Prezident Václav Klaus v pátek podepsal vládní daňový balíček, který Poslanecká sněmovna schválila ve středu. Informoval o tom mluvčí Hradu Radim Ochvat.
Zvýšení sazeb DPH o jeden procentní bod na 15 a 21 procent tak začne platit od 1. ledna.
Prezident dříve zdůrazňoval, že se mu zvyšování daní nelíbí.
Soubor šestnácti zákonů zavádí například také sedmiprocentní zdanění lidí s vyššími příjmy, omezuje výdajové paušály u živnostníků a ruší daňové slevy pro pracující důchodce.
Přehledný výčet změn, které čekají podnikatele a firmy od 1. ledna 2013 naleznete na portálu pro malé a střední firmy.
Nemělo by Vám uniknout:
Předloha také snižuje pro příští rok vratku části spotřební daně z nafty pro zemědělce, od následujícího roku takzvaná zelená nafta zanikne.
Koalice ve sněmovně porazila levici. Vláda prosadila vyšší DPH a nakonec i rozpočet - čtěte ZDE
Oblíbený trik obchodníků se vrací. Ceny půjdou nahoru už před zvýšením DPH - čtěte ZDE
Zvýšit by se naopak měla daň z převodu nemovitosti a zrušit by se měly stropy odvodů na zdravotní pojištění.
Klaus: Víc peněz se nevybere
Klaus balíček podepsal, i když dal dříve najevo, že se mu nelíbí, když se takováto změna zákonů schvaluje na poslední chvíli. Podle ústavy má prezident 15 dní na to, aby se rozhodl, zda zákon podepíše, nebo nepodepíše. Klaus řekl, že ho tím vláda staví před hotovou věc a označil to za "zlý diktát na prezidenta".
Se zvýšením DPH se s největší pravděpodobností zvednou ceny potravin, léků a dalšího zboží, energií, dopravy i služeb.
Daňový balíček ale od začátku roku přináší celou řadu dalších změn, které mají dopad na domácnosti i firmy.
Kabinet také podle něj kalkuluje špatně, když počítá s tím, že zvýšením daní vybere víc peněz.
Klaus podepsal vládní daňový balíček den poté, co premiér Petr Nečas (ODS) odvolal z funkce ministryně obrany Karolínu Peake (LIDEM). Bezprostředně před podpisem balíčku pověřil Nečase vedením obrany, ten vrátil do funkce prvního náměstka resortu Vlastimila Picka. Klaus se přitom stavěl proti tomu, aby Peake vedla obranu a kritizoval to, že po svém nástupu odvolala Picka z vedení ministerstva.
Podle ústavy má prezident 15 dní na to, aby se rozhodl, zda zákon podepíše, nebo nepodepíše. Například církevní restituce, se kterými také nesouhlasil, Klaus nechal bez podpisu, čímž vyjádřil distanc od zákona, ale umožnil jeho přijetí, aniž by ho vracel do Sněmovny.
Vládní koalice potřebovala k prosazení balíčku alespoň 101 hlasů, nakonec ho ve Sněmovně podpořilo 102 poslanců.
Tisíc na rodinu
Vzrůst cen v důsledku daňového balíčku kritizoval šéf opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka. Podle Martina Diviše z PricewaterhouseCoopers ČR schválené zvýšení DPH má z peněženky průměrné rodiny odsát zhruba tisícovku ročně.
O daňovém balíčku i rozpočtu poslanci jednali opakovaně. Sněmovna jednou balíček neschválila, protože kvůli protestu šestice poslanců ODS chyběly pro jeho schválení hlasy, a vláda ho musela předložit znova. Ve středu se koalici přehlasovat Senát, který balíček vetoval, podařilo.
Podobně vláda už jednou předložila i státní rozpočet, ale poslanci jí ho v prvním čtení na žádost ministra Kalouska vrátili k přepracování, počítal totiž s daňovým balíčkem, jehož schválení bylo tehdy velmi nejisté.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist