Bývalý olomoucký řidič MHD Roman Smetana, který si odpykává poslední dny trestu za pomalování předvolebních plakátů a odmítnutí původního trestu, si stěžuje na zacházení ve věznici v Rapoticích na Třebíčsku.

Tvrdí, že kvůli odmítnutí osobní prohlídky byl napaden zasahujícími dozorci a skončil na samotce. Dopis Smetany popisující jejich počínání zveřejnili jeho příznivci na stránkách www.prosmet.cz.

Zástupci věznice to však odmítají a tvrdí, že zákrok byl adekvátní. Smetana by měl po odpykání stodenního trestu brány věznice opustit v sobotu. Již v lednu jej však čeká další soud kvůli vyhýbání se vězení.

Podle Smetany se incident stal minulý čtvrtek při technické kontrole cel, kdy se měli vězni podrobit důkladné prohlídce.

"Odmítl jsem se podřídit tomuhle nesmyslu, především jsem pak odmítal se svléci a špulit holý zadek s odůvodněním, že mezi půlkami prostě nic nemám. Dlouho, leč marně, jsem byl přesvědčován, abych ustoupil a zadek ukázal. Pak na mě naběhlo pár ostrejch chlapíků, předvedli cosi jako akci zásahové jednotky, srazili mě na zem, zaklekli na záda, snažili se mi snad vykloubit rameno a řvali u toho jak tlupa paviánů," uvádí Smetana.

Zákrok byl prý značně bolestivý a se spoutanýma rukama byl prý odveden na samovazbu. Dodal, že na základě tohoto zážitku v případě dalšího odsouzení odmítá znovu nastoupit v termínu do vězení, ale také se již nehodlá ani dobrovolně vydat policii.

Zástupci věznice odmítají, že by byl zákrok neadekvátní. Mluvčí věznice Jan Doležal, který je v dopise zmiňován jako velitel zásahu, odkázal na vedení věznice, podle jeho soukromého pohledu však Smetana fabuluje.

"Za sebe mohu říci, že šlo o generální prohlídku, která probíhá jednou do roka u všech odsouzených, kteří jsou povinni se jí podrobit. Všech 670 vězňů ji podstoupilo, je to běžná praxe a není to nic nestandardního. Pan Smetana se však zasekl, že to nebude podstupovat," sdělil svůj osobní názor Doležal.

Uvedl, že vězni pracovníci káznice situaci vysvětlovali i na základě předpisů. "Lidsky jsem se mu snažil vysvětlit, že to nemá z jeho případem nic společného. Nepomohlo to. Nakonec byly použity donucovací prostředky, přesto znovu odmítl. K žádnému ponižování však nedošlo, žádnou újmu neutrpěl. Byl u toho také lékař," uvedl Doležal.

Dodal, že Smetana rovněž není na samovazbě, ale na oddělení výkonu kázeňských trestů.

Půjde znovu do vězení?

Smetana se do vězení dostal proto, že odmítl vykonat veřejně prospěšné práce, které mu soudkyně společně s peněžitým trestem za pomalování plakátů politiků udělila.

Ačkoliv brány věznice před Vánocemi opustí, je možné, že se do vězení opět vrátí. Olomoucký okresní soud má totiž na stole již dvě obžaloby kvůli jeho předchozímu vyhýbání se vězení.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist