Tradiční klobásy, stejně tak květiny, tabák a tisk budou ve stáncích na Václavském náměstí stále k dostání. K poslednímu dni roku 2012 město ukončilo nájemní smlouvu se všemi stánky na Václavském náměstí kromě sedmi. Některým z nich smlouvu pouze prodloužilo, některé zůstanou celoročně. Radní tím připravují náměstí na nové kiosky s jednotným vzhledem.


Provozovatelé všech zrušených stánků nesměli od 1. ledna prodávat a od města dostali týden na jejich odklizení. Mnozí stánkaři ale i přes zákaz a hrozbu pokuty prodávali i po Novém roce. "Je zbytečné, aby bylo zavřeno, když to tam stojí," řekl jeden z majitelů Milan Janeček.

 

Na náměstí teď zůstane už jen sedm stánků s občerstvením, tabákem či květinami. Třem z nich město smlouvu prodloužilo do konce června, jednomu do konce roku 2013 a tři zůstanou celoročně. Konkrétně jde o dva stánky s občerstvením, jeden s jízdenkami na okružní jízdy městem, tři stánky s tiskem a tabákem a jeden s květinami.

Stánky, které zůstávají

2 stánky s občerstvením:
- Václavské nám. u č. 1/846 - prodlouženo do 30. 6. 2013
- Václavské nám. u č. 42/796 - prodlouženo do 30. 12. 2013
stánek s jízdenkami na okružní jízdy městem:
-Václavské nám. u č. 23/828 - zůstává celoročně
3 stánky s tiskem, tabákem:
- Václavské nám. u č. 1/846 - prodlouženo do 30. 6. 2013
- Václavské nám. u č. 34/792 - zůstává celoročně (mobiliář)
- Václavské nám. u č. 59/812 - zůstává celoročně (mobiliář)
1 stánek s květinami:
-Václavské nám. u č. 49/816 - prodlouženo do 30. 6. 2013

Kdy budou nové stánky, není jasné

Změnou radní Prahy směřují k plánované rekonstrukci celého náměstí a umístění nových, jednotných stánků. Jejich vzhled už je jasný - půjde o prosklené kiosky ve tvaru lodě z dílny Cigler Marani Architects. Město by je chtělo umístit v průběhu letošního roku. "V současné době se připravuje zadávací dokumentace k výběrovému řízení na zhotovitele a provozovatele stánků s názvem Loď - dle návrhu architektonického studia Cigler Marani," uvedla mluvčí magistrátu Tereza Králová.Cigler Marani Architects 


 Nových stánků bude jedenáct. Jejich zaměření bude podobné tomu dosavadnímu - lidé si v nich budou moci koupit občerstvení, tisk, tabák nebo květiny. V jednom bude infocentrum. "Stánky jsou mobilní a nebude je problém v případě potřeby přemístit," řekla pražská radní Aleksandra Udženija (ODS).

Studio Cigler Marani navrhlo kompletní projekt rekonstrukce bulváru. Kromě nových stánků se počítá s alejí stromů táhnoucí se přes celý prostor, s větším prostorem pro pěší i s obnovením tramvajové tratě.


Kromě těchto změn město loni v dubnu opětovně zavedlo zákaz vjezdu aut na spodní část náměstí. Rozhodnutí má zvýšit atraktivitu Prahy pro pěší, zejména turisty, kteří městu přinášejí nemalé příjmy.