný Sobotka.

Celý rozhovor redaktora HN Vladimíra Šnídla s Přemyslem Sobotkou nabízíme ZDE

16:20
Blog Tomáše Klvani ze štábu Karla Schwarzenberga: Jízda!

Tomáš Klvaňa, blogger názorových stránek HNDialog, píše:

Tomáš Sedláček zdvihá dva prsty na znamení vítězství. David Černý pobíhá sem a tam a volá: "To je jízda, to je jízda..." Karel Schwarzenberg na tiskovce mluví ne jako někdo, kdo sotva postoupil do druhého kola, ale kdo se už stal prezidentem. Zpívá se tu hymna, jen ty klíče ještě necinkají...

Celý blog ze štábu Karla Schwarzenberga ZDE

16:21
Kocáb: Druhé kolo bude o prsa

Ve volebním štábu Karla Schwarzenberga je i hudebník Michael Kocáb. "To druhé kolo bude o prsa," zavěštil si.

16:22
Komentátor Jiří Leschtina: Důstojný projev Sobotky

Projev Přemysla Sobotky byl důstojný a svým způsobem působivý. Jeho podpora Schwarzenberga by mohla zapůsobit na zbytky příznivců více než skryté, potměšilé podsouvání Miloše Zemana od otce zakladatele ODS.

16:23
Fischerová se o podpoře teprve rozhodne

Neúspěšná kandidátka Táňa Fischerová získala 150 tisíc hlasů. Zda podpoří někoho ze soupeřů, neřekla.

"Vítám, že se do druhého kola dostal právě Karel Schwarzenberg. Jestli ho sama budu volit, si ale ještě musím promyslet. Mám k němu totiž výhrady, co se týká jeho působení v této vládě v souvislosti se sociálními škrty," dodala.

16:25
Vítěze I. kola označila Bobošíková za eurofederalistu a eurohujera

Jana Bobošíková respektuje, jak voliči rozhodli. „Voliči si dále přejí směřování do Evropské unie a platit dluhy, které nezpůsobili. Výsledek je podnět k tomu, abychom dál usilovali o to, abychom politiku suverenity dostávali mezi občany," uvedla ve svém prohlášení.

Svým voličům nebude doporučovat, koho ve druhém kole volit. "Můj koncept byl totiž úplně jiný než koncept ostatních osmi kandidátů. Nebudu doporučovat, aby volili eurofederalistu Miloše Zemana nebo eurohujera Karla Schwarzenberga," dodala.

16:25
Čínská televize na Zemanově konferenci

Na tiskovou konferenci Miloše Zemana přišli i novináři z čínské televize.

16:28
Zeman poblahopřál Schwarzenbergovi: Bude to souboj levice a pravice

Miloš Zeman poblahopřál Schwarzenbergovi k druhému místu v I. kole prezidentských voleb. Zároveň mu neváhal vyslat bojovně laděný pozdrav, když reagoval na Schwarzenbergova slova, který Zemana označil za kandidáta spojeného s minulostí posledních deseti patnácti let.

„V minulých deseti letech to určitě nebylo, protože jsem byl mimo politiku. A ano, v předchozích pěti letech tady byla stabilní vláda, která vyvedla tuto zemi z krize. Chtěl bych tedy souhlasit v jedné věci. Jsem spojen s minulostí, je to pravda. Ale na druhou stranu bych chtěl panu Schwarzenbergovi říci, že jeho já pokládám za muže přítomnosti. Muže, který jako ministr a první místopředseda vlády hlasoval pro důchodovou reformu, pro zvýšení cen potravin a léků, pro církvení restituce. On je mužem přítomnosti," řekl Zeman.

Zeman také ve svém projevu přirovnal druhé kolo volby k přímé volbě ve Francii. „Bude to boj kandidáta pravice a levice. Podobně jako ve Francii, tedy Sarkozy versus Hollande," řekl Zeman.

16:32
Svobodová k Fischerovi: Je to zklamání

Jana Fischera s rodinou přišla podpořit ředitelka Kapky naděje Vendula Svobodová. "Je to pro mne osobně zklamání," zhodnotila jeho porážku.

Fischer už nechce poskytovat rozhovory a ze štábu brzy odejde, hlásí z volebního štábu reportér HN Petr Weikert.

16:38
Zemanova výhra o procento

Rozdíl mezi Schwarzenbergem a Zemanem je méně než jedno procento. Zeman ale nemůže být předstižen.

16:39
Okamura je rád, že Fischer neprošel

"Myslím, že lidé z většiny volili moudře - do druhého kola nepustili bezpáteřního kariéristu, který byl favorizován do poslední chvíle evidentně falšovanými průzkumy - to je dobrá zpráva pro nás všechny. Prezident můze mít jiné názory, ale musí je jednak mít a musí za nimi umět stát. Oba kandidáti do druhého kola k takovým lidem patří," prohlásil Tomio Okamura, kterého odmítlo pro prezidentskou volbu registrovat ministerstvo vnitra.

Se svou stížností neuspěl ani u Ústavního soudu.

16:40
Hymna v proslovu Karla Schwarzenberga

V momentě, kdy bylo jasné, že Karel Schwarzenberg postoupí do II. kola prezidentské volby, předstoupil před svůj štáb s proslovem.

V jeho polovině jej proložil hymnou.

16:43
Peake věří, že lidé se začali zajímat o politiku

Komentář k prezidentské volbě si nenechala ujít ani vicepremiérka a předsedkyně strany LIDEM Karolína Peake. Velké množství lidí, které volba přilákala, může být podle ní nový počátek zájmu lidí o politiku.

"Zájmu, který jinak v poslední době spíše upadá nebo se mění ve lhostejnost či naštvanost. První kolo opět ukázalo, jak "spolehlivé" jsou předvolební průzkumy a jak opravdu důležité jsou poslední dny před volbami. Na místě je gratulace oběma postupujícím. Obzvláště gratuluji Karlu Schwarzenbergovi, který k volebním urnám přivedl i mladé lidi. Druhé kolo bude zajímavé, " řekla Peake.

16:52
Kdo dá komu jaké hlasy

Schwarzenbergův postup do druhého kola vítají neúspěšné kandidátky Zuzana Roithová i Táňa Fischerová. Jan Fischer neprozradil, koho a jestli v druhém kole podpoří.

O tom, čí hlasy kandidátů kdo získá, si více přečtěte ZDE

16:53
Twitter: Schwarzenberg jako ultramaratonec

K běžci na dlouhé tratě přirovnali Karla Schwarzenberga na Twitteru. Silný závěr kampaně se mu vyplatil.

16:54
Bloger Tomáš Klvaňa: Chytrá reakce Zemana

Reakce Zemana - druhé kolo je volbou mezi levicí a pravicí - je logická a chytrá. Jedině tak totiž v solidně středolevém Česku může vyhrát.

Blog Tomáše Klvani ZDE

16:55
Lidé podpořili stranické kandidáty, myslí si Fischer

Lidé podle Jana Fischera rozhodli o tom, že do druhého kola postupují dva straničtí kandidáti.

"Nicméně i tak jsem rád, že můj program a program nestranických kandidátů dovedl oslovit české voliče. A já jsem stále hluboce přesvědčen, že Česká republika potřebuje naději. A já do voleb nešel s ničím jiným, než abych lidem dal naději, že se tu dá nejen slušně a normálně žít, ale že se v ní dá dělat i slušná politika," řekl.

17:00
Hlas ze světa: Ať novinářům zakážou slovo "historický"

Volby sledují i zahraniční analytici. Seán Hanley přednáší na Fakultě slovanských a východoevropských studií University College London (UCL) a mimo jiné tweetuje: Českým novinářům by měli zakázat slovo "historický".

 

 

17:00
Na Zemanově kampani pokračuje Renč

Režisér Filip Renč začne hned v neděli pracovat se svým týmem na mediální kampani prezidentského kandidáta Miloše Zemana pro druhé kolo voleb. Soustředit se chce na internet a sociální sítě.

V rukávu má prý také "mediální eso", kterým je známá herečka. Její jméno Renč neprozradil.

 

17:02
Fischerův syn si musí další volbu rozmyslet

Syn expremiéra Jana Fischera netuší, koho bude jeho otec volit ve druhém kole volby prezidenta republiky. Svému otci prý v této věci nebude radit. Mladík s motýlkem v národních barvách prý ještě není rozhodnutý, koho ve druhém kole podpoří, tlumočí jeho slova redaktor HN Petr Weikert.

17:15
Zemanova oslava: Jedna hruškovice, jeden fernet

Prezidentský kandidát Miloš Zeman se chystá své vítězství v prvním kole oslavit "jednou hruškovicí, jedním fernetem". Zvítězil podle svých slov díky své dceři, která se zapojila do kampaně. "Kačenka mně určitě přinesla hodně procent. Nebýt jí, tak bych nikdy pana Schwarzenberga - byť o jedno procento - neporazil," řekl novinářům Zeman.

17:36
Zemanova dcera pokračuje v kampani

Dcera prezidentského kandidáta Miloše Zemana Kateřina chce dál pokračovat v kampani na podporu svého otce. Nemyslí si, že by vítězství byla její zásluha.

"Myslím si, že lidé hlavně volili tátu, zapojila jsem se nějak a ukázala jsem jim, jaký je táta člověk, nejenom politik," řekla devatenáctiletá Kateřina Zemanová.

17:37
Komentátor Jiří Leschtina: Zeman sází na krátkou paměť voličů

Oba finalisté ve svém prvním projevu (a Zeman o něco více) ukázali, že souboj v druhém kole bude skutečně tvrdý. Zemanův útok na vládu, v níž jeho protivník sedí, byl pochopitelný a očekávaný. Co je však zajímavé, že se pochválil za opoziční smlouvu. Evidentně sází na krátkou paměť voličů. Asi mu ještě nedošlo, že jeho výsledek není ve srovnání s bombastickými očekáváními nikterak oslnivý. Zdá se, že to s krátkou pamětí občanů není až tak špatné, jak se v začátcích kampaně mohlo zdát.

17:40
Petr Kamberský: Hrůza nepřišla

Po sérii blamáží můžeme nakonec říct, že přímá volba zatím žádnou hrůzu nepřinesla. Žádný Jágr proti Gottovi, Svěrák proti Franzovi. Naopak. Do druhého kola vstupují dva silní političtí kandidáti: bývalý levicový poslanec a premiér proti současnému pravicovému ministrovi zahraničí. Předseda strany proti předsedovi strany. Čitelní, jasní, vyprofilovaní, víme, co kdy dokázali, co kdy "provedli", co od nich můžeme čekat.

Máme si z čeho vybírat. Srdcem i rozumem.

17:42
Škodila Sobotkovi značka ODS? Divná otázka, řekl Vondra a odešel

Smutek s poraženým Přemyslem Sobotkou přišel do jeho štábu sdílet i exministr obrany Alexandr Vondra. „Výsledky čtu tak, že voliči ODS většinou podpořili Karla Schwarzenberga," řekl Vondra, který si sám podobně hořké chvilky prožil před čtvrtrokem, když nepostoupil do druhého kola senátních voleb.

Server IHNED se ho pak zeptal, jestli si myslí, že podpora ODS byla pro Sobotku spíš výhodou, nebo handicapem. Vondra na několik sekund ztichl, pak se pousmál. „To je divná otázka," řekl a odešel.

17:44
Ahoj, pane Fischere, zazněl pozdrav z ulice

Volební štáb právě opustil i Jan Fischer. Než nasedl do auta, potkal na ulici asi pětiletou holčičku, která se s ním rozloučila zvoláním: "Ahoj, pane Fischere!"

Neúspěšný kandidát zároveň i nadále odmítá prozradit, koho bude volit ve druhém kole. "Stále jsem se nerozhodl," poznamenal.

Fischerova manželka se synem odjeli s ním.

17:45
Petr Honzejk: Kampaň začala

Kampaň před druhým kolem začala. Schwazenberg bude předhazovat Zemanovi oposmlouvu, Šloufa, Lukoil, vazbu na Klause, financování kampaně. Zeman Schwarzenbergovi Kalouska a průšvihy současné vlády. Výhoda Schwarzenberga: jeho politický záznam není omezen jen na Kalouska, naproti tomu Zeman nic jiného než oposmlouvu a Šloufa nemá. Výhoda Zemana: Lidé ve volbách reagují spíš na aktuální problémy. Druhé kolo rozhodne to, zda má společnost paměť. Nebo lépe řečeno - jestli se ji rozhodne použít.

17:46
Zeman slaví v soukromí

Zemanův volební štáb oslavuje v soukromí. Mezi oslavujícími je například Filip Renč, autor Zemanova volebního spotu.

17:48
KSČM stojí za Zemanem

Výsledek prvního kola prezidentských voleb podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa ukázal, že stále ještě hodně lidí některé členy Nečasovy vlády odděluje od jejich vládnutí a dá více na jejich slova než na to, jak skutečně jednají.

"Přitom např. Karel Schwarzenberg zcela nepochybně nese spoluodpovědnost např. za církevní restituce, zvýšení daní i zhoršení sociálního systému," tvrdí.

KSČM věří, že její příznivci budou dál podporovat Miloše Zemana.

17:53
Jak se snižoval Zemanův náskok

Na začátku sčítání volebních hlasů v I. kole prezidentské volby by málokdo tušil, že se do finále posune Miloš Zeman s Karlem Schwarzenbergem. Jak se rozdíl mezi nimi zmenšoval, vidíte v grafu redaktora Milana Mikulky.

17:57
Svět si všiml překvapujícího vyřazení Fischera

O pravděpodobném vítězství Miloše Zemana v prvním kole české prezidentské volby informovala po sečtení zhruba 85 procent hlasů také agentura AP, později také AFP.

Nezapomněly připomenout, že Karel Schwarzenberg překvapivě vyřadil favorizovaného Jana Fischera.

17:58
Celý můj život jsou prohry, směje se Fischerová

V Divadle Kampa, kde slaví konec volební kampaně neúspěšná kandidátka Táňa Fischerová, se zpívá a bouchá šampaňské.

"Jsem zvyklá prohrávat, celý můj život jsou prohry... A přece to k něčemu je. Nesmíme to vnímat jako něco, co se nepovedlo," uzavřela herečka. Za pět let už ale na prezidentku kandidovat nechce.

17:59
Komunisté podpoří Zemana

Šéfredaktor Respektu upozorňuje, že KSČM se rozhodla, koho ve druhém kole podpoří.

18:04
Skromná kampaň. Na 1 hlas 70 haléřů

"Náklady kampaně na jeden hlas odevzdaný ve volbách byly v našem případě 70 haléřů," vypočítává tým Táni Fischerové. Klíčové hnutí mobilizuje její příznivce, aby se sešli na kandidátkách před parlamentními volbami.

18:05
Sportovec i socioložka v Divadle Archa

Na sedačkách jeviště si spolu povídají stříbrný olympionik Vavřinec Hradilek a socioložka Jiřina Šiklová. "Myslím si, že Karel Schwarzenberg je nejlepší z těch 9 kandidátů," vysvětloval Hradilek, co ho do Divadla Archa přivedlo.

18:06
Tři otázky pro Miloše Zemana

Jaké bude druhé kolo volby?
Bude to klasický demokratický souboj mezi pravicí a levicí.

Jak velký soupeř je Karel Schwarzenberg?
Je to člověk se spoustou zahraničních zkušeností, ale upozorňuji, že jako druhý muž vlády se nemůže vymlouvat "Já jsem toho Nečase nikdy neviděl, ukažte mi, kdo to je". Nese plnou odpovědnost za činy Nečasovy vlády. Zvedl ruku pro církevní restituce a pro důchodové reformy.

Jakou kampaň nyní zvolíte?
Kampaň bude velmi velmi levná. Nebýt Kačenky, Karla bych neporazil. Nemá na rozdíl ode mě tři brady. Rozhodující roli budou hrát televizní diskuse a rozhovory s novináři, které ze srdce miluji.

18:12
Kde jsou Schwarzenbergovi straníci?

Karel Schwarzenberg je předsedou a oficiálním kandidátem TOP 09. Hlavní tváře jeho strany ale ve volebním štábu nejsou. Chybí nejen místopředseda Miroslav Kalousek, ale také ministři z vlády - Leoš Heger či Ludmila Müllerová.

"Je tady například místopředsedkyně Helena Langšádlová nebo bývalý ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek," hlásí z místa reportér IHNED.cz Jan Pavec.

18:16
Výsledky voleb jsou téměř kompletní

Zbývá sečíst poslední volební okrsek. Nachází se v Praze 5.

18:17
Zeman: Rozhodnout může 40 procent voličů, kteří nepřišli

"Těch 40 procent lidí, kteří se nezúčastnili prvního kola, může rozhodnout volby," prohlásil Miloš Zeman v rozhovoru pro ČT. Voliče vyzval, ať se dostaví k druhému kolu prezidentských voleb.

18:20
Paroubek podporuje Zemana

Národní socialisté podle svého předsedy Jiřího Paroubka budou nadále podporovat do funkce prezidenta Miloše Zemana.

Mezi Paroubkem a Zemanem přitom vládlo napětí v době, kdy byl Paroubek šéfem sociálních demokratů. Právě Paroubek stál za první neúspěšnou kandidaturou Zemana na Hrad.

18:22
Data: Účast 60,31 procent je srovnatelná jen se sněmovními volbami

Volební účast byla podstatně vyšší než na podzim při krajských a senátních volbách. Prezidentské volby byly pro voliče třetí nejzajímavější v tomto století. Více lidí přišlo jen k volbám do sněmovny v letech 2010 (účast 62,6 %) a 2006 (64,47 %).

Prohlédněte si interaktivní graf

18:23
Schwarzenberg zvažuje, zda opustí ministerstvo

Kandidát na prezidenta Karel Schwarzenberg se poradí s premiérem Petrem Nečasem, zda se má vzdát funkce ministra zahraničí v jeho vládě.

18:26
Pacientů volilo méně, část šla domů

V pražské Nemocnici Na Bulovce nakonec volilo prezidenta 99 pacientů. Původně jich mělo být o 23 více.

"Mapování zájmu a zapisování do takzvaného zvláštního seznamu voličů však probíhalo v prvním lednovém týdnu a mezitím u některých pacientů pominul důvod hospitalizace a mohli pak už volit ve svých volebních okrscích," vysvětlil mluvčí nemocnice Martin Šalek.

18:28
Sociální demokraté projednají, koho podpoří

Vedení ČSSD se dnes sejde, aby projednalo, zda a koho podpořit ve druhém kole prezidentské volby. Doporučení svým voličům by sociální demokraté mohli zveřejnit kolem 20:00.

Podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky je ale možné i to, že strana nepodpoří nikoho a rozhodnutí nechá na voličích.

Kandidát ČSSD Jiří Dienstbier skončil čtvrtý.

18:30
Rozdíl Zemana a Schwarzenberga - 41 653 hlasů

Volby I. kola jsou definitivně sečteny. Rozdíl mezi prvním z postupujících Milošem Zemanem a jeho soupeřem Karlem Schwarzenbergem je 41 653 hlasů.

Bývalý premiér Miloš Zeman získal v prvním kole volby prezidenta 24,21 procenta hlasů, druhému Schwarzenbergovi dalo hlas 23,40 procenta voličů.

Třetímu Janu Fischerovi chybělo k postupu do druhého kola 362 758 hlasů, čtvrtému Jiřímu Dienstbierovi 374 898.

Prohlédněte si interaktivní graf

Příští hlavu státu, která nahradí v úřadu Václava Klause, si lidé vyberou za dva týdny, 25. a 26. ledna.

18:35
Die Welt: "Kníže" ohromil ČR

Za překvapivého postupujícího z prvního kola českých prezidentských voleb označil server německého deníku Die Welt Karla Schwarzenberga, který s Milošem Zemanem postoupil do druhého kola.

Do něj se podle serveru "kníže" dostal díky mohutnému závěrečnému finiši volební kampaně a svým výsledkem "ohromil Česko".

18:42
U Zemana se večeří zabijačka

V Zemanově volebním miništábu panuje podle reportéra HN Aleše Měřičky po hektickém odpoledni ospalá nálada. Většina novinářů už jej opustila, zbývající večeří nabídnutou zabijačku.

Miloš Zeman se chystá promluvit v hlavních zpravodajských televizních relacích, i když už před hodinou zúčastněným popřál dobrou noc. "Ale noc je ještě mladá," dodal.

18:47
Schwarzenberg si přeje podporu Dienstbiera

Karel Schwarzenberg by si ve druhém kole přál podporu neúspěšného sociálního demokrata Jiřího Dienstbiera. Připomněl, že měl velmi dobré vztahy s jeho otcem, se kterým se znal 25 let.

"Skoro ve všech věcech jsme si naprosto rozuměli, bylo jen málo věcí, kde jsme se dostali do sporu," uvedl o někdejším disidentovi a porevolučním československém ministrovi zahraničí.

18:52
A divadlo pokračuje

"Název restaurace A divadlo pokračuje je určitým způsobem symptomatický. A divadlo bude dalších čtrnáct dní pokračovat," poznamenal Zeman k paralele místa, kde jeho štáb slaví vítězství v souvislosti s pokračující kampaní ve II. kole prezidentské volby.

18:56
V Bukově odmítli jaderné úložiště

Obyvatelé Bukova na Žďársku se v místním referendu z větší části postavili proti průzkumu této lokality pro stavbu trvalého úložiště jaderného odpadu. Proti spolupráci se Správou úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) se vyslovilo 68 lidí, tedy skoro 52 procent odevzdaných hlasů.

Podle údajů zveřejněných na webové stránce obce se referenda zúčastnilo 87,9 procenta ze 149 oprávněných voličů.

19:03
Z Fischerova štábu už je opět restaurace

Ve Fischerově štábu už zůstala jen Česká televize, která chystá přímý vstup. Lidé z Fischerova týmu už sklidili veškerou techniku, a jelikož štáb byl umístěn v restauraci, proudí sem lidé na večeři.

19:05
Bazén v Písku musí stát jinde, rozhodli obyvatelé

Nový bazén v Písku nebude stát v původně zamýšlené lokalitě v blízkosti centra města. Rozhodlo o tom dnešní referendum. Z obyvatel města, kteří se ho zúčastnili, se 88 procent vyslovilo pro přemístění zamýšleného projektu. Výsledek je závazný a město se podle něj musí řídit.

Účast v referendu byla 44,5 procenta. Pro přemístění plánovaného akvaparku se vyslovilo 9471 hlasujících, 1042 podpořilo projekt radnice.

19:15
Analytici: Česko bude mít blíž k EU

Postup Miloše Zemana a Karla Schwarzenberga do druhého kola prezidentské volby dává šanci na aktivnější proevropskou politiku, shodli se analytici oslovení ČTK. Názorové rozdíly mezi oběma kandidáty nejsou podle nich příliš veliké, přestože se Zeman profiluje spíše levicově a Schwarzenberg pravicově.

Z hlediska hospodářství země tak není velký rozdíl, kdo z vítězů prvního kola nakonec usedne na Hradě. Možnost prezidenta ovlivnit ekonomiku je totiž spíše nepřímá, například prostřednictvím jmenování členů bankovní rady České národní banky.

19:20
Dienstbier asi nikoho nepodpoří

Jiří Dienstbier zřejmě nepodpoří ani jednoho z kandidátů. "Pro voliče sociální demokracie to nebude dobrá volba, jedná se o dva pravicové kandidáty, budou tedy volit menší zlo," řekl v rozhovoru pro ČT.

19:21
Papírnu lidé v Zábřehu odmítli

Obyvatelé Zábřehu na Šumpersku v místním referendu odmítli, aby město prodalo společnosti Wanemi CZ pozemky v průmyslové zóně, na kterých firma plánuje postavit energetický zdroj a papírnu.

Hlasovalo se souběžně s prvním kolem prezidentských voleb, nesouhlas se záměrem podle webu města vyjádřilo přes 76 procent účastníků.

O vyhlášení místního referenda, které loni na jaře schválilo zábřežské zastupitelstvo, odpůrci sedmimiliardové investice usilovali několik let. Podle společnosti Wanemi ale referendum v tuto chvíli, kdy běží soudní spory, smysl nemá.

Referenda se zúčastnilo 6874 z 11 533 oprávněných voličů, tedy téměř 60 procent.

19:24
Fischerovi prý ublížil distanc od komunistů, míní politolog

Politolog Zdeněk Zbořil míní, že si Jan Fischer mimořádně uškodil i prohlášením, že nebude jednat s komunisty. Všichni mu prý začali připomínat, že sám byl v předlistopadové KSČ. "Ztratil tak důvěryhodnost a stal se pro soupeře snadným terčem," soudí Zbořil.

19:26
Tam, kde hlasoval, Schwarzenberg vyhrál

V obci Sýkořice na Rakovnicku, v jejíž blízkosti má Karel Schwarzenberg bydliště, přišlo k urnám na 65 procent voličů.

"Jedině jsem rád, že se dostal tak daleko. Myslím, že to je z jeho vystupování a slušnosti. To není žádný problémový člověk, aby se nad někoho vyvyšoval," řekl k výsledku voleb starosta Jiří Šulc.

Schwarzenberg v Sýkořicích vyhrál s 42 procenty, druhý Zeman získal 25 procent, třetí byl Jiří Dienstbier s necelými 13 procenty.

19:32
Majitel Tuzexu v Berlíně volil Franze

V Německu v prvních přímých volbách českého prezidenta hlasovalo 403 Čechů. Jejich počet tak asi o stovku předčil množství krajanů zaregistrovaných k hlasování.

Jedním z Čechů, kteří se v hlavní městě zúčastnili prezidentských voleb, byl i výtvarník a majitel berlínského obchodu Tuzex Luděk "Pešek" Pachl. Obě jeho profese se prý promítly do toho, že do urny hodil lístek se jménem Vladimíra Franze.

"Tuzex má modré logo, tak jsem zvolil modrého kandidáta," řekl ČTK, přičemž narážel na zjev hudebního skladatele a výtvarníka Franze, který je potetovaný po celém těle, včetně obličeje.

Franz se ale do II. kola volby nedostal.

19:38
Hodonín volil Zemana, Lány Schwarzenberga

Někdejší premiér Miloš Zeman (SPOZ) vyhrál první kolo prezidentských voleb téměř ve všech obcích, kde se narodili nebo zemřeli dosavadní prezidenti - Masarykově rodišti Hodoníně, Benešově rodišti Kožlanech na Plzeňsku i v Dědicích, které je označováno jako místo narození Klementa Gottwalda.

Vicepremiér Karel Schwarzenberg (TOP 09) porazil Zemana pouze v Praze, v Lánech na Kladensku a v Sezimově Ústí na Táborsku.

V Zákolanech na Kladensku, kde se narodil Gottwaldův nástupce Antonín Zápotocký, vyhrál Zeman nad Schwarzenbergem o jediný hlas.

19:43
Sociální demokraté nepřímo podpořili Zemana

Vedení ČSSD nepřímo podpořilo do 2. kola voleb Miloše Zemana. Lidé mají jeho podporu zvážit, protože nejde o kandidáta spojeného s touto vládou. Podle předsedy strany Bohuslava Sobotky se na tom vedení strany shodlo jednomyslně.

19:52
Klaus výsledky voleb zatím nekomentuje

Prezident Václav Klaus dnes výsledky I. kola prezidenských voleb komentovat nebude. Na dotaz IHNED.cz to řekl jeho mluvčí Radim Ochvat.

20:05
Kubišová: Věděla jsem, že v tomto režimu vyhraje chlap

Zpěvačka Marta Kubišová dala hlas dlouholeté kamarádce Taťaně Fischerové: "Věděla jsem, že když jí dávám hlas, tak v tomto mačistickém režimu to vyhraje chlap. Už to tak bývá, že moje volba bývá polibkem smrti. Ale není to smrt v pravém slova smyslu, protože si myslím, že zhruba tři procenta pro ženu je výborný výsledek. Znám ji dlouho a věřila jsem, že v ní budou lidé, speciálně mladí lidé vidět pokračování uvažování Václava Havla, protože ona mu byla velice blízká."

20:22
U Franze je večírek

Skladatel Vladimír Franz skončil při prezidentské volbě pátý, přesto v jeho volebním štábu bouchalo šampaňské a tleskalo se. Čekání na výsledky v pražské kavárně NoD volně přešlo ve večírek, Franz pak ochotně poskytoval rozhovory, rozdával svým příznivcům podpisy a vesele pózoval fotografům. Žádná očekávání ohledně výsledků prý totiž neměl.

Rozhovor Michaely Mužíkové s Vladimírem Franzem si můžete přečíst ZDE

20:38
ČSSD vyzývá, aby lidé přišli k volbám

Sociální demokracie slovy svého předsedy Bohuslava Sobotky vyzvala voliče, aby v II. kole prezidentské volby dali hlas Miloši Zemanovi. Bylo to jednomyslné rozhodnutí.

20:42
Dienstbier nikoho nedoporučí

Neúspěšný kandidát ČSSD Jiří Dienstbier řekl, že osobně nikoho nepodpoří.

20:46
Výtvarník Černý: Zeman? Kdo to je?

Výtvarník David Černý, který je součástí volebního týmu Karla Schwarzenberga, reportérovi IHNED.cz řekl, že je se svými lidmi už připraven na pokračování prezidentské kampaně.

Bude to konfrontační kampaň proti panu Zemanovi?

Kdo to je? To jméno mi něco řiká. Nebyl to snad někdo, kdo tady rozjel korupci?

20:50
Sobotkovo odcházení

Přemysl Sobotka si ani nepočkal na zveřejnění kompletních výsledků, poděkoval a odešel z dosahu novinářů. Před odchodem stihl ještě prohlásil, že do druhého kola podpoří Karla Schwarzenberga. Z politiků ODS se sledování jeho porážky ve volebním štábu účastnilo jen několik lidí: ministři Michal Kuba a Tomáš Chalupa, pražský primátor Bohuslav Sobotka nebo například europoslanec Milan Cabrnoch.

20:53
Glosa Jiřího Leschtiny

Obava ČSSD ze Zemanovy pomsty

Bohumil Sobotka svým doporučením Zemanovy šance o hodně zvýšil. Co ho vedlo k tak bleskové reakci? Zřejmě je vyděsila představa, že Zeman má reálnou šanci se stát prezidentem. A pokud by ho odmítli podpořit nebo by jen tak něco s významným mrkáním voličům naznačovali, jeho pomsta by pak byla o to strašlivější.

Celý komentář Jiřího Leschtiny čtěte - ZDE

20:53
Fischer řekl, že je mu bližší Schwarzenberg

Expremiérovi Janu Fischerovi, který nepostoupil do druhého kola prezidentských voleb, je z kandidátů nejbližší šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg.

Miloš Zeman, který se o místo na Hradě utká za dva týdny právě se Schwarzenbergem, by Česko "izoloval směrem na východ". Fischer to řekl serveru Týden.cz.

20:54
Komentátor Jindřich Šídlo tweetuje: Nová radnice zřejmě nebude

V Plzni se kromě voleb konalo také referendum o výstavbě velkého obchodního centra ve středu města. Zvítězili odpůrci výstavby, a radnice tak musí podle výsledku výstavbě všemi prostředky zabránit. V Praze 7 se v referendu rozhodovalo o výstavbě radnice, k referendu dorazil dostatečný počet voličů. K tomu tweet komentátora Jindřicha Šídla:

20:56
Schwarzenbergovi příznivci slaví na Kampě

Karel Schwarzenberg z volebního štábu již odjel. Není jasné, zda se vůbec ještě objeví mezi nadšenými lidmi, kteří se chtějí sejít v jedné z kaváren na Kampě. Mezi nově příchozími ve štábu v Divadle Archa je šéf Strany zelených Ondřej Liška.

