Náměstek ministra vnitra pro informační technologie Radek Šmerda ve čtvrtek rezignoval. Své více než roční působení na vnitru spojil hlavně se spuštěním základních registrů, které jsou v provozu od července loňského roku. Informoval o tom mluvčí vnitra Pavel Novák. Ve funkci jej nahradí dosavadní ředitel jeho kanceláře Petr Solský.

"Již při svém nástupu jsem avizoval, že své působení považuji za časově omezené, spojené hlavně se spuštěním základních registrů," vzkázal bývalý ministr dopravy Šmerda skrze mluvčího.

Šmerdovi se přitom podařilo elektronickou databázi údajů o obyvatelích, kterou sdílejí úřady po celé ČR, spustit bez problémů 1. července i přes kritiku mnohých odborníků o její nepřipravenosti.

Pětatřicetiletý exministr nastoupil na vnitro v půlce listopadu předloňského roku, předtím byl necelé tři měsíce ve funkci ministra dopravy po rezignaci Víta Bárty (VV).

Od července 2010 byl Bártovým náměstkem, za ministerstvo dopravy mimo jiné zasedal v dozorčích radách ČSA a Českých drah, byl také předsedou řídícího výboru drah. Na funkci ministra dopravy nestraník Šmerda rezignoval na žádost Věcí veřejných, které ho do vlády nominovaly.

Šmerda byl také výrazným kritikem nefunkčního registru vozidel, nedávno se také ucházel o místo šéfa pražského dopravního podniku, kterým se však nakonec stal bývalý manažer společnosti T-Mobile Milan Křístek.

Šmerda od konce 90. let spolupracoval jako poradce s poslancem Pavlem Severou (KDU-ČSL). Od ledna 2007 do dubna 2008 byl ředitelem kabinetu ministryně obrany Vlasty Parkanové (KDU-ČSL), v dubnu 2007 se stal jejím náměstkem a ve funkci vydržel do nástupu vlády Jana Fischera.

Poté působil jako asistent místopředsedy Vrchního soudu v Praze, od října 2009 do loňského března byl náměstkem generálního ředitele Vězeňské služby pro právo a správní činnost.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist