Státní Ředitelství silnic a dálnic podalo první žaloby kvůli nevýhodnému pronájmu dálničních odpočívadel. Jde o dědictví z éry bývalého manažera Michala Haly, který je obviněn mimo jiné z podvodu a přijímání úplatku.

Stát kvůli nevýhodným pronájmům přichází o stovky milionů korun.

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) oficiálně potvrdilo, že zahájilo dva spory ohledně pronájmu odpočívadel. "Ty podmínky pronájmu jsou neúnosné," komentoval ředitel David Čermák.

S dalšími nájemci prý ředitelství jedná. "Řešení soudní cestou je až poslední možnost, pokud ztroskotají veškeré způsoby, jak narovnat smluvní vztahy dohodou," říká mluvčí ředitelství Nina Ledvinová.

Problémy se smlouvami spočívají v tom, že některé z nich ŘSD v minulosti uzavřelo na padesát let. Není výjimkou, že se u kratších pronájmů automaticky obnovují smlouvy. Průměrná cena pronájmu za odpočívadlo s benzinovou pumpou je navíc podle Ředitelství silnic a dálnic 1500 korun denně. Je to několikanásobně méně než například v sousedním Rakousku.

Audit, který si na odpočívadla ŘSD zpracovalo, prozradil ještě jednu zajímavost – stát prakticky nemá šanci smlouvy vypovědět, pokud pronajímatelé sami necouvnou.

ctete streda