21:03
Polský komentátor: Schwarzenbergův výsledek je senzací

Karel Schwarzenberg je nezpochybňovaným vítězem prvního kola prezidentských voleb v Česku. I když to, zda se stane prezidentem, rozhodne až druhé kolo za dva týdny, je i tak výsledek senzací, a to výjimečně pozitivní, píše na webu nejčtenějšího polského zpravodajského týdeníku Polityka komentátor Tomasz Maczkowiak.

V článku popisuje krátce Schwarzenbergův život a postavení v české společnosti. "Čechy si získal především tím, že na něj mají jednoznačně názor, že je to slušný člověk, který odolává svodům moci, což je velmi důležité v zemi, kde se za největší bolest veřejného života považuje korupce," vysvětluje si oblíbenost knížete Maczkowiak.

21:14
Nejdražší hlas měl Sobotka. Stál 121 korun

Nejdráž "pořídil" hlas voliče v prezidentských volbách kandidát ODS Přemysl Sobotka. Místopředsedu Senátu, jenž skončil v devítce kandidátů na předposledním místě, stál jeden voličský hlas 121 korun.

Vítěze prvního kola Miloše Zemana (SPOZ) stál jeden hlas asi osm korun. Druhý finalista, předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg za něj "vydal" zhruba o deset korun víc. Vyplývá to z podílu odhadovaných nákladů na kampaně, které volební štáby přiznávají, a počtu získaných hlasů.

Favorizovaného Jana Fischera, jenž se umístil třetí už na nepostupové pozici, přišel na 26 korun, čtvrtého Jiřího Dienstbiera (ČSSD) zhruba na 19 korun. Táňa Fischerová vydala za svůj hlas 70 haléřů.

21:30
Expremiér Špidla: ČSSD by měla podpořit Schwarzenberga

Někdejší premiér a eurokomisař Vladimír Špidla (ČSSD) nesdílí názor své strany, která do druhého kola nepřímo vyjádřila podporu Miloši Zemanovi. Špidla je naopak pro Karla Schwarzenberga. "Jakkoliv to zní paradoxně, myslím, že podpora Karla Schwarzenberga je výhodnější, protože on je jasný protivník, nemá schopnost narušit strukturu levice a její mobilizaci. Miloš Zeman je zatížen tisíci různými vztahy na levici, má jasný cíl sociální demokracii oslabit. Vždy tak jednal. Nevím, co bychom měli dělat. Chceme-li vyhrát volby, tak lepší východisko bude jako prezident Karel Schwarzenberg," řekl Špidla v rozhovoru pro server Týden.cz.

21:40
Ve 30 obcích se nenašel jediný volič, který by volil na Hrad ženu

Ve 30 obcích v zemi se nenašel jediný volič, který v prvním kole prezidentských voleb vhodil do urny hlasovací lístek se jménem některé ze tří kandidátek. Naopak více než třicetiprocentní podporu dohromady získaly Jana Bobošíková (Suverenita), Táňa Fischerová a Zuzana Roithová (KDU-ČSL) v 25 vesnicích.

22:07
Schwarzenbergův kreativec: Nápad jít na Hrad vznikl už v roce 2001

Myšlenka na kandidaturu Karla Schwarzenberga na Hrad se zrodila již někdy v roce 2001, říká Martin Kotas, člen Schwarzenbergova volebního týmu a majitel Mlýnské kavárny, kde se právě oslavuje ministrův úspěch. Tehdy u toho Kotas dle svých slov ještě nebyl, nyní však má v týmu na starosti kreativu. V zázemí jeho kavárny se tak již nějakou dobu rodí nápady, jak kampaň vést, oživit, odlehčit...

22:12
Zemana nejvíc volili v Dolních Lažanech, Schwarzenberga v Horské Kvildě

Miloše Zemana nejčastěji volili v Dolních Lažanech na Třebíčsku. Hlas mu tam dalo 63 z 95 voličů, tedy přes 66 procent. Karel Schwarzenberg získal největší podporu v Horské Kvildě na Klatovsku. Z 58 hlasů jich tam dostal 38, tedy 65,5 procenta.

22:39

Vážení čtenáři, sobotní on-line zpravodajství končí. Klíčovou zprávou dnešního dne je, že do druhého kola prezidentské volby postoupili Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg. Děkujeme za pozornost, on-line přenos můžete na IHNED.cz sledovat i v neděli